Top Baneris

Klijuoto tašo namų ypatybės – tvitumas bei ilgaamžiškumas

2020 spalio 1 d.
rastinis 2
Bendrovės nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Rąstiniai namai išlieka gana dažnas pasirinkimas. Prieš daugiau nei 50 metų į medinių namų rinką atėjus klijuoto tašo namams, masyviųjų rąstinių namų populiarumas gerokai sumenko. Permainas lėmė tai, jog visas gerąsias medinių namų savybes išlaikę klijuoto tašo namai neturėjo esminių trūkumų, tokių kaip rąstų trūkinėjimas, sėdimas ar sukinėjimasis, kurie yra būdingi medžio masyvo namams.

Klijuotos medienos namai šiuo metu pasidarė ypatingai populiarūs Švaicarijoje, Austrijoje, Prancūzijoje, Vokietijoje bei Japonijoje. Kiekvienais metais tendencingai didėja susidomėjimas klijuoto tašo namais ir mūsų krašte. Vis dėlto, prieš priimant sprendimą, ar klijuoto tašo medinis namas galėtų būti jūsų poreikius atitiksiantis sprendimas, mestronamai.lt ir mes rekomenduojame iš arčiau susipažinti su šio namo privalumais bei trūkumais.

Klijuoto tašo namų gamybos ypatumai

Klijuoto tašo namų gamybinis procesas nedaug kuo skiriasi nuo masyvių rąstinių namų gamybos. Pradžioje neapdoroti rąstai specialia įranga išpjaustomi į pailgas lentas ir labai gerai išdžiovinami, o vėliau, rąstus nuobliavus, jie yra sujungiami hidrauliniu presu, panaudojant specialius, vandeniui atsparius klijus. Kadangi klijuoti ir laminuoti rąstai labai panašūs į masyvaus medžio namams naudojamus rastus, dėl kitokio apdirbimo jie pasižymi ne viena išskirtine savybe, kuriančia ne menką pranašumą renkantis medieną vasarnamio statyboms.

Klijuoto tašo namų pagrindiniai pranašumai

Rinkdamiesi bet kokio tipo sodo namą visada ieškome tam tikrų privalumų ir turbūt vienas svarbiausių reikalavimų svajonių sodo namui būtų – tvirtumas bei ilgaamžiškumas. Tad kalbėdami apie klijuoto tašo namus, išskiriame būtent šiuos privalumus. Palyginti, klijuoto tašo gamybos technologija yra ganėtinai nauja, tačiau moksliniai tyrimai jau spėjo įrodyti, kad šio tipo namai yra tvirtesni netgi už masyvo medieną. Tokį stiprų pranašumą lemia tai, kad medinėse lentose esanti šerdis leidžia bet kokį medžio įtempimą pašalinti, taip padidindama stabilumą bei tvirtumą.

Ne ką mažiau svarbus antrasis dalykas kurį reiktų apsvarstyti statant vasarnamį, tai jog medienos rąstai yra labai sunkūs ir dažnai linkę trūkinėti ir grimzti, tad ilgainiui tai gali sukelti nepatogumų, bei kainuoti papildomų išlaidų. Alternatyva būtų klijuota sluoksnine mediena, kuri nepasižymi jautrumu aplinkos temperatūros ir drėgmės pokyčiams, nes yra ypač gerai išdžiovinama gamybos metu. Dėl šios priežasties klijuoto tašo namai net iki 10 kartų sėda mažiau nei kiti medžio masyvo namai ir išsaugo savo tekstūrą, kadangi nėra likusi trūkinėti.

Dar viena labai svarbi medienos savybė kurią reiktų pabrėžti – tai yra garso bei šilumos izoliacija, kuri šiai dienai turi ypatingą svarbą. Mediniai namai ištisus šimtmečius statomi šaltose klimato zonose dėl savo šilumos izoliacijos savybių. Medis kur kas geriau sulaiko šilumą namo viduje nei įprastos statybinės medžiagos.

Ypatingai aukšto lygio šilumos izoliacija išsiskiria klijuoto tašo medienos namai, nes jų sienos suleidžiamos viena ant kitos nepaliekant net menkiausio tarpelio, o tai užtikrina ypatingai gerą šilumos išsilaikymą namo viduje.  Naudojant modernias medienos apdirbimo stakles padaromi itin kokybiški sukirtimo kampai, kurie puikiai sulaiko vėją ir neleidžia šilumai iškeliauti iš namo. Šiuo atveju kalbant apie masyvių rąstinių namų sienas, jose, ilguoju laikotarpiu atsiranda tarpai, kurie yra pralaidūs tiek šimumai, tiek vėjui.

Jeigu pažvelgsime iš architektūrinės pusės, nusprendę rinktis statybai klijuoto tašo namą, saves neapribosite kambarių erdvės atžvilgiu, kadangi renkantis masyvius medienos rąstus kambariu ilgis bei plotis tiesiogiai priklausytų nuo pačių rąstų ilgio. Taipogi klijuota tašo mediena turi apie 50 – 70 % didesnį lenkimo stiprumą, tad atstumas tarp namų sienų gali būti ženkliai didesnis nei standartinio rąstinio namo. Tai leis pasirinkti Jums priimtinus bei unikalius architekturinius sprendimus namo viduje bei isoreje, bei visiškai nevaržys pritaikant ivairius interjero sprendimus.

Toliau vertinant klijuoto tašo namų privalumus, būtina paminėti, kad klijuotai medienai yra budinga aukšta paviršiaus kokybė. Kadangi yra pašalinami visi medžio įtrukimai bei kiti defektai, klijuoto tašo sienos tašo sienos tampa visiškai lygios ir neskilinėja, tad nepalieka galimybės veistis jokiems kenkėjams. Šie namai taip pat nereikalauja jokios papildomos išorės bei vidaus apdailos, kadangi mediena gražiai apdirbta, ji atrodo jau savaime patraukliai, tad jeigu teikiate prioritetą natūraliai medienai, rinkdamiesi klijuotą tašą, sutaupysite kitiems būtiniems darbams. Taipogi dėl natūralių statybos medžiagų klijuoto tašo namai „kvėpuoja“ypatingai gerai, todėl nepalieka poreikio kondicionavimo sistemai. Norimą vidaus temperatūrą šaltuoju metu užtikrins puiki šilumos izoliaciją, o vasarą namo viduje dėl tos pačios priežasties bus gaiviai vėsu.

Klijuoto tašo namų pagrindiniai trūkumai

Kaip minėjome ankčiau, namai iš klijuoto tašo sėda labai nežymiai, tačiau reikia įsivertinti  kad imantis visų apailos darbų įtraukti ir galimas papildomas ateities išlaidas kurių reikės galimoms problemoms šalinti. Nusprendę, kad jūsų netenkina klijuoto tašo namo natūrali išvaizda, galėsite jį perdažyti, ir atnaujinti kas 8-12 metų. Kiek daugiau bėdų nei išblukusi namo spalva ar nežymiai nusėdusios namo sienos, gali kelti poreikis bent šiek tiek pertvarkyti namo išplanavimą, todėl prieš inicijuojant statybas siūlome labai rimtai įvertinti savo ir kitų šeimos narių poreikius. Visgi, sumanius atnaujinti namo erdves, šį procesą klijuotos medienos tašo name gali gerokai apsunkinti ribotas atstumas tarp namo tarpatramių. Labai svarbu pabrėžti ir tai, kad klijuoto tašo namus vertėtų įsigyti tik iš savo darbą išmanančiu patikimų tiekėjų, nes kaip žinome, ne retai atsiranda gamintojų kurie stengiasi sutaupyti namo gamyboje į mdieną įmaišydai nekokybiškos medienos dalį. Tokiais būdais ji vėliau pradeda juoduoti ir atšokti nuo tašo.

Klijuoto tašo namo palyginimas su kitų tipų namais
Klijuoto tašo medienos namaiRąstiniai namaiKarkasiniai namaiPlytiniai namai
Ilgaamžiškumas++++
Ekologiškumas++
Architektūrinių sprendimų laisvė++
Greita statyba+++
Geras mikroklimatas++
Gera savaiminė šilumos izoliacija++

Nors klijuoto tašo namai dažniausiai lyginami su masyviais rąstiniais namais, platesnis įvertinimas, pasitelkiant papildomų namų tipų pavyzdžių, leidžia dar geriau suprasti klijuoto tašo namų privalumus ir trūkumus.

Pasirinkę bet kurį lentelėje nurodytų tipų tikrai nesuklysite ir užsitikrinsite vasarnamio ilgaamžiškumą. Svarbu paminėti ir tai, kad mediena, yra viena iš pranašumu pasižyminčių medžiagų gaisro atvėju. Mediena dega labai lėtai, jos degimo greitis būtų apytiksliai lygus 0,65 mm/min, tai reikštų, kad, 180 mm storio sija dega apie 4,5 val. Taip pat labai svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad dažniausiai dega tik medienos paviršius, todėl skerspjūvis išlieka nepažeistas ir išlaiko konstrukcijas ilgiau nei kitos, įprasos statybinės medžiagos.

Vertinant visų keturių entelėje išvardintų namų mikroklimatą bei šiluminę ir garso izoliaciją, klijuoto tašo ir rąstiniai namai yra nepralenkiami kitų kokurentų. Kadangi mediena yra “savaime” kvėpuojanti, priešingai nei kitų tipų namai nesukurs jokio poreikio kondicionavimo sistemai. Tad vertinant visumą, klijuoto tašo namai yra nepralenkiami.

PARTNERIO TURINYS


Pasidalykite straipsniu
    Komentarai

    Rekomenduojami video