Top Baneris

Kuriame ergonomiškus namus: kaip interjeras veikia mūsų savijautą?

2024 birželio 11 d.
ergonomiski namai svetaine valgomasis virtuve dizainas interjeras interjero dizaineris scaledTik SA
aptakios baldų formos padeda išvengti traumų. Dainiaus Voverio nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Justina GRAINĖ

Ar kada susimąstėte, kodėl vienos patalpos mus veikia teigiamai, o kitose mes tarsi įsitempiame ir negalime atsipalaiduoti? Tam tikri interjero ir projektavimo sprendimai stipriai lemia ne tik mūsų nuotaiką, bet ir savijautą. Kokie sprendimai šiandien yra privalomi kuriant ergonomiškų namų interjerą ir kokių klaidų vengti, kad namuose jaustumėtės gerai?

069 studija Prive ikureja architekte Medeina Vovere Dovydas Gaidamavicius nuotrauka

Studijos „Prive“ įkūrėja architektė Medeina VOVERĖ.

Dovydo Gaidamavičiaus nuotr.

Moksliniais tyrimais įrodyta, kad tinkamai suprojektuotos erdvės padeda susikaupti darbui ar atsipalaiduoti laisvalaikiu, kokybiškai ilsėtis naktį ar su energija ryte ruoštis naujai dienai. Studijos „Prive“ įkūrėja architektė Medeina Voverė, kalbėdama apie svarbiausius ergonomiškų namų kriterijus, išskiria svarbiausią taisyklę – tai namų kūrimas taip, kad jie užtikrintų optimalų poilsį žmogaus kūnui bei visoms juslėms: tyli ir rami, gerai vėdinama, komfortiškos temperatūros, maloniai kvepianti erdvė, kurioje naudojamos natūralios ir malonios liesti apdailos medžiagos, be akis varginančių tiesioginės šviesos šaltinių. 

Sveiko interjero taisyklės iš specialistės

  • Patogus judėjimas. Svarbu įsitikinti, kad atstumai tarp baldų yra pakankami laisvai praeiti, o dažniausiai naudojami daiktai ir prietaisai yra lengvai pasiekiami.
  • Pavojų eliminavimas. Taip pat reikia įvertinti, ar jums bei jūsų šeimos nariams vis tenka atsitrenkti į aštrius ir kietus baldų kampus ar kojeles. Pakeitę tokius baldus švelnių, aptakesnių formų daiktais be aukštų kojelių, išvengsite šių nesunkių, tačiau dažnų ir nemalonių traumų. Verta paminėti ir mažųjų namų gyventojų saugumą – stilingos apsaugos vaikams yra svarbi ergonomiškų namų dalis.
  • Akustiniai sprendimai. Gerai garsą sulaikančios vidaus durys, ypač skiriančios miegamuosius ir vonios kambarį, yra itin svarbios kokybiškam poilsiui namuose. Geri langai ir šviežią orą tiekianti rekuperacinė sistema leidžia apsisaugoti nuo miesto triukšmo, o minkšti kilimai svetainėje, miegamuosiuose ar vaikų kambaryje stipriai gerina akustiką.
  • Grindų dangos. Svarbu atsakingai rinktis grindų paviršius – blizgios grindų plytelės, idealiai lygios dekoratyvaus betono ar epoksidinės grindys, ypač drėgnos, gali sukelti labai rimtų traumų.

Kaip tinkamai suplanuoti erdves?

Mūsų klimato zonoje natūrali šviesa yra itin svarbi ir pageidaujama, todėl dėmesys pasaulio kryptims projektuojant namus padės optimizuoti jos kiekį ir užtikrinti komfortišką aplinką.

  • Vakarų pusė. „Šia kryptimi orientuoti langai suteikia galimybę džiaugtis spinduliais visą popietę ir vakarą. Vakarų pusėje suprojektavus svetainę ir įrengus terasą, galima džiaugtis jaukiausia vakarine šviesa bei stebėti saulėlydžius visais metų laikais“, – sako M. Voverė.
  • Pietų pusė. Pietinių langų pranašumas tas, kad žiemą jie leidžia džiaugtis didžiausiu kiekiu natūralios šviesos. Tuo tarpu vasarą saulė būna pakilusi aukštai nuo horizonto, tad dieną tiesioginė kaitra taip pat nėra reikšmingai stipresnė už kitas kryptis.
  • Rytų pusė. Pasak architektės, jeigu esate žmogus, mėgstantis ryte stebėti kylančią saulę, miegamasis su langais į rytus jums bus geriausias pasirinkimas: „Na, o jei mieliau pabustumėte nesiderindami prie saulės, jums tiktų ir šiaurės kryptimi suplanuotas miegamasis.“
zemiskos spalvos interjere ramus interjeras dizainas virtuve

Kokių klaidų vengti?

