Į Vilnių atkeliavo fotografijų paroda, pristatanti praeitais metais drauge su vaikais ir jaunimu sukurtus mažosios architektūros objektus, kurie 2022 m. rugpjūtį ir rugsėjį papildė keturias viešąsias erdves Lietuvoje. Ši iniciatyva yra nuo 2013 m. Lietuvos regionuose veikiančio Architektūros fondo projekto „Keliaujančios architektūros dirbtuvės“ dalis, žyminti naujo kūrybinių dirbtuvių sezono pradžią.
Vilnių pasiekė paroda, suteikianti galimybę išvysti po Lietuvos miestelius, kultūros bei bendruomenės centrus keliavusių dirbtuvių rezultatus. Eksponuojamose fotografijose – Pijaus Girdziušo ir Julijos Juknaitės įamžinti kartu su Šalčininkų r. Turgelių, Tabariškių, Jašiūnų miestelių ir Šiaulių miesto vaikais bei jaunimu sukurti mažosios architektūros objektai. Objektai papildė 4 šioms bendruomenėms svarbias viešąsias erdves – Šiaulių Santarvės gimnazijos ir Turgelių Povilo Ksavero Bžostovskio mokyklos lauko erdves bei Merkio upės pakrantes netoli Jašiūnų M. Balinskio gimnazijos ir Tabariškių miestelio. Nuo birželio vidurio paroda yra eksponuojama Vilniaus dailės akademijos Naujųjų rūmų 4-ajame aukšte, o nuo liepos vidurio parodą bus galima aplankyti LR Prezidentūros rūmų kiemelyje. 2022 m. projektas buvo apdovanotas Prezidento iniciatyvos „Lietuvos galia“ statulėle kaip vienas iš penkių inovatyviausių projektų Lietuvoje.
Pristatydama „Keliaujančių architektūros dirbtuvių“ parodos sumanymą, projekto vadovė Margarita Kaučikaitė pasakoja, kad „2022-aisiais projektas po kelių metų dėl su pandemija susijusios pertraukos grįžo į savo tradicinį formatą – 5 dienų kūrybines dirbtuves Lietuvos kaimuose ir mažiausiuose miestuose. Norime pasidalyti rezultatais su projekto sekėjais bei parodyti, kad kokybiškais viešąsias erdves galime kurti kartu paprastomis, daug materialiųjų išteklių nereikalaujančiomis priemonėmis, tad surengėme keliaujančią parodą.“
Parodoje pristatomi 4 mažosios architektūros objektai, įkurti viešosiose erdvėse. Jų autoriai ir įgyvendintojai – Lietuvos regionų vaikai ir jaunimas, siekiantis sau aktualias vietas atnaujinti, išplėsti arba papildyti kokybiškomis ir tvariomis intervencijomis. Britų tarybos Lietuvoje vadovė Ona Marija Vyšniauskaitė džiaugiasi, kad Britų taryba prisideda prie tokių iniciatyvų, kaip „Keliaujančios architektūros dirbtuvės“ ir tiki, kad „tai puikus būdas skatinti vaikus ir jaunimą būti atsakingais už savo aplinkos kūrimą, aktyvinti bendruomeninę veiklą ir pilietiškumą mažiausiuose Lietuvos miesteliuose.“
Projekto vadovė Evelina Vasiliauskaitė sako, kad ši „paroda pirmiausia keliavo į kūrinių autorių aplinką, jų bendruomenes: pavasarį ją eksponavome dirbtuvėse dalyvavusiuose miesteliuose ir bendruomenių centruose, mokyklose, o šiuo metu ji yra eksponuojama Vilniaus dailės akademijos architektūros katedroje, kadangi į projekto įgyvendinimą įsitraukė architektūros 3–4 kurso studentai padėję vietos vaikams ir jaunimui sukurti bei realizuoti architektūros projektus.“ Liepos mėnesį paroda bus prieinama platesnei auditorijai LR Prezidentūros rūmų kiemelyje.
„Keliaujančios architektūros dirbtuvės“ siekia parodyti, kad aplinkos puoselėjimas gali būti įdomus, žaismingas ir įtraukiantis užsiėmimas. Dirbtuvių metu kuriami materialūs, išliekamąją vertę turintys projektai viešosiose erdvėse, kurie buria miestelių bendruomenes ir skatina projektų tęstinumą. Projektas vyksta nuo 2013 m., įgyvendinamas unikaliu kūrybinių dirbtuvių metodu kartu su vietos vaikais ir jaunimu bei architektų, įvairių sričių kūrėjų ir jaunimo darbuotojų komandomis.
Praėjusiais metais dirbtuvės buvo surengtos kartu su Britų taryba, Šiaulių miesto savivaldybe ir Vilniaus dailės akademija. Architektūros fondo veiklą finansuoja Lietuvos kultūros taryba.