Langų montavimas A+ energinio naudingumo klasės namuose – be jokios abejonės termoizoliaciniame sluoksnyje. Ir neimprovizuojant renkantis tam tinkamas priemones, bet pasikliaujant darbą išmanančių specialistų patarimais. Kitaip vargu ar pavyks išvengti vadinamųjų šilumos tiltelių, kurie energiškai efektyviuose pastatuose visai nepageidaujami. Vieno didžiausių pasaulyje akmens vatos gamintojų kompanijos „Rockwool“ sukurta sistema „REDAir LINK“, leidžianti langus montuoti šilumos izoliaciniame sluoksnyje, padės išspręsti langų montavimo rebusą.
Nuostolius sumažina kelis kartus
Bendrovės „Rockwool“ techninis vadovas Andrius Buska nurodė kelias kritines vietas, kuriose gali susidaryti šilumos tiltelių. Pirmiausia tai – langų angokraščiai.
„Nuostolius galima gerokai sumažinti, jeigu langai bus montuojami ne į konstrukcinę pastato dalį, o į termoizoliacinį sluoksnį. Toks sprendimas labai pasiteisino. Skaičiavimai rodo, kad, montuojant langus termoizoliaciniame sluoksnyje, šilumos prarandama kelis kartus mažiau“, – sakė A. Buska.
Yra apskaičiuota, kad šilumos nuostoliai, langus sumontavus termoizoliaciniame sluoksnyje, gali būti iki 7 kartų mažesni už tuos, kurių susidaro lango rėmą tvirtinant vidinėje laikomosios sienos konstrukcijos dalyje, t. y. prieš termoizoliacinį sluoksnį ar jo pradžios plokštumoje.
Rekomendacijos montuoti langus termoizoliaciniame sluoksnyje langų montuotojams ir projektuotojams kelia tam tikrų sunkumų: kaip sumontuoti langų rėmus, kad jų plokštuma būtų kuo arčiau išorinio fasado paviršiaus? Statybų praktikoje tam pasitelkiami keli konstrukciniai sprendimai. Pavyzdžiui, dažniausiai langų rėmai pakabinami ant išsikišusių ir prie laikomųjų sienos konstrukcijų pritvirtintų plieninių laikiklių (gembių).
Taip pat gali būti naudojami šilumai ne tokie laidūs armuoto plastiko laikikliai. Neretai langai montuojami į ištisinius, už neapšiltintos sienos plokštumos iškištus rėmus, pagamintus iš metalo profilių, medinių tašelių, armuoto plastiko elementų. Individualių namų statyboje naudojami iš OSB plokščių sukalti ir apšiltinti, į dėžes panašūs korpusai, ieškoma ir kitokių sprendimų.
Žodžiu, langų montuotojai sukasi, kaip išmano. Deja, šie įvairių formų, netinkamos konstrukcijos langų rėmų tvirtinimo elementai neretai tampa šilumos tilteliais, neleidžia užtikrinti pastato atitvarų sandarumo, kartais koroduoja ar pūva dėl susikaupusio kondensato ir pan.
Sistema pašalina šilumos tiltelius
Kompanijos „Rockwool“ specialistai pasiūlė originalų sprendimą – langų rėmų tvirtinimo sistemą „REDAir LINK“. Jos esmė – technologiškas, universalus, visiškai sukomplektuotas ir anksčiau minėtus įprastų langų rėmų tvirtinimo būdų trūkumus pašalinantis, iš didesnio tankio akmens vatos plokščių ir pagalbinių elementų surenkamas langų rėmų tvirtinimo korpusas. Šią sistemą sudaro šilumos tiltelius beveik pašalinančios 48 mm storio akmens vatos plokštės, langų rėmo ir korpuso laikikliai (gembės), inkariniai ir jungiamieji varžtai.
Lango rėmo korpusui pasirenkamų standžių akmens vatos plokščių storis priklauso nuo rėmo montavimo vietos (sienos šiltinimo sluoksnio storio). Į šį korpusą iš didesnio tankio (475 kg/m³, šilumos laidumas 0,057 W/mK) ir didelio stiprio (7 MPa lenkiant) akmens vatos plokščių bei plieninių laikiklių įstatomas ir įtvirtinamas bet kokių matmenų ir varčios konstrukcijos lango ar nevarstomos vitrinos rėmas. Tokio lango tvirtinimo rėmo – apvado iš akmens vatos – šiluminės ypatybės beveik nesiskirs nuo pagrindinio sienos šiltinimo sluoksnio ypatybių. Be to, fasaduose su ventiliuojama termoizoliacine sistema jis leis užtikrinti atitvaros sandarumą.
