Top Baneris

Kauniečiai spręs, kur iškils paminklas Jonui Vileišiui

2017 kovo 15 d.
Kauno savivaldybės nuotr.
Kauno savivaldybės nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Kauniečiai tikisi išvengti aukštų kliūčių statydami paminklą pirmajam savo miesto burmistrui Jonui Vileišiui. Gavusi išeivijoje gyvenančių lietuvių dovaną – paminklo projektą, Kauno savivaldybė nepasibrangino ir pasinaudojo proga išvengti skulptūros konkurso etapo, kuris stipriai pagadino nuotaiką apie paminklą Jonui Basanavičiui svajojančiai Vilniaus savivaldybei.

Kauniečių laukia tik viena užduotis – pareikšti nuomonę dėl tinkamiausios vietos šios istorinės asmenybės paminklui. Tam siūlomos trys Kauno vietos: Rotušės aikštė, Laisvės alėja ties Centriniu paštu bei Nepriklausomybės aikštė prie soboro. Tą padaryti galima čia.

Skulptoriaus Kęstučio Balčiūno sukurta klasikinė bronzinė skulptūra, kurios bendras aukštis sieks apie 2,4 metro, buvusį Kauno burmistrą vaizduoja realistiškai, tiksliai atkurtais veido bruožais, to laikmečio drabužiais ir net odiniu portfeliu. Pasak specialistų, J. Vileišis buvo bendruomenės kūrėjas, demokratas, todėl ir jo skulptūros nesiūloma statyti ant pjedestalo. Skulptūra dinamiška, tačiau vaizduojanti burmistrą solidų – kaip tikrą miesto šeimininką.

Planuojama, jog bronzinis J. Vileišio paminklas bus pastatytas dar šįmet. Amerikos lietuvių iniciatyvą suskubo paremti ir Vilniuje įsikūręs Vileišių fondas.

J. Vileišis – pirmasis ir ilgametis laikinosios sostinės burmistras, Lietuvos Nepriklausomybės akto teksto autorius ir signataras, advokatas, aktyvus visuomenės veikėjas, politikas, žymus publicistas. Ir tai tik keletas sričių, kuriose šis veiklus žmogus paliko gilų pėdsaką.

J. Vileišiui dešimtmetį vadovaujant Kaunui, buvo praplėstos miesto ribos, įrengtas vandentiekis ir kanalizacija, naujai išgrįstos, išasfaltuotos pagrindinės gatvės, sutvarkytas viešasis miesto transportas, pastatyti trys tiltai, svarbūs visuomeniniai pastatai ir modernios architektūros gyvenamieji namai, suplanuoti priemiesčiai, naujos aikštės ir parkai, suklestėjo kultūra. Tuo metu buvęs provincialus gubernijos miestas išgyveno didžiausios pažangos laikