Top Baneris

Kauno tvirtovės parkas kviečia į sezono atidarymo šventę

2023 gegužės 4 d.
Kauno tvirtoves parkas
Kauno tvirtovės parko nuotr.

Kaip ir kiekvienais metais, kuomet iš fortų požemių peržiemoję išskrenda šikšnosparniai, Kauno fortai atveriami lankytojams. Jau tampa tradicija, kad sezono atidarymo šventę Kauno tvirtovės parkas organizuoja vis kitame objekte – taip kauniečiai ir miesto svečiai turi galimybę iš arčiau pažinti daugiau nei 200 hektarų apimančią tvirtovių sistemą. Šių metų sezono atidarymas įvyks pirmąjį gegužės šeštadienį Aukštojoje Fredoje, Lakūnų plente, kur šiandien įsikūrę Kauno tvirtovės būstinė ir dirbtuvės, skelbia organizatoriai pranešime žiniasklaidai.

Sodas atminti garsiausius Lietuvos lakūnus

Lakūnų plentas – tai tik viena Kauno tvirtovės kairiojo Nemuno kranto centrinių artilerijos sandėlių komplekso dalių. Tvirtovės laikotarpiu čia buvo tvarkomi pabūklai, o teritoriją perėmus Lietuvos kariuomenei įsikūrė šarvuočių rinktinės štabas ir tankų garažas. Veikė ir valgykla, kurios maistas patiko pačiam Antanui Smetonai. Čia pat gyveno ir lakūnai, nes netoliese buvo karinės aviacijos teritorija: aerodromas, aviacijos dirbtuvės, kur savo lėktuvus kūrė, išmėgino ir remontavo garsiausi Lietuvos lakūnai: Gustaitis, Dobkevičius, Darius ir Girėnas. Sovietų okupacijos metais sandėliuose saugotas aviacinis kuras.

„Gegužės 6-ąją vyksianti šventė – tai puiki proga prisiminti, kad ši Aleksoto – Aukštosios Fredos – teritorija mena reikšmingus Lietuvos aviacijai tarpukario laikus. Neatsitiktinai čia veikusių lakūnų garbei atidarymo renginyje bus įkurtas „Lakūnų sodas“. Jis sieks tapti vietos gyventojų ir miestiečių susibūrimo, istorijų apie praeitį, dabartį ir ateitį dalijimosi vieta. Kauno tvirtovės parkas, kuris Lakūnų plente šiuo metu baigia įkurti atviras visiems dirbtuves, – prisistatys bei megs dialogą su kaimynyste, susipažins su aplinkiniais,“ – pasakoja vieno iš šventės organizatorių, projekto „T-Factor“ atstovė dr. Jūratė Tutlytė. Sode šventės metu bus įkurtos ir apsodintos lysvės, kurių puoselėjimu dalysis vietos ir miesto gyventojai.

Kauno tvirtoves parkas 2
Kauno tvirtovės parko nuotr.

Megzti ryšius ir pažintis

Šiais metais Kauno tvirtovės parkas sezoną pasitinka su šūkiu Ateitis tampa vieta. Idėją įkvėpė kaimynystėje, Kauno Aleksoto inovacijų pramonės parke, planuojamas vystyti inovacijų slėnis ir jungčių su juo paieškos. Tikimasi, jog darnumo ir bendradarbystės principais kuriamame parke bus vystomos mokslinių tyrimų ir eksperimentinės veiklos, inovacijos, pritrauktos tarptautinės kompanijos. Šiame kontekste šalia esantis Kauno tvirtovės parkas įgauna dar gilesnę prasmę ir sieks tapti mediatoriumi tarp praeities ir ateities, mokslo ir kūrybos, svajonės ir realybės – vieta, kuri įkrautų ir įprasmintų naujai kuriamą teritorijos tapatybę.

Renginyje, kuriame laukiami visi Kauno miesto gyventojai ir svečiai, ne tik per įvairias veiklas bus tyrinėjama Kauno tvirtovė ir šalia esančios karinės aviacijos teritorijos istorija, bet ir kartu su profesionaliais gidais bei mokslininkais bus supažindindama su turtingais vietos maršrutais ir bioįvairove. Dalyviai išgirs Kauno tvirtovės mitų ir legendų, vaišinsis blynais, degustuos ir sužinos apie žolelių arbatų naudingąsias savybes, patirs kavos ritualą, dalyvaus husaro aprangos pristatyme, Lakūnų sode sodins augalus ir klausysis kvarteto „Gedimino Sapnas“ koncerto.

Mažųjų šventės dalyvių lauks speciali programa: kartu su personažu Gamčiu jie sužinos įdomių istorijų ir faktų apie fortus, atliks įdomias užduotis, žais orientacinį žaidimą „Gamtos QR kodai“ ir dalyvaus šikšnosparnių dirbtuvėlėse.

Veikti ir kurti

Prieš daugiau nei 130 metų, nujaučiant Pirmąjį pasaulinį kartą, Kauną apjuosė fortai, kurių požemiai ilgiu nenusileidžia Laisvės alėjai, o sienos – Savanorių prospektui. Tvirtovę sudarė keli šimtai objektų (fortai, sandėliai, administracinės patalpos, kt.), kurių šiandien Kaune ir Kauno rajone likę daugiau nei 250.

Praradę gynybinę paskirtį fortai šiandien kuria naują tapatybę. Kauno tvirtovės parką sudaro I, II, III, IV, V ir VIII fortai, kairiojo Nemuno kranto centrinių artilerijos sandėliai ir dešiniojo Nemuno kranto parako sandėlis, bei kiti statiniai – tai daugiau nei 200 hektarų teritorijos. O dar kitaip, laisvo ploto iniciatyvoms – nuo šiuolaikinės kultūros iki verslo sumanymų.

KTP sezono atidarymo svente
Kauno tvirtovės parko vizualizacija

„Mūsų tikslas – kurti susitikimo vietas. Kauno fortų dabartis – tai viešosios erdvės, pritaikytos lankymui, aktyviam laisvalaikiui ir kūrybai. Todėl šiais metais pristatysime ne vieną atradimą, sezono metu pakviesime pažinti pačius slapčiausius ir tik šiandien dienos šviesą pasiekiančius Kauno tvirtovės užkampius. Vienas iš jų, čia, Lakūnų plente, esantis tvirtovės artilerijos dirbtuvių ir sandėlių kompleksas, kurį sudaro net septyni parako sandėliai. Maršrutas ves šiek tiek daugiau nei du kilometrus, kurių metu lankytojai galės aplankyti statinius, prisiliesti prie autentiško akmenų grindinio, pasigrožėti gamta.

Beje, karštą vasaros dieną požemiai išties labai gerai atgaivina. Ant dirbtuvių stogo bus įrengta apžvalgos aikštelė, kur nuo Fredos aukštumų lankytojai galės pažvelgti į augantį Kauną. Tad, neabejojama, jog mūsų „fortukas“ tikrai taps traukos vieta, juk šiandien mes esame laisvės, kultūros ir bendruomenės tvirtovė.

Ieškant naujų šio karinio paveldo panaudojimo galimybių svarbiausia žvelgti kūrybiškai ir nebijoti eksperimentuoti, todėl į Kauno tvirtovę bandome įtraukti pačias įvairiausias iniciatyvas. Svarbiausia, jog jos būtų darniai su gamta, žmogumi ir istorija“, – sako Egidijus Bagdonas, Kauno tvirtovės parko direktorius.

Kauno tvirtovės parko sezono atidarymo šventė vyks gegužės 6 d., šeštadienį, 16.00–20.00 val. Lakūnų pl. 63B.

Renginys organizuojamas laikantis tvarumo principų, todėl esant galimybei šventės dalyviai kviečiami atsinešti savo puodelius ir lėkštes, kuriuos bus galima plauti čia pat esančiose Kauno tvirtovės parko dirbtuvėse. Renginio programa.

Komentarai