Jei statomame pastate turime skirtingų matmenų langus, jų rėmų tvirtinimo sistemą „REDAir LINK“ galima montuoti kiekvienam langui atskirai. Pirmiausia prie sienos konstrukcijų pritvirtinami laikomieji sistemos elementai (gembės), į juos įstatomos reikiamu ilgiu ir pločiu atpjautos dvi ar trys specialios akmens vatos plokštės (būsimi sandarūs lango rėmo apvadai), sustatomos lango rėmo tvirtinimo plokštelės ir tada jau galima montuoti langus.
Jeigu montuojamų langų matmenys yra vienodi, kaip būna, pavyzdžiui, renovuojamuose pastatuose, tada šiuos apvadus iš akmens vatos patogiau surinkti iš anksto ceche arba statybos aikštelėje. Tuomet lieka tik juos pakelti ant pastolių ir sumontuoti prie kiekvienos lango angos. Vėliau tokie angokraščių apvadai gali būti termoizoliuojami papildomai, juos tiesiog uždengiant sienos šiltinimo sluoksniu, jei reikia – ir difuzine membrana ir, žinoma, fasado apdailos medžiagomis, palangių, kitokiais skardinimo, puošybos elementais.
Bendradarbiavo su mokslininkais
Kurdami ir išbandydami sistemą „REDAir LINK“, kompanijos „Rockwool“ specialistai bendradarbiavo su Techninio centro (Danija, Orhusas) mokslininkais. Per bandymus buvo sumodeliuotos ir patikrintos gana atšiaurios eksploatacinės sąlygos. Nutarta, kad fasado sluoksnių apkrova neva gali siekti 50 kg/m², ją veiks uraganinis vėjo greitis (33 m/s 30 metrų aukštyje), ji turės išlaikyti langų rėmus su trimis stiklais. Be to, išbandyta, kad ant taip įtvirtinto lango palangės gali saugiai sėdėti suaugęs žmogus, patikrinta galimybė, kad toks langas gali tapti ir evakuacijos keliu – į jį gali remtis ugniagesių kopėčios, ir pan. Gaisriniai natūriniai sistemos „REDAir LINK“ tyrimai su vėdinamomis sienomis buvo atlikti gaisrinių tyrimų centre Švedijoje.
Akmens vatos gamintojų pasiūlytos sistemos efektyvumas yra susijęs su jos universalumu, montavimo sparta ir technologiniu išbaigtumu. Šią sistemą galima naudoti visų tipų pastatuose, neatsižvelgiant į jų atsparumo ugniai klasę. Drauge ji yra gana paprasta, todėl projektuotojui lengva parinkti jos parametrus, o ir rangovui nebus sunku suformuluoti užsakymą. Šią sistemą galima montuoti visais metų laikais, montavimo metodai yra elementarūs, nereikalaujantys specifinių įgūdžių ir įrangos. Svarbu, kad ir statomų langų rėmų tvirtinimo būdai išlieka įprastiniai (standartiniai – plačiai naudojami langų montuotojų).
Sistema „REDAir LINK“ atitinka ir laikotarpio reikalavimus – montuojama tik iš išorės, o tai svarbu atliekant gyvenamųjų namų renovaciją. Palyginti su individualių namų statybose langų tvirtinimo rėmams dažniausiai pasirenkamais medienos tašeliais, šioje sistemoje naudojamos dėl drėgmės ir temperatūros svyravimo deformacijų nepatiriančios, tvarios, ilgalaikės medžiagos, kurioms nereikia papildomo apdorojimo antipirenų ir fungicidų tirpalais. Tokiu būdu šilumos nuostoliai sumažėja iki 30 procentų.
Be to, vienas pagrindinių sistemos elementų – akmens vata – yra laidi garams, drėgmei pasišalinti netrukdanti, nepūvanti ir nepelijanti medžiaga. Tinkamai parinkus išorinės sienos „sumuštinio“ medžiagas, šia langų tvirtinimo sistema lengva užtikrinti ir aukštą viso pastato atitvarų sandarumo lygmenį.
RĖMĖJO TURINYS