Ko labiausiai baiminasi naujakuriai?

Ko labiausiai baiminasi naujakuriai?

būsto kokybė
pixabay.com nuotr.

Naują būstą įsigyti norintys gyventojai labiausiai nerimauja dėl prastos statybų kokybės, rodo „Swedbank“ Finansų instituto užsakymu atliktas Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos gyventojų nuomonės tyrimas. Prastą namo ar buto statybų kokybę, kaip pagrindinę nerimo priežastį, nurodė daugiau nei pusė apklaustųjų (58 proc.). Toliau rikiuojasi galimi užslėpti nekilnojamo turto trūkumai ir būsto pirkimo sąlygose nuslėpti aspektai.

Pasak „Swedbank“ Finansų instituto vadovės Jūratės Cvilikienės, būsto besidairančių gyventojų nerimo priežastis sieja bendras vardiklis – tai baimė, jog būsto kokybė nebus tokia, kokios tikimasi, ir tai reikštų galimus finansinius nuostolius.

„Visiems, įsigyjantiems naują būstą, o ypač perkantiems pirmąjį būstą tenka priimti svarbius ir ilgalaikius sprendimus, todėl natūralu, kad žmonės gali jausti psichologinę įtampą. Prie jos prisideda ir nuskambėję atvejai apie bankrutavusius ir garantinių įsipareigojimų nesilaikiusius NT vystytojus, taip pat iš draugų ar artimos aplinkos girdėtos istorijos apie aptikto statybų broko atvejus“, – sako „Swedbank“ Finansų instituto vadovė.

Specialistė pataria sprendimo dėl būsto nepriimti paskubomis, o nusimatyti tam bent keletą mėnesių, per kuriuos būtų galima atidžiai susidėlioti savo kriterijus. Per šiuos mėnesius galima nuodugniai susipažinti su dominančio būsto pasiūla ir skirti laiko pasitarti su ekspertais. Tai leis ne tik išsirinkti geriausią variantą, bet ir padės apsisaugoti nuo finansiškai skausmingų netikėtumų.

„Renkantis būstą svarbu atsakyti sau, kas naujuose namuose man bus svarbiausia. Vieni daug reikšmės teikia gyvenamosios erdvės plotui ir būsto ekonomiškumui, kiti į prioritetų sąrašą įtraukia atstumą iki vaikų ugdymo įstaigos. Tad renkantis naujus namus svarbūs ir emociniai, ir finansiniai argumentai“, – pastebi J. Cvilikienė.

Pasak „Swedbank“ Finansų instituto vadovės, nors iš svetimų klaidų mokytis pravartu, tačiau užsiimantiems būsto paieška naudingiausia susitelkti ne į pavienes nesėkmingas patirtis, o išsigryninti esminius būstui keliamus reikalavimus. Daugelis būsto paiešką dažniausiai pradeda įsivertinę pageidaujamą gyvenamosios erdvės plotą, vietą mieste ir kainą, tačiau nereikėtų pamiršti ir kitų reikšminių kriterijų, pavyzdžiui, būsto išlaikymo kaštų.

„Šaltuoju sezonu išlaidos šildymui Lietuvoje įprastai sudaro didelę namų ūkio biudžeto dalį. Nuo to, kur pasirinksite būstą – ar tipiniame neapšiltintame senos statybos daugiabutyje su sena neefektyvia vidaus šildymo sistema, ar naujos statybos daugiabutyje – priklausys ir jūsų išlaidos. Palyginti trijų kambarių buto šildymas per mėnesį, taikant 9 proc. PVM tarifą, naujos statybos daugiabutyje atsieis 31 eurą per mėnesį, o sename prastos būklės daugiabutyje tokio paties ploto trijų kambarių buto šildymas gali siekti net 120 eurų per mėnesį. Taigi, renkantis būstą reikia atkreipti dėmesį ne tik į jo kainą, bet ir į išlaikymo kaštus“, – pastebi J. Cvilikienė.

Apklausoje dalyvavę naujo būsto ieškantys didmiesčių gyventojai kaip mažiau reikšmingas nerimo priežastis paminėjo mažą būsto pasiūlos įvairovę, prastai išvystytą infrastruktūrą – nepatogų susisiekimą ar didelį atstumą iki mokslo įstaigos bei prekybos centro.

Temos: Būsto kokybė, Būsto pasirinkimas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

Susiję straipsniai
Susiję straipsniai