Draugiškos aplinkos kūrimas istoriniuose pastatuose, viešosiose erdvėse, barjerų, skiriančių žmones su nevienodomis galimybėmis, šalinimas – išties nemenkas iššūkis. Šiandieną – Tarptautinę žmonių su negalia dieną – Kultūros paveldo departamento direktorė Diana Varnaitė pasidžiaugė, kad vis daugiau kultūros paveldo objektų pritaikomi žmonėms, turintiems įvairių negalių, kad šie galėtų aplankyti pilis, dvarus, bažnyčias, istorinius miestus, muziejus, kultūros įstaigas.
D. Varnaitės žodžiais, matomų ir nematomų tiltų tiesimas – ne tik keltuvų, patogių privažiavimų, maketų, specialių priemonių įrengimas, bet pirmiausia – požiūris, nuoširdžios pastangos suprasti vieniems kitus, patarti ir pagelbėti.
Lietuvos žmonių su negalia sąjunga sukūrė interneto svetainę www.beslenksciu.lt, prie šios idėjos prisidėjo ir KPD. Joje sudėti žmonėms su negalia lankyti pritaikyti objektai, pateikiami specialūs maršrutai.
Lietuvoje įprasta praktika, kad žmogus su judėjimo negalia prieš išeidamas iš namų privalo suplanuoti visą kelionės maršrutą, tačiau Lietuvos gyventojai ir užsienio svečiai susiduria su dideliais sunkumais ir nusivylimais, kadangi negali gauti kvalifikuotos informacijos, ar vieta, į kurią jie norėtų keliauti, yra pritaikyta neįgaliajam.
Idėją veiklai „Be slenksčių“ ir paskatino tokia per ilgus metus nesikeičianti situacija. Lietuviai perėmė estų patirtį – jie taip pat sukūrė atvirą ir patogią interneto svetainę, kurioje yra paskelbta išsami informacija apie Talino miesto viešosios paskirties objektų prieinamumą, kliūtis, koordinates, pateikiami žemėlapiai, kita svarbi informacija.
Nuo 2011 metų Lietuvos žmonių su negalia sąjunga pradėjo įgyvendinti projektą „Be slenksčių“. Buvo sukurta objektų prieinamumo neįgaliesiems įvertinimo anketa, pagal kurią LŽNS darbuotojai tikrino įvairius visuomeninės paskirties objektus visoje Lietuvoje. Informacija buvo kaupiama ir sisteminama. Patikrintų objektų skaičiui perkopus tūkstantį, sumanyta sukurti svetainę „beslenksciu.lt“, kad kiekvienas neįgalusis pasinaudotų šiais duomenimis ir galėtų kuo savarankiškiau judėti aplinkoje.
Tarkime, Vilniuje žmonėms su negalia siūloma aplankyti Saugomų teritorijų Nacionalinį lankytojų centrą, Vytauto Kasiulio dailės muziejų, Trakų Vokės dvaro koplyčią, Vilniaus Šv. Onos bažnyčią, Vilniaus lenkų kultūros namus ir kitus kultūros objektus.
„beslenksciu.lt“ ir KPD inf.