Liepos 30 dieną Kauno rotušės aikštėje startuos jau trečią kartą vyksiantis, šiemet atsinaujinęs edukacinis-kūrybinis projektas „Keliaujančios Architektūros Dirbtuvės: KVADRATU“. Kauniečiai bus kviečiami susipažinti su projektu, įsitraukti į kūrybines dirbtuvėles, dalyvauti diskusijose su žinomais Lietuvos architektais ir išlydėti pirmąją projekto komandą į kūrybines dirbtuves Griškabūdyje.
Lietuvos kultūros tarybos remiamo projekto atidaryme miesto gyventojai galės ne tik sudalyvauti kėdučių gaminimo dirbtuvėse ar interaktyviame užsiėmime „Miesto žaidimas“, bet ir klausytis architektų Rolando Paleko ir Lino Tuleikio bei menininkės Evelinos Šimkutės ir sociologės Dalios Čiupailaitės diskusijos. Renginys vyks visą šeštadienį, nuo 10 val. iki 21 val.
Apie projektą kalbės garsūs architektai
Pripažintų Lietuvos architektų diskusija bus skirta ne tik Kauno, bet ir mažųjų Lietuvos miestelių viešųjų erdvių pažinimui bei supratimui.
„Keliaujančių dirbtuvių formatas yra geras jau vien tuo, kad į geografinius kultūros pakraščius atneša geros kokybės „kultūrinius žaidimus“, žadinančius suprasti kūrybines bendruomenės galias. Tai – tas gerasis įvykių eksportas, galintis įkvėpti mažų miestelių žmones nesijausti mažais“, – komentavo architektas L. Tuleikis.
Architektas esmine šio projekto savybe laiko provincialumo laužymą, nešant žinią, kad kiekvienas žmogus gali būti didis kūrėjas ir tiki, jog šis projektas gali leisti žmonėms patikėti, kad jie yra pajėgūs kurti savo aplinką.
„Keliaujančių architektūros dirbtuvių“ (KAD) iniciatyvose ne kartą dalyvavęs architektas R. Palekas sutiko, jog projekto žinutė yra nukreipta į mūsų aplinką, kurią kokybiškai pakeisti, anot architekto, galime patys.
„Tai svarbus projektas, nes virš 90 proc. mus supančios aplinkos yra kuriama ne architektų rankomis. Mūsų pareiga – dalintis kokybiškos aplinkos kūrimo patirtimi, reikia tik fantazijos ir šiek tiek drąsos sulaužyti taisyklę“, – sakė R. Palekas.
Keliaujančių dirbtuvių startas – Kaune
„Manome, kad didžiųjų miestų gyventojai gauna per mažai pozityvios informacijos apie procesus, vykstančius šalies regionuose. Dėl šio priežasties pasirinkome projekto startą daryti pačioje Kauno širdyje, taip atkreipdami visuomenės dėmesį į mažuosius šalies miestelius“, – pasakojo projekto kuratorius Justinas Kalinauskas. Juolab kad labai didelė kauniečių dalis turi šaknų mažuosiuose miesteliuose arba kaimuose, kuriuose gyvena jų dėdės, tetos, močiutės, pusseserės ar pusbroliai su šeimomis.
„Lietuva nėra tik trys didieji miestai. Mažieji miesteliai yra svarbi, deja, dažnai užmiršta dalis, kurioje ryškiausiai matomi šalies savitumai“, – teigė J. Kalinauskas.
5 miesteliuose – 5 dienų kūrybinės dirbtuvės
Pagrindinė projekto veikla – kūrybinės dirbtuvės – bus įgyvendinamos moksleivių vasaros atostogų metu, rugpjūčio mėnesį. Šiais metais iš viso bus surengtos penkerios kūrybinės dirbtuvės, o vienų dirbtuvių trukmė pailgės iki 5 dienų.
Architektai ir menininkai paskutinį vasaros mėnesį lankysis Griškabūdyje (rugpjūčio 1 – 5 d.), Antanave (rugpjūčio 7 – 11 d.), Kaltanėnuose (rugpjūčio 13 – 17 d.), Zibaluose (rugpjūčio 19 – 23 d.) ir Naujajame Obelyne (rugpjūčio 25 – 29 d.).
Visus miestelius aplankys skirtingos komandos, sudarytos ne tik iš architektų, bet ir tyrėjų, grafikos dizainerių, muzikos technologijų bei kitų krypčių menininkų. Visų komandų tikslas – kartu su miestelio gyventojais, o ypač vaikais ir jaunimu, sukurti architektūrinius, meninius objektus, kurie praturtintų miestelio viešąją erdvę.
Projektas kvadratu
Projektą organizuojantis Všį „Architektūros fondas“ šiais metais atnaujino programą – pailgino ne tik pačias kūrybines dirbtuves, bet ir paįvairino savo komandą įvairių sričių menininkais bei suprojektavo transportuojamą kultūrinį inkubatorių, kuriame vakarais organizuos kultūrines programas miesteliuose.
„Žodis ,,kvadratu“ nurodo išplėstą projekto skvarbą, ir komandos spektrą. Šiais metais projekte dalyvausiančius architektus papildys su viešąja erdve dirbantys menininkai bei akademinio lauko tyrėjai, kurie projektui suteiks analitinių įžvalgų, padės Keliaujančioms dirbtuvėms dar giliau pažinti miestelius ir jų problematiką“, – pasakojo J. Kalinauskas.