Top Baneris

Keliaujančios architektūros dirbtuvės pradėjo kelionę per Lietuvos miestelius

2016 rugpjūčio 3 d.
Organizatorių nuotr.
Organizatorių nuotr.

Kauno rotušės aikštėje savaitgalį prasidėjo projekto „Keliaujančios architektūros dirbtuvės: Kvadratu“ kelionė. Trečią kartą vykstantis, šiemet atsinaujinęs edukacinis, kūrybinis projektas keliaus į penkis Lietuvos miestelius.

Pusės tonos svorio ir šešių metrų aukščio inkilas

VšĮ „Architektūros fondas“ organizuojamo projekto atidaryme miesto gyventojai dalyvavo kėdučių gaminimo dirbtuvėse ir interaktyviame užsiėmime „Miesto žaidimas“, klausėsi architektų Rolando Paleko ir Lino Tuleikio bei menininkės Evelinos Šimkutės diskusijų apie mažųjų Lietuvos miestelių viešosios erdvės pažinimą bei vystymą.

Renginio akcentu tapo daugiau nei pusę tonos sveriantis šešių metrų aukščio „kultūrinis inkilas“, įrengtas iš medžio masyvo ir vidaus nuotėkų surinkimo vamzdžių. Akis traukiantis objektas nepasiliko aikštėje, o iškeliavo kartu su projekto dalyviais į pirmąsias kūrybines dirbtuves Griškabūdyje.

„Mes turime šio inkilo griaučius. Inkilas yra tarsi viešosios erdvės užuomazga. Visus kviečiame tuos griaučius aprengti, o koks bus drabužis, priklauso nuo mūsų visų“, – simbolinę „kultūros inkilo“ reikšmę aiškino projekto koordinatorė ir architektė Rasa Chmieliauskaitė.

Skatina kurti pačius

kad 160803 4

„Keliaujančių dirbtuvių formatas yra geras jau vien tuo, kad į geografinius kultūros pakraščius atneša geros kokybės „kultūrinius žaidimus“, žadinančius suprasti kūrybines bendruomenės galias. Tai – tas gerasis įvykių eksportas, galintis įkvėpti mažų miestelių žmones nesijausti mažais“, – pasakojo architektas L. Tuleikis.

Architektas esmine šio projekto savybe laiko provincialumo laužymą, nešant žinią, kad kiekvienas žmogus gali būti didis kūrėjas ir tiki, jog šis projektas gali leisti žmonėms patikėti, kad jie yra pajėgūs kurti savo aplinką.

„Tai svarbus projektas, nes virš 90 procentų mus supančios aplinkos yra kuriama ne architektų rankomis. Mūsų pareiga – dalintis kokybiškos aplinkos kūrimo patirtimi, reikia tik fantazijos ir šiek tiek drąsos sulaužyti taisyklę“, – apie projektą pasakojo ne kartą jame dalyvavęs architektas R. Palekas.

Architektai aplankys 5 miestelius

kad 160803 12

Pagrindinė projekto „Keliaujančios architektūros dirbtuvės: Kvadratu“ veikla – kūrybinės dirbtuvės – bus įgyvendinamos moksleivių vasaros atostogų metu, rugpjūčio mėnesį. Šiais metais iš viso bus surengtos penkerios kūrybinės dirbtuvės, o vienerių dirbtuvių trukmė pailgės iki 5 dienų.

Architektai ir menininkai paskutinį vasaros mėnesį lankysis Griškabūdyje (rugpjūčio 1 – 5 d.), Antanave (rugpjūčio 7 – 11 d.), Kaltanėnuose (rugpjūčio 13 – 17 d.), Zibaluose (rugpjūčio 19 – 23 d.) ir Naujajame Obelyne (rugpjūčio 25 – 29 d.).

„Lietuva nėra tik trys didieji miestai. Mažieji miesteliai yra svarbi, deja, dažnai užmiršta dalis, kurioje ryškiausiai matomi šalies savitumai“, – teigė projekto kuratorius Justinas Kalinauskas.

Kodėl projektas vadinasi „Kvadratu“?

„Žodis „Kvadratu“ nurodo išplėstą projekto skvarbą ir komandos spektrą. Šiais metais projekte dalyvausiančius architektus papildys su viešąja erdve dirbantys menininkai bei akademinio lauko tyrėjai, kurie projektui suteiks analitinių įžvalgų, padės Keliaujančioms dirbtuvėms dar giliau pažinti miestelius ir jų problematiką“, – pasakojo J. Kalinauskas.

Komentarai