Top Baneris

Lankytojams – virtuali ekskursija po grafų Zubovų giminės dvarus

2016 spalio 6 d.
Nikolajus Zubovas ir Ginkūnų dvaras<br>(savb.lt nuotr.)
Nikolajus Zubovas ir Ginkūnų dvaras
(savb.lt nuotr.)
Pasidalykite straipsniu

Šiųmetė Lietuvos muziejų organizuojama „Muziejų kelio“ programa, kurios tema – „Dvarų kultūros atspindžiai“, renginių dalyvius nukėlė į epochą, kai Lietuvos teritorijoje klestėjo dvarų kultūra, o dvaras buvo ne tik svarbi valstybės ūkinio gyvenimo dalis, bet ir kultūrinio gyvenimo židinys. Kviesdamas pažinti vieną reikšmingiausių Šiaurės Lietuvos dvarininkų šeimų – grafus Zubovus – Šiaulių „Aušros“ muziejus parengė penkis interaktyvius virtualios ekskursijos maršrutus po Zubovų dvarų sodybas Šiaulių mieste ir jo apylinkėse: Bubiuose, Ginkūnuose, Naisiuose, Aleksandrijoje.

Ši virtuali ekskursija itin patogi tuo, kad žmonėms nereikia taikytis prie ekskursijų vadovo – aplankyti Zubovų dvarus susidomėjusieji gali savarankiškai, jiems patogiu metu. Tereikia į savo išmanųjį įrenginį parsisiųsti „iziTRAVEL“ programėlę ir paieškos laukelyje įvesti vietovardį „Šiauliai“. Netrukus ekrane atsiras muziejaus parengti maršrutai, o pasirinkus norimą aplankyti dvaro sodybą programos naudotojai išvys žemėlapį su pažymėtais objektais, jų istorijomis bei unikaliais istoriniais ir šiuolaikiniais vaizdais.

Maršrutų informacija dvarų sodybų lankytojams padės identifikuoti išlikusių objektų pirminę funkciją, atkreips dėmesį į jų vertingiausius architektūrinius elementus, pristatys savininkų gyvenimo istoriją, maršruto pabaigoje leis pasitikrinti savo žinias, atsakant į įvairius su dvaro sodybos istorija susijusius klausimus.

Netrukus galimybę susipažinti su Zubovų dvarų istorija ir kultūriniu palikimu turės ir užsienio turistai. Šiuo metu yra baigiama rengti maršrutų informacija anglų kalba. Taip pat maršrutai bus papildyti ir garso įrašais, leisiančiais vaikštinėjant po sodybas klausytis jų istorijų.

Iki mūsų dienų išlikę dvarų sodybų fragmentai ir muziejų bei kitų atminties ir kultūros institucijų rinkiniuose saugomi dvarų epochos reliktai – iki šiol reikšminga Lietuvos kultūros paveldo dalis. Parengti maršrutai prisideda ne tik prie muziejuje sukauptų dvarų kultūros vertybių kolekcijų sklaidos bei naujų kultūrinio užimtumo formų plėtojimo, bet ir atkreipia dėmesį į dvarų kultūros paveldo panaudos problemas.

Maršrutų turinys paruoštas remiantis Kultūros paveldo departamento informacija, Šiaulių „Aušros“ muziejaus, Lietuvos valstybės istorijos archyvo, Kauno apskrities archyvo, Nacionalinio Mikalojaus Konstantino Čiurlionio dailės muziejaus, Lietuvos dailės muziejaus, Ginkūnų Sofijos ir Vladimiro Zubovų mokyklos muziejaus rinkinių ikonografine medžiaga.

Daugiau informacijos teikia Šiaulių „Aušros“ muziejaus Istorijos skyriaus muziejininkė-vyriausioji specialistė Vilma Karinauskienė tel. (8 41) 52 43 91, el. paštu v.karinauskiene@ausrosmuziejus.lt.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video