Top Baneris

Komercinių patalpų rinka stiebiasi į viršų

2013 kovo 1 d.
Pasidalykite straipsniu

Nekilnojamojo turto paslaugų bendrovės „Ober-Haus“ atlikta 2012 metų komercinių patalpų rinkos apžvalga parodė, kad augantys prekybos įmonių rezultatai suteikė papildomo stimulo prekybinių patalpų sektoriui. Buvo fiksuojamas prekybinių patalpų nuomos kainų augimas Lietuvos didmiesčių prekybinėse gatvėse. Didžiausią tokių patalpų augimą „Ober-Haus“ stebi Vilniuje, kur per 2012 metus kainos vidutiniškai išaugo 15 proc. Kituose Lietuvos didmiesčiuose kainų pokytis nebuvo toks spartus. Priklausomai nuo miesto buvo fiksuojamas iki 5 proc. siekiantis augimas. Vidutinio dydžio (apie 100-300 kv. m) prekybinių patalpų nuomos kainos pagrindinėse prekybinėse Vilniaus gatvėse šiuo metu siekia apie 45–130 litų už kv. metrą. Kaune kv. metro prekybinių patalpų nuomos kaina svyruoja nuo 30 iki 60 litų, Klaipėdoje – 20–45 litai už kv. metrą, o Šiauliuose ir Panevėžyje – 15–35 litai už kv. metrą.

Sėkmingi 2012-tieji buvo ir didiesiems prekybos centrams, kurie ne tik augino savo apyvartas, bet ir kėlė nuomos kainas. „Ober-Haus“ duomenimis, priklausomai nuo miesto bei prekybos centro, nuomos kainos išaugo 5–15 proc. Dabartinis prekybos centrų užimtumas yra labai aukštas ir leidžia savininkams derėtis su esamais nuomininkais arba pakeisti juos naujais, kurie sutinka mokėti didesnę nuomos kainą. Bendrovės „Ober-Haus“ specialistai skaičiuoja, kad 2012 metų pabaigoje Vilniaus prekybos centrų bendras laisvų patalpų lygis sudarė tik 3,2 proc.,o net 65 proc. visų prekybos centrų galėjo mėgautis visišku užimtumu. Optimizmo prekybinių patalpų sektoriui suteikė ir žinios apie naujų prekės ženklų pasirodymą Lietuvoje. Pavyzdžiui, Švedijos drabužių mažmeninės prekybos tinklas „H&M“ 2013–2014 m. atidarys net penkias parduotuves Vilniaus, Klaipėdos ir Šiaulių prekybos centruose.

Biurų patalpų užimtumas irgi didėja. Bendrovės „Ober-Haus“ duomenimis, praėjusiais metais mažiausiai laisvų biuro patalpų buvo fiksuojama Kaune, kur bendras neužimtumo lygis siekia 4,5 proc. Klaipėdoje per tą patį laikotarpį neužimtumas smuktelėjo iki 19,1 proc. Pastebėtina, kad uostamiestyje naujų verslo centrų nebestatoma nuo 2009 metų pabaigos.

Tuo tarpu sostinėje 2012 metais buvo įgyvendinti 7 nauji projektai. Per paskutinįjį 2012 metų ketvirtį Vilniuje biuro patalpų neužimtumo lygis sumažėjo iki 8,6 proc.. Geriausią situaciją „Ober-Haus“ stebi aukščiausios klasės verslo centruose. 2012 metų pabaigoje laisvų patalpų kiekis A klasės verslo centruose sudarė 5,1 proc.. Tuo tarpu B klasės verslo centruose šis rodiklis buvo dvigubai didesnis – 10,9 proc. Net 67 proc. visų 2012 metais išnuomotų patalpų sudarė B klasės patalpos.

„Ober-Haus“ fiksuoja, kad 2012 metais biurų nuomos kainos iš visų šalies didmiesčių ūgtelėjo tik Kaune – vidutiniškai 5 procentais. Vilniuje nuomos kainos per 2012 m.iš esmės liko nepakitusios, o Klaipėdoje jos sumažėjo 3 procentais.


Pasidalykite straipsniu
    Komentarai

    Rekomenduojami video