Laikas – pinigai: kaip technologijos padeda valdyti statybų trukmę ir biudžetą

Laikas – pinigai: kaip technologijos padeda valdyti statybų trukmę ir biudžetą

Key pataisytas1

Balandžio 26 d. portalas „SA.lt“ organizuoja vebinarą „Statybų planavimas, trukmė bei jų tiesioginis ryšys su statybų kaina“, kuriame statybų sektoriaus ekspertai diskutuos apie tai, ką reikia daryti, norint statyti efektyviau, pigiau ir darant kuo mažesnį poveikį aplinkai.

Per pastaruosius du dešimtmečius statybų sektoriaus produktyvumas augo mažiausiai. Maža to, Pasaulio banko, IHS ir Tarptautinės darbo organizacijos sudarytame grafike matoma, kad statybų sektoriaus darbuotojo sukuriamos realios vertės kreivė krito nuo 100 dolerių 1990 metais iki 60 dolerių 2018-aisiais.

Šiandieninis statybų sektorius nebepajėgia įgyvendinti šiuolaikinių žmonijos reikalavimų, nes yra per lėtas, per brangus, reikalauja didelių energijos išteklių ir daro žalingą poveikį aplinkai.

Statybų pramonės produktyvumo atsilikimą galima sieti su penkiomis specifinėmis problemomis:

  • technologinės pažangos stoka, 
  • nesusikalbėjimu, 
  • koordinavimo problemomis, 
  • neefektyviu laiko naudojimu,
  • užduočių konteksto trūkumu.

Prastas aikštelių naudojimas, nebaigti subrangos darbai ir nukrypimai nuo eiliškumo – tai statybos technologijų įmonės „Buildots“ tyrimo, atlikto remiantis 64-ių projektų Jungtinės Amerikos Valstijose ir Europoje duomenimis. Jis išryškino sektoriaus problemas. Subrangovų darbo našumas kiekvieną savaitę labai svyruoja, o tai yra svarbi projektų vėlavimo priežastis. Maždaug 10 proc. darbų konkrečioje statybos aikštelėje atliekama ne eilės tvarka.

„Architektūros, inžinerijos ir statybų sektorius (AEC) Lietuvoje yra labai mažas bei pastaruosius keletą metų patiria vis didesnį žmogiškųjų resursų trūkumą dėl senstančios visuomenės, blogėjančios demografinės padėties ir menkstančio inžinerinių studijų populiarumo. Be to, taršumas, žemas produktyvumas, vangūs renovacijos mastai ir sudėtingas reguliavimas yra problemos, su kuriomis susiduria visi AEC dalyviai“, – sako Simonas Barsteiga, „CSD Engineers“ Lietuvos padalinio vadovas. 

Tad sektoriui reikia spręsti esminį klausimą – kaip statyti daugiau už mažiau?

Reikalingo pokyčio galima pasiekti einant vienu keliu – tik pasitelkus inovatyvias technologijas ir skaitmeninius sprendimus.

„Turime ieškoti efektyvesnių, tvaresnių projektavimo, gamybos ir rangos būdų, nes technologiniu atžvilgiu statybų sektorius atsilieka nuo kitų dešimtmečiais. Statybų pramonė privalo reaguoti į rinkos aktualijas, peržiūrėdama tradicinius statybos metodus ir diegdama inovacijas“, – teigia Beatričė Laurinkutė Kijevičienė, statybų sektoriaus startuolio „Strato Group“ įkūrėja ir vadovė.

„Taip pat Lietuvoje dėl itin aštrios konkurencijos nesusiformavusi praktika dalytis žiniomis. Vienas būdų paskatinti dalijimąsi informacija – diegti skaitmenizacijos ir dalijimosi bei inovacijų kultūrą, skatinti bendradarbiavimą, partnerystę ir mokymąsi vieniems iš kitų“, – tikina ji.

Vebinare „Statybų planavimas, trukmė bei jų tiesioginis ryšys su statybų kaina“ „Viconus“ projektų direktorius Darius Kvedaravičius, „Staticus“ projektų direktorius Giedrius Valantinas ir advokatas, advokatų kontoros „AVOCAD“ partneris Laurynas Staniulis aptars esamus statybų planavimo ir valdymo procesus, didžiausius kylančius iššūkius ir problematiką, statybų technologijų naujoves ir gerąsias užsienio šalių praktikas, padedančias sutaupyti ir mažiau eikvoti.

Data ir laikas: 2023 m. balandžio 26 d., 10.00 val.

Vieta: ZOOM.

Registracija (privaloma).

Visi užsiregistravę dalyviai el. paštu gaus vebinaro prisijungimo nuorodą. 

Vebinarą ir diskusiją moderuos Lina Svaldenienė („Statyba ir architektūra).

Kviečiame dalyvauti!

Temos: Beatričė Laurinkutė, Contech, inžinerijos ir statybų sektorius, Simonas Barsteiga, Statybos kaina, Statybų tendencijos, strato group
Susiję straipsniai
Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.