Top Baneris

„Kultūros naktį“ vilniečiams bus atviri Sapiegų rūmai

2017 birželio 11 d.
R. Marčėnaitės nuotr.
R. Marčėnaitės nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Birželio 16 d. nuo 18 val. vakaro iki 2 val. nakties „Kultūros nakties“ metu Vilniaus gyventojai bei miesto svečiai turės unikalią galimybę pamatyti brandžiojo baroko stiliaus Sapiegų rūmus. Pirmą kartą rūmai atvers duris naktinėjantiems festivalio lankytojams ir pakvies dalyvauti gausybėje meninių projektų bei instaliacijų.

Kultūros paveldo departamentas 30 pirmųjų užsiregistravusių kvies dalyvauti nemokamoje ekskursijoje po rūmus su sienų tapybos restauratoriumi prof. Juozu Algirdu Pilipavičiumi. Ekskursija vyks nuo 18 val. vakaro. Jos metu profesorius susipažindins lankytojus su Sapiegų rūmų sienų tapyba, papasakos apie išlikusias freskas bei sienų raižinius (išankstinė registracija į ekskursiją el. paštu kristina.karaliune@kpd.lt).

Nespėjusius į ekskursiją Sapiegų rūmuose kvies gausybė kitų meninių projektų ir instaliacijų. Nuo 2015-ųjų kovo mėnesio Paryžiuje reziduojanti menininkė Sakurako Vilniaus gyventojams ir svečiams 19.00 val. Sapiegų rūmų menėje padovanos savo solo spektaklį „Voyager“ (liet. „Keliautojas“).

Menininkė kvies pasinerti į Japoniško šokio butō sukurtą „buvimo“ atmosferą bei atidžiai sekti subtilias personažo, keliaujančio per gyvenimą, transformacijas. Šis pasakojimas – apie mūsų nesugebėjimą gyventi čia ir dabar, nuolatos skendėti prisiminimuose bei ateities planuose, prisirišimą bei bandymą išsivaduoti nuo priklausomybės, nuo daiktų, žmonių, emocijų ar būsenų. Savo darbus menininkė jau yra pristačiusi Olandijoje, Prancūzijoje, Japonijoje ir kitose šalyse.

Urtė Milda Širvinskaitė pristatys vaizdo ir šviesos instaliaciją „Virsmas“, kuri papasakos apie žmogaus-drugio metamorfozę iš nerangaus vikšro į grakštų drugį. Menininkė subtilia metafora sieks išreikšti žmogaus vystymąsi, jo vidinę evoliuciją – virsmą.

Nors Sapiegų giminės atstovų jau nebėra tarp gyvųjų, tačiau jų atminimas dar gyvas rūmų atmosferoje, toje aplinkoje, kuri priklausė jiems ar bent tiems, su kuriais jie buvo susaistyti giminystės ryšiais. Rūmų sienos, bylojančios senus laikus, yra šių žmonių ir jų giminės egzistavimo liudytojos, tad jų atminimą, šviesos projekcijų pavidalu, sieks įprasminti menininkė Eglė Prokopavičiūtė. Sapiegų rūmų užkaboriuose šviesos pavidalu pasirodys skirtingų kartų Sapiegų giminės atstovai, primindami apie savo egzistavimą ir glaudų ryšį su didinga giminės istorija.

Nuo 21 val. vakaro nuobodžiauti neleis ansamblis „Brasspalvos“: jis pakvies į pasirodymą „Klasika spalvotu kostiumu“. Varinių pučiamųjų instrumentų garsai susilies su baroko stiliaus Sapiegų rūmų sienomis. Koncerto programoje skambės kūriniai iš pasaulyje gerai žinomo ansamblio „Canadian Brass“ repertuaro. Daugelis kūrinių Lietuvoje bus atliekami pirmą kartą. Programoje taip pat skambės džiazas, bliuzas, tango bei profesionalios instrumentuotės varinių pučiamųjų kvintetui.

Sutemus prie pagrindinio lauko fasado kiekvienas Sapiegų rūmų lankytojas bus pasitinkamas interaktyvia šviesų instaliacija. Festivalio lankytojams keliaujant įėjimo link, pasitelkus lazerius pagrindinis rūmų fasadas tarsi atgis, puošis vis kitokiomis spalvomis ir atskleis dar nematytą rūmų portretą.

Menininkai Veronika Olšauskaitė, Karolina Artimavičiūtė ir Laurynas Griežė „Kultūros nakties“ metu nuo 21 val. vakaro viename iš Sapiegų rūmų bokštelių pristatys savo vizualinį šviesos projektą „Nuogi šešėliai“. Šiuo projektu norima parodyti, jog skaidrūs objektai turi permatomą, lyg apnuogintą magiškų formų šešėlį. Pasitelkus šviesą bus siekiama atskleisti ir išgryninti lūžtantį šešėlį, stebėti jo deformaciją ir sklaidą, kuri sudarys fraktalines formas.

Jau vienuoliktą kartą rengiamas vienos nakties kultūros ir meno festivalis „Kultūros naktis“, su šių metų šūkiu – „Akyse nušvis“, pirmą kartą nušvies Sapiegų rūmų erdves menu bei kultūra.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video