Top Baneris

Kokybiška pasyvioji gaisrinė sauga: prabanga ar būtinybė?

2014 liepos 30 d.
Pasidalykite straipsniu

Ar gaisrų pavojus moderniuose miestuose vis dar laikoma silpnąja civilizacijos vieta? Statistika rodo, kad gaisrų sukeliami nuostoliai Europoje kasmet siekia maždaug 1 proc. BVP ir nusineša kelių tūkstančių žmonių gyvybę.

Draudimo kompanijos apie 50 proc. savo metinių išmokų sumoka gaisrų nuostoliams padengti (vandens padaryta žala sudaro apie 30 proc., vagysčių – apie 20 proc. visų metinių pareiškimų atlyginti žalą).

Pasak statybų konstruktoriaus Aurimo Kriauzos, prieš 15–20 metų į statinių gaisro saugą buvo menkai kreipiamas dėmesys, o apie pasyviąją gaisro saugą apskritai nebuvo kalbama. Didžiausias dėmesys tekdavo pastato ilgaamžiškumui, pavyzdžiui, apsaugai nuo korozijos.

Šiandien pasyviosios gaisro saugos metodai taikomi projektuojant ne tik laikomąsias pastato konstrukcijas, bet ir inžinerines sistemas.

Promat“ sprendimai – pagal aukščiausius reikalavimus

UAB „Eternit Baltic“ šiemet Baltijos šalyse pradėjo prekiauti aukščiausius pasaulyje pasyviosios gaisrosaugos standartus atitinkančiomis PROMAT medžiagomis ir jų sprendimais. Kaip ir visai parduodamai produkcijai, UAB „Eternit Baltic“ teikia visas reikalingas paslaugas ir konsultacijas projektuotojams bei statybininkams, užtikrina ilgalaikes garantijas. PROMAT gaminiai sėkmingai taikomi naujos statybos biurų, gamyklų, administracinių pastatų bei gyvenamųjų namų statyboje.

Čia dažniausiai pasirenkama vėdinimo, dūmtraukių ir inžinerinių sistemų apsauga panaudojant kalcio silikato plokštes „Promatect“ bei įvairūs pertvarų sprendimai, neleidžiantys plisti ugniai gaisro metu. Išskirtiniais atvejais, pavyzdžiui, istoriniuose pastatuose, siūlomos ir medinių konstrukcijų ar masyvių lubų apsaugos.

Visas sistemas paprasta montuoti, jos nedaug sveria, yra patvarios, tinka net didelio skerspjūvio konstrukcijoms. Įvairiems sujungimams, siūlėms „Promat“ sukūrė ir ugniai atsparias sandarinimo medžiagas.

Praktiniai sprendimai

Šiais metais Vilniuje, Pilaitėje, duris atvėrusio verslo centro „Grand Office“ statytojai inžinerinių sistemų apsaugai nuo ugnies pasirinko kalcio silikato plokštes „Promatect“.

Pasak atestuoto gaisrinės saugos inžinieriaus Martyno Matulevičiaus, požeminių automobilių saugyklų tranzitinių elektros kabelių atsparumas turi būti ne mažesnis nei EI 45 (45 minutės – minimalus laikas, per kurį gaisro metu išlaikomos dvi ypatybės: vientisumas (E) ir izoliacija (I). Tai reglamentuoja STR 2.02.08:2012 „Automobilių saugyklų projektavimas“ (70 p.)

Verslo centre „Grand Office“ „Promatect“ plokštės inžinerinių tinklų apsaugai pasirinktos, nes tai vienintelė Gaisrinių tyrimų centre įvertinta priešgaisrinė sistema, kuri užtikrina itin aukštą inžinerinių komunikacijų atsparumą ugniai – EI 180.

„Labai vertinu įmonių „YIT Kausta“ ir „Viltekta“ statybos vadovų bei projektuotojų pastangas. Jie iš anksto numatė įrengti patikimas pasyviosios gaisro saugos sistemas. Bendromis jėgomis rasti ergonomiški sprendimai, tenkinantys teisės normas. Daugelis statytojų nesilaiko gaisro saugos reikalavimų, įrengia apsaugas iš pigių gipso kartono plokščių ar tiesiog užtinkuoja. Taip rizikuojama ne tik savo, klientų reputacija, bet ir žmonių saugumu“, – teigė M. Matulevičius.

„Promatect“ sistemas patogu įrengti: du trečdalius visų konstrukcijų galima sumontuoti iš anksto, vėliau jas tereikia užkelti ir pritvirtinti. Kalcio silikato plokštes pakanka sutvirtinti medvaržčiais. M. Matulevičiaus teigimu, pasirinkus gipso kartoną tektų naudoti daugybę profilių, montavimas gerokai užtruktų.

Iš „Promatect“ ugniai atsparių kalcio silikato plokščių montuojami ir sertifikuoti dūmų šalinimo ortakiai. Lietuvoje vis dar trūksta šios rūšies sprendimų, ypač kai tenka įrengti sistemas, užtikrinančias EI 180 atsparumą ugniai. Šis ortakių montavimo būdas labai populiarus kaimyninėse šalyse – Lenkijoje ir Latvijoje. Tai itin patogu, nes ortakiams nereikia naudoti skardos, juos galima montuoti tiesiog iš „Promatect“ plokščių tvirtinant medvaržčiais ir specialiais karščiui atspariais klijais. Neseniai ši ortakių sistema buvo pasirinkta atominės elektrinės projektui Rusijoje, šalia Sankt Peterburgo.

www.promat.lt


Pasidalykite straipsniu
    Komentarai

    Rekomenduojami video