Automatinės durys šiandien jau nebėra naujiena, o technologijos šioje srityje sparčiai pasistūmėjo į priekį. Jei anksčiau tokias sistemas dėl jų nesugebėjimo prisitaikyti prie pastato architektūros buvo renkamasi tik dėl būtinybės, dabar automatinės durys gali derėti prie bet kokios architektūros – ar tai būtų renovuotas pastatas su senomis atsiveriančiomis durimis, ar naujas, modernus su stiklo ir aliuminio konstrukcijų fasadu.
Akivaizdūs privalumai
Vokiečių kompanija „GEZE GmbH“ yra viena pirmaujančių durų, langų varstymo ir saugos sistemų kūrėjų bei gamintojų pasaulyje. Ji siūlo ne tik automatines durų sistemas, bet ir dūmų bei šilumos ištraukimo, ventiliacijos sistemas, langų ir durų saugos bei valdymo technologijas. Kurdama ir nuolatos tobulindama savo produktus, įmonė vadovaujasi aukščiausio lygio kokybės ir saugumo standartais, o tai leidžia prisidėti prie novatoriškiausių pastatų koncepcijų ir užtikrinti jų patogumą bei saugumą.
„GEZE“ automatinės durų sistemos yra vienos žinomiausių pasaulyje. Milijonai žmonių naudojasi akivaizdžiais tokių sistemų patogumais. Pasak regiono pardavimų vadovo Patriko Larssono, per pastaruosius penkerius metus automatinės durys labai patobulėjo. Jų technologijų pažangą paskatino naujų normų, reglamentuojančių automatinių durų saugumą, priėmimas, pavyzdžiui, normos EN 16005 įsigaliojimas Europos Sąjungos šalyse, reglamentuojančios automatinių durų naudojimo saugą, reikalavimus ir bandymo metodus. Visose be išimties įmonės „GEZE“ gaminamose automatinių durų sistemose įdiegtos technologijos, atitinkančios EN 16005 reikalavimus, užtikrina, kad automatinės durys yra patogios ir saugios visiems jomis besinaudojantiems žmonėms: suaugusiesiems, vaikams, vyresniems asmenims ir neįgaliesiems. Svarbu akcentuoti, kad nesvarbu, kokios būtų automatinės durys – varstomosios, stumdomosios ar karuselinės, visos jos bus saugios ir „draugiškos“ vartotojui, jei bus įrengtos vadovaujantis galiojančiomis saugos normomis. Pavyzdžiui, varstomųjų automatinių durų saugumas neįsivaizduojamas be abiejose judančios varčios pusėse įrengtų saugos jutiklių, užtikrinančių, kad atsidarydamos arba užsidarydamos durys neatsitrenks, neprispaus ir kitaip nesužeis lėčiau judančio vyresnio žmogaus arba vaiko.
Svarbu pabrėžti, kad automatinėms durims, įrengtoms evakuacinio išėjimo keliuose, keliami dar griežtesni saugumo ir patikimo veikimo reikalavimai nei standartinėms automatinėms durims. Šiose duryse turi būti įrengta vadinamoji dubliuojanti technologija, kuri užtikrina, kad automatinės durys ekstremalioje situacijoje atsidarys bet kuriuo atveju – net ir sugedus kažkuriam jos elementui. Visgi, anot P. Larssono, reikia pripažinti, kad normas atitinkančių automatinių durų įrengimas dažnai vis dar yra iššūkis Lietuvos statytojams ir pastatų valdytojams – neretas atvejis, kai ekonominis aspektas daug svarbesnis už žmonių saugumą ir gyvybę Lietuvoje projektuojant automatines duris prekybos centruose, biuruose ir kituose visuomeniniuose pastatuose.
Kur susitinka dizainas ir technologijos
Automatinės durys šiandien gali būti tiek autentiškos – storos ir sunkios, tiek naujoviškos – stiklinės ir plonos. Kad ir kokios jos būtų, įmonės „GEZE“ gaminamų automatinių durų kokybė bus aukščiausio lygio, o funkcionalumas ir saugos funkcijos – identiškos, skirsis tik mechanizmas. „Iš tiesų prisitaikyti prie bet kokios architektūros nebėra iššūkis. Mūsų įmonės sukurti unikalūs sprendimai ir technologijos užtikrina kuo didesnę dizaino laisvę“, – teigė specialistas. Įmonės siūlomos varstomosios ir stumdomosios automatinės durys išsiskiria minimalistiniu dizainu ir mažais gabaritais, todėl yra praktiškai nematomos ir harmoningai susilieja su bet kokia architektūra.
„Stumdomosios automatinės durys užtikrina erdvų ir patogų įėjimą, yra elegantiškos ir modernios. Stiklinės stumdomosios durys idealiai tinka tuomet, kai norima išnaudoti dienos šviesą ir sukurti pastato įėjimo skaidrumo ir lengvumo įspūdį. Šiam tikslui puikiai tinka „GEZE“ stumdomųjų durų pavara „Slimdrive NT“. Ši ypač mažo aukščio, analogų pasaulyje neturinti pavara gali būti naudojama tiek su ypač plonomis „GEZE“ automatinių durų varčiomis, tiek visiškai stiklinėmis varčiomis. Automatinių durų pavaros „Slimdrive NT“ atveria plačių galimybių architektams: jei dėl kokių nors priežasčių neįmanoma įrengti standartinių stumdomųjų automatinių durų, galima įrengti dviejų arba keturių varčių teleskopines stumdomąsias duris, pusapvales stumdomąsias įvairaus radiuso duris, kampu suvažiuojančias duris, sustumiamąsias susilankstančiąsias duris“, – pasakojo P. Larssonas.
Viena patikimiausių, puikiu kainos ir funkcionalumo santykiu pasižyminti, naši „GEZE“ stumdomųjų automatinių durų pavarų šiandien, anot specialisto, yra „ECdrive“. Ši pavara – tinkamas pasirinkimas tiek sprendžiant daugumą standartinių atvejų, tiek situacijose, kai reikia išmintingo nekasdieniško sprendimo – dėl kaip standartas įdiegtų pažangiausių technologijų pavarą galima lanksčiai priderinti prie bet kokių aplinkybių ir be jokių papildomai užsakomų komponentų.
Jei reikia automatizuoti ypač sunkias duris, tuomet tiks itin galinga automatinių stumdomųjų durų pavara „Powerdrive“. Anot pašnekovo, automatizuojant duris Lietuvoje dažniausiai naudojamos stumdomosios durys. Visgi P. Larssonas siūlo atkreipti dėmesį į Skandinavijos šalių patirtį – Norvegijoje ir Švedijoje didesnę automatinių durų dalį sudaro ne stumdomosios, o varstomosios durys. Taip yra dėl to, kad dažnai durys automatizuojamos ne statybos metu, o vėliau – „GEZE“ varstomųjų durų pavaros suteikia galimybę automatizuoti ir anksčiau įrengtas paprastas varstomąsias duris. Tokiu būdu neįgaliesiems, vaikams ar vyresniems žmonėms anksčiau buvęs nepatogus įėjimas į pastatą tampa nesudėtingas. „Kad ir kokia „GEZE“ sistema bus pasirinkta, visos jos atitinka aukščiausius saugumo reikalavimus. Būtent dėl jų automatinės durys yra patogiausios ir saugiausios“, – teigė pašnekovas.
Straipsnis paskelbtas žurnale „Statyba ir architektūra“, 2018 / 7.