Išbandykite baldus. „Jei turite galimybę, nepirkite minkštų baldų ant jų neprisėdę salone. Dažnai vienam žmogui patogus baldas kitam po kurio laiko gali pradėti kelti nugaros skausmus. Itin didelį dėmesį skirkite minkštiems baldams, kuriuos naudosite kasdien: čiužiniui, valgomojo kėdėms, svetainės sofai“, – sako architektė M. Voverė. 

Pritaikykite sau. Specialistė pataria aklai nesekti ergonomikos taisyklių, bet verčiau pritaikyti jas sau: „Puikus pavyzdys – standartu laikomas 90–92 cm virtuvės stalviršio aukštis. Visgi, ergonomiškiausias stalviršio aukštis yra 10–15 cm žemiau nuo sulenktos alkūnės. Tad tiek labai aukštiems, tiek mažesnio ūgio gyventojams tokia virtuvė būtų nepatogi.“

Laikykitės tvarkos. Autorės Marie Kondo knyga „Tvarkingų namų stebuklas“ yra tapusi bestseleriu įvairiose pasaulio šalyse. Joje autorė pasakoja apie būtinybę atsisakyti tam tikrų daiktų, kurie mums neteikia džiaugsmo, kad pavyktų lengviau palaikyti tvarką namuose. M. Voverė taip pat sako, kad tvarka namuose padeda mums jaustis geriau: „Pastebiu, kad dažnai netvarką lemia prasti interjero dizaino sprendimai, o ne pačio žmogaus būdas. Tačiau interjero dizainas gali ir labai stipriai palengvinti gyvenimą: uždari ir talpūs korpusiniai baldai, pirmenybė stalčiams vietoj lentynų, mažiau teplūs korpusinių baldų paviršiai, lengvai valomi ir neteplūs audiniai.“

Apgalvokite apšvietimą. Specialistė pataria, kad švelnus, šiltas apšvietimas kuria raminančią ir atpalaiduojančią atmosferą, o pasirinkę šviesos šaltinius su reguliuojamo ryškumo jungikliais galėsite kurti įvairius apšvietimo scenarijus, nuo jaukaus iki ryškaus ir skatinančio žvalumą. Prie jaukumo taip pat gali prisidėti skirtingų šviesos šaltinių kombinacijos: vienas pagrindinis šviestuvas gali būti per daug koncentruotas, o renkantis toršerus, stalines lempas ir kitus mažesnius šviesos šaltinius kuriama malonesnė erdvės atmosfera.

baldu ilgaamziskumas naturalios medziagos baldai lengva priziureti Dainius Voveris nuotrauka

Ergonomiški namai – ramina ir gydo

Pasirodo, ergonomiški namai lemia ne tik mūsų savijautą, bet ir sveikatą. Vadovaudamiesi specialistų patarimais, namuose jausimės geriau ir išvengsime sveikatos sutrikimų. „Laimė prasideda namuose, o interjeras, sukurtas būtent jūsų emocinei sveikatai palaikyti, turi didelę įtaką jūsų kasdieniam gyvenimui. Prasta ergonomika gali sukelti įvairių sveikatos problemų, tarp jų – nugaros, kaklo, galvos ir akių įtempimą. Kita vertus, gera ergonomika gali padėti šių bėdų išvengti ir skatinti bendrą sveikatą“, – sako M. Voverė.

Interjero dizaino studijos „Juze Design“ įkūrėja Karina JUZĖ

Viktorijos Zelenskos nuotr.

Karina Juze Viktorija Zelenkova nuotrauka

Spalvų galia interjere

Interjero dizaino studijos „Juze Design“ įkūrėja Karina Juzė sako, kad didelę įtaką ne tik mūsų nuotaikai, bet ir savijautai daro pasirinktos spalvos. Vienos padeda susikaupti, gali suteikti energijos, kitos ramina arba gali netgi slėgti. 

