Top Baneris

Konferencijoje Vilniuje – Andalūzijos būsto renovavimo patirtis

2017 sausio 6 d.
Pasidalykite straipsniu

Autonominiame Ispanijos regione, Andalūzijoje, gyvenamųjų namų renovacija visų pirma vertinama kaip itin veiksminga priemonė skatinti ekonominės krizės nualintą verslą ir kurti darbo vietas mažesniuose miesteliuose. Tokia patirtimi pasidalinti į Vilniuje rengiamą konferenciją atvyksta Andalūzijos Energijos agentūros ekspertas Joaquínas Villaras Rodríguezas. Jo nuomone, tokį poveikį energiją taupančios iniciatyvos gali turėti ir Lietuvoje.

Pasak eksperto, 2014-aisiais, prieš pradedant ES remiamą pastatų modernizacijos iniciatyvą, statybų sektorius Andalūzijoje išgyveno itin skausmingus ekonominės krizės padarinius: darbo vietas prarado 70 proc. šios srities specialistų, daugiau nei pusė įmonių šalyje buvo priverstos nutraukti veiklą. Vyriausybės pristatytas pastatų atnaujinimo projektas tapo kertine priemone ekonomikos gaivinimui bei darbo vietų kūrimui visoje šalyje, tuo pat metu užtikrindamas aplinkai draugišką energijos vartojimą ir gerokai sumažėjusias sąskaitas gyventojams.

Per dvejus metus nuo projekto pradžios šalyje renovuoti 36 tūkst. pastatų, taip sutaupant apie 280 mln. eurų, anksčiau gyventojų išleistų sąskaitoms apmokėti, o į aplinką išleista 85 tūkst. tonų mažiau anglies dioksido dujų. Beveik pusė projektų įgyvendinta mažiau nei 20 tūkst. gyventojų turinčiose savivaldybėse, o visame procese dalyvauja daugiau nei 8 tūkst. privačių įmonių.

joaquinRodriguez

Pasak J. Villaro Rodríguezo, Andalūzijos Vyriausybės tikslas įgyvendinant šį projektą nuo pat pradžių buvo užtikrinti kuo paprastesnį ir greitesnį procesą: kuo mažiau biurokratijos ir dokumentacijos, kuo daugiau bendradarbiavimo ir greitos reakcijos. Tai leido užtikrinti greitai pastebimus rezultatus: didelį gyventojų įsitraukimą, sparčiai augantį darbo vietų skaičių, nuolat gerėjančią energijos vartojimo statistiką šalyje. 2015-aisiais Andalūzijos pastatų atnaujinimo programa buvo apdovanota Europos Komisijos kaip viena inovatyviausių ir pripažinta sektinu pavyzdžiu.

Viena iš svarbiausių projekto pergalių – atgaivintas statybų verslas šalyje. Visų prie projekto prisidedančių įmonių darbų apimtys gerokai išaugo, daugiau nei pusė jų gerokai padidino ir darbuotojų skaičių. Tai – itin svarbu mažesniuose miesteliuose, kuriuose gyventojų finansinė padėtis ilgą laiką buvo itin sunki.

Pradėdama antrąjį gyvenamųjų namų renovacijos projekto etapą Andalūzija siekia dar labiau didinti pastatų renovacijos apimtis, verslo įsitraukimą bei gyventojų susidomėjimą. Šiomis ir kitomis temomis diskutuoti bei apsikeisti gerosiomis patirtimis Andalūzijos Energijos agentūros atstovai ir ekspertai iš dar 5 ES valstybių atvyksta į Lietuvą, pastaraisiais metais demonstruojančią itin gerus pastatų atnaujinimo rezultatus.

Į Lietuvą, Europos teritorinio bendradarbiavimo tikslo programos „Interreg Europe“ projekto „Inovatyvaus, anglies dioksido kiekį mažinančio, pastatų atnaujinimo skatinimas Europos regionuose“ (BUILD2LC) rėmuose, Viešųjų investicijų plėtros agentūros kvietimu atvyksta ekspertai iš Jungtinės Karalystės, Lenkijos, Kroatijos, Slovėnijos bei Švedijos. Nemokamo ir visuomenei atviro renginio metu sausio 10–11 dienomis Vilniuje ekspertai pristatys gerąsias pastatų energinio naudingumo didinimo ir finansų paieškos patirtis savo šalyse bei diskutuos apie galimybes ir pažangą Lietuvoje ir ES. Konferencijoje taip pat dalyvaus ministerijų ir kitų suinteresuotų institucijų atstovai, ekonomistai bei verslininkai.

Renginio metu taip pat bus aptartos teisinės kliūtys, šiandien vis dar stabdančios daugiabučių bei viešųjų pastatų modernizavimo procesą Lietuvoje. Pasak VIPA eksperto Justino Bučio, pagrindinėmis problemomis įvardintina: poreikis keisti nuostatas dėl asmens duomenų tvarkymo reglamentavimo, tobulinti piniginių srautų keitimo vertybiniais popieriais reglamentavimą, inicijuoti savivaldybių galimybių skolintis energijos efektyvumo priemonėms pakeitimus ne tik Lietuvos, bet ir ES lygiu.

Konferencijoje dalyvauti kviečiami visi norintys, privaloma išankstinė registracija: e.kuzmickaite@vipa.lt.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video