Partnerio turinys
Rūpinimasis gyvenimo kokybe vis dažniau prasideda nuo sąmoningų pasirinkimų: ką valgome, kuo kvėpuojame, kaip ilsimės. Projektuodami erdves daug dėmesio skiriame estetikai, funkcijai, ergonomikai – tačiau ar visada pagalvojame apie mikroklimatą?
Dar senovėje būstų statybai ir apdailai žmonės naudojo kalkes, o vėliau – ir molį. Šios medžiagos pasižymi unikaliomis savybėmis, kurias šiandien iš naujo atranda tvarumo ir ekologijos siekiantis pasaulis. „Derindami šias ilgaamžes medžiagas su šiuolaikiniu dizainu, atveriame visiškai naujas interjero galimybes“, – sako ekologiška apdailos produkcija prekiaujančios „Natural Touch“ įkūrėjas Donatas Erlingis.
Estų gamintoja „UKU Pure Earth“, kurios oficialus atstovas Lietuvoje yra „Natural Touch“, turi sukaupusi didžiausią patirtį natūralių tinkų ir dažų srityje Baltijos šalyse bei Skandinavijoje. Bendradarbiaudami su mokslininkais iš įvairių universitetų, jie nuolat tobulina produktus, todėl jie pasižymi plačiu techniniu pritaikomumu.
Nuo grindų iki lubų – galimybės, kurios stebina
Natūrali apdaila neapsiriboja vien tik žaliavų kilme. Tai – kvėpuojančios sienos, dinamiškos tekstūros, savitas vizualinis gylis ir paviršių jautrumas šviesai. Molio ir kalkių tinkai leidžia dizaineriams kurti ne tik vizualiai stiprią, bet ir fiziškai jaukią erdvę – tokią, kurioje gera būti.
„Siekiame, kad žmonės nebijotų naudoti natūralių medžiagų savo namuose. Bendradarbiaujame su architektais ir dizaineriais, kuriems galime pasiūlyti ne tik ekologiškus sprendimus, bet ir išskirtinę estetiką“, – pasakoja D. Erlingis.
Ypatingo dėmesio susilaukia kalkių pagrindu sukurtos marmorino grindys – išvaizda ir pojūčiu artimos akmeniui. „Drąsiai galiu teigti, kad visa kalkių produktų linija nepalieka abejingų. Daugelis žmonių į kalkes vis dar žiūri per seną prizmę – kaip į trupią, dulkančią medžiagą. Tačiau pamatę galimybes realybėje, dažnai išgirstame nuoširdų „oho“, – priduria jis.

Natūralios apdailos medžiagos šiandien leidžia kurti tiek autentišką kaimišką, tiek subtiliai prabangią modernią erdvę. Dėl plataus spalvų pasirinkimo, skirtingų paviršių struktūrų ir dekoratyvinių efektų, molis ir kalkės tampa visaverte alternatyva sintetinėms dangoms.
Vienas iš neseniai įgyvendintų projektų – Vilniuje, Totorių gatvėje įsikūrusi kavinė „Sweet Love Caffe“. Jos lankytojai jau spėjo susižavėti sienų dekoru iš natūralių medžiagų. Šiuo metu „Natural Touch“ baigia dar vieną projektą, kurio visa apdaila – nuo grindų ir laiptų turėklų iki sienų, lubų, dušo zonų ir net garinės pirties – įgyvendinta išskirtinai su jų tiekiamomis medžiagomis.
Apsauga nuo drėgmės ir pelėsio
Molis – natūrali šarminė medžiaga, pasižyminti puikiomis kvėpavimo savybėmis. Jis sugeria drėgmės perteklių ir vėliau ją išgarina, taip palaikydamas sveiką mikroklimatą. „Nors dažnai tenka išgirsti, kad molis trupa, iš patirties sakome – kokybiškai pagamintas molis yra itin patvarus ir ilgaamžis. Žinoma, svarbi ir darbų kokybė. Todėl UKU didelį dėmesį skiria tam, kad su jų produktais sėkmingai dirbtų net mažai patirties turintys meistrai“, – sako D. Erlingis.
O kalkės yra ypač nepalanki terpė bet kokiems grybeliams, įskaitant pelėsį. Dėl to jos itin tinkamos naudoti virtuvėse, vonios kambariuose, rūsiuose ar kitose drėgmės riziką turinčiose zonose.
„Galima sakyti, kad tokie paviršiai kvėpuoja – jie nesulaiko drėgmės, bet ir neleidžia jai užsistovėti. Vietoj plytelių ar mikrocemento siūlome rinktis kalkių marmorino ar tadelakt tinkus, kurie ne tik higieniški, bet ir kuria rafinuotą prabangos pojūtį“, – dalinasi įmonės įkūrėjas.
Kai dažai tampa tekstūra
Bendrovė taip pat siūlo išskirtinių UKU kalkinių dažų (angl. limewash) produkciją, idealiai tinkančią tiek istoriniams, tiek šiuolaikiniams pastatams dažyti patalpose ir lauke. Jie natūraliai keičia atspalvį priklausomai nuo šviesos ir paviršiaus tekstūros, todėl suteikia sienoms gyvybingumo ir autentiškumo.
Kalkių dažai, pagaminti iš gesintų kalkių ir vandens, išsiskiria tuo, kad ne padengia sieną plėvele, o įsigeria į paviršių. Tokiu būdu sienos išlieka „kvėpuojančios“, geba reguliuoti drėgmę, mažina pelėsio riziką ir kuria sveikesnį mikroklimatą. Kiekvienas potėpis suteikia paviršiui švelnų, šiek tiek margą atspalvį, tekstūrą ir natūralų gylį.
Šie dažai taip pat turi antibakterinių savybių, yra visiškai natūralūs – be kenksmingų cheminių ar lakiųjų junginių. Tai sprendimas, kuris vienu metu atspindi tiek estetiką, tiek sąmoningą požiūrį į gyvenamąją aplinką.
Tvarumas, estetika ir funkcija viename sluoksnyje
MB „Molio tėvas“, veikianti su prekės ženklu „Natural Touch“, specializuojasi natūralių statybinių ir apdailos medžiagų srityje. Įmonė siūlo molio bei kalkių tinkus, dažus ir dekoratyvinius sprendimus, padedančius architektams ir dizaineriams kurti ne tik vizualiai išskirtinius, bet ir sveikatai palankius interjerus. Taip pat teikiamos konsultacijos bei techninė pagalba visais projekto etapais – nuo idėjos iki realizacijos.