Lemia mūsų savijautą. Pavyzdžiui, melsvai išdažytoje patalpoje, net ir esant normaliai kambario temperatūrai, žmogus jaučia vėsą. Tuo tarpu būdamas kitoje erdvėje, kurioje yra ta pati temperatūra, tačiau ji išdažyta geltonai, žmogus jaučia šilumą. Visgi specialistė priduria, kad spalvų pojūtis – individualus dalykas, todėl renkantis būsto interjerą pirmiausia reikia apsvarstyti, kokia bus konkrečios erdvės paskirtis ir kas ja naudosis.

Kuria harmoniją. K. Juzė pataria vengti ryškių spalvų kambariuose, kurie skirti poilsiui ar miegui, čia ryškios spalvos gali būti tik kaip tam tikri akcentai: „Namų interjeruose lietuviai dažniau renkasi ramias, šviesias, pastelines spalvas, kurios kuria jaukią, saugią atmosferą, užtikrina harmoniją ir ramų poilsį.“

Formuoja erdvės pojūtį. Spalva gali optiškai padidinti arba sumažinti patalpą, taip pat ją pasiaurinti, praplėsti, paaukštinti ar netgi pažeminti. Šiuo metu populiarėjančios ryškios ar net juodos spalvos atspalviai vonios kambariuose, kitose namų erdvėse, pasak specialistės, turėtų būti naudojami labai apgalvotai: „Tamsūs atspalviai visada atrodo prabangiau ir subtiliau. Tačiau nežinant, kaip jas naudoti, galite padaryti klaidų, kurios optiškai sumažins erdvę, o gal net išryškins problemines patalpos zonas.“

Daiktų svarba namuose

Labai dažnai kurdami namus žmonės daug dėmesio skiria daiktams, tačiau tai nesuteikia geresnės nuotaikos. Ji dalijasi patarimais, kaip sukurti tvarkingus ir ergonomiškus namus, kurie nebūtų apkrauti nereikalingais daiktais. 

  • Neperkraukite interjero. Stenkitės vengti nereikalingų daiktų, o jaukumą kurti funkcionaliu planavimu, kuris atitinka žmonių, gyvenančių namuose, lūkesčius ir gyvenimo būdą. 
  • Tinkamai pasirinkti baldai. Erdves namuose reikėtų išnaudoti kuo funkcionaliau, o tam gali padėti individualiai suprojektuoti ir pagaminti baldai, teisingai parinkta furnitūra ir medžiagos.
  • Laikykitės tvarkos. „Kai kurie žmonės gali gyventi ir dirbti apkrautuose namuose bei išlikti kūrybiški ir atsipalaidavę, o kitiems susikaupti padeda tvarka, kuo mažiau daiktų jų matymo zonoje. Visgi dažniausiai pasakymas, jog siekiant ramybės namuose reikia atsikratyti netvarkos, tikrai veikia. Netvarkos pašalinimas sumažina dulkių, užkliuvimo pavojų ir laiką, kurio reikia valymui. Buvimas tvarkingoje aplinkoje daugumai žmonių padeda aiškiau mąstyti“, – sako interjero dizainerė.
  • Jauskite saiką. Specialistė taip pat atkreipia dėmesį į dalykus, kurie namuose gali erzinti, mums to nesuprantant: tai netikslingas planavimas, per didelė detalių gausa. Turėdami mažiau nereikalingų daiktų, jausitės geriau ir lengviau. 

„Daiktai daro įtaką mūsų buičiai, komfortui, nuotaikai, emocijoms. Tačiau tik pasirenkant kokybę, o ne kiekybę, daiktai atneša daugiau džiaugsmo ir tarnauja ilgiau nei spontaniški ir neracionalūs sprendimai. Nepamirškime, kad ir kokie gražūs ar brangūs būtų namai, tai neužtikrina, kad juose būsite laimingi. Puoselėkite savo namus, kurkite juos tokius, į kuriuos norėsis grįžti kasdien, ir nepamirškite padėkoti už tai, ką turite“, – sako K. Juzė.

Straipsnis paskelbtas žurnale „Statyba ir architektūra“ | 2024 PAVASARIS


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video