Top Baneris

Kauno miesto savivaldybė demonstruoja sumanumą derėdamasi su verslininkais

2016 birželio 21 d.
SA archyvo nuotr.
SA archyvo nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Rekonstruojamoje Laisvės alėjoje esančias patalpas valdantys verslininkai gaus žymias žemės arba nekilnojamojo turto mokesčių lengvatas, jei įsirengs pandusus patekti neįgaliesiems patekti į patalpų vidų.

Iki Laisvės alėjos rekonstrukcijos pradžios į daugumą patalpų neįgalieji patekdavo per išorėje įrengtus pandusus. Pagal rekonstrukcijos projektą, alėjoje paklojus granitines plokštes, neįgaliųjų įeigos turi atsidurti patalpų viduje. Bet su tuo, kad šios papildomos išlaidos turi užgulti tik verslo subjektų pečius, sutiko ne visi Laisvės alėjoje dirbantys verslininkai. Juolab kad dėl tokių permainų sumažėja ir naudojamas parduotuvės plotas, dėl pertvarkų parduotuvėms ar maitinimo įstaigoms įprastai tenka pakeisti vitrinas ir duris.

Apie konfliktus, kilusius dėl tokio rekonstrukcijos vykdymo scenarijaus, 2015 metų kovo mėnesį rašė ir žurnalas „Statyba ir architektūra“. Tada Laisvės alėjos rekonstrukcijos projekto vadovas, architektas Šarūnas Kiaunė priminė, kad tokiu pat būdu šis klausimas buvo sprendžiamas ir atliekant Vilniaus Gedimino prospekto rekonstrukciją. Esą nors sostinėje verslininkai būtų norėję pandusus palikti ant miestui priklausančio šaligatvio, valdininkai pasirėmė tuo, jog Statybos techniniame reglamente įrašyta, kad kiekvienas įėjimo neįgaliesiems klausimus turi išspręsti savo sklype, nesvarbu, ar įėjimas bus įrengtas iš kitos pastato pusės, ar savame komerciniame plote.

O Kauno savivaldybė prieš metus kaip tik sprendė vieną konfliktinę situaciją su tokiomis bendradarbiavimo sąlygomis nepatenkintu piliečiu. Laisvės alėjoje dirbantis verslininkas, pats turintis judėjimo negalią, pareiškė pageidavimą, kad jo valdomų komercinių patalpų įėjimo rekonstravimo išlaidas apmokėtų miesto administracija.

Š. Kiaunė pripažino – pasaulyje būtų galima rasti ne vieną atvejį, kai miestas prisiima tokias išlaidas sau. „Jei Kaunas turėtų užtektinai finansų, gal ir galėtų kompensuoti visus pakeitimus, bet kol kas situacija kitokia“, – komentavo architektas.

laisves aleja 2

Bet savivaldybės Miesto tvarkymo skyriaus vedėjas Aloyzas Pakalniškis pabrėžė, kad miestas turi įvykdyti kultūros paveldo specialistų reikalavimą Laisvės alėjoje išlaikyti grindinio vientisumą.

Praėjus metams paaiškėjo, jog miestas leidžiasi į kompromisą ir, nors nemokės už pandusų rekonstravimą, sutinka negauti dalies pajamų mokesčių pavidalu. Nors sutarta, kad miestas prie pastatų tik „prives“ granito dangą su atitinkamais nuolydžiais, o už neįgaliesiems pritaikytus įėjimus, kurie turi būti įrengti patalpų viduje, yra atsakingi tų patalpų savininkai, miesto tarybos patvirtintu sprendimu, visiems juridiniams asmenims, pasirūpinusiems neįgaliųjų įėjimu, gali būti suteikiama 50 proc. nuolaida už per pastaruosius metus priskaičiuotus žemės, nekilnojamojo turto arba nuomos už valstybinę žemę mokesčius.

Savivaldybė iškart paskelbė, jog lengvata tikrai pasinaudos verslininkai, valdantys pastatus, kuriuose įsikūręs restoranas „Lietuviški patiekalai“, kavinė „Chill cafe“ ir parduotuvė „Utenos trikotažas“.

„Utenos trikotažo“ patalpas valdantis verslininkas Rimantas Meška neneigia besirengiantis permainoms. „Patys verslininkai turi būti supratingi ir suvokti, kad turi prisidėti prie gražesnio miesto kūrimo. Mūsų visų tikslas, kad Kaunas taptų gražesnis ir saugesnis visiems“, – sakė verslininkas.

„Patalpų pritaikymas neįgaliesiems, mamoms su vežimėliais ar vaikais reikalauja papildomų investicijų. Tačiau ginčai ar diskusijos į niekur nenuves, anksčiau ar vėliau vis tiek reikės susitvarkyti, juolab kad ir įstatymas to reikalauja. Po rekonstrukcijos priėjimas prie parduotuvių bus patogus ir lygus“, – teigė ir restorano „Lietuviški patiekalai“ ir kavinės „Chill cafe“ savininkas Daivis Urba.

Įėjimą patalpų viduje artimiausiu metu ketina įsirengti ir Laisvės alėjoje įsikūręs Kauno turizmo informacijos centras.

Savivaldybė tikisi, kad šiais pavyzdžiais netrukus paseks ir kiti patalpų Laisvės alėjoje savininkai.

Prašymus suteikti mokesčių lengvatas priima Kauno miesto savivaldybės administracijos Klientų aptarnavimo skyrius. Dėl informacijos apie mokesčių lengvatų taikymą galima kreiptis į Finansų ir ekonomikos skyriaus Biudžeto poskyrio vyr. specialistę Kristiną Liaugaudienę (42 40 14; kristina.liaugaudienė@kaunas.lt).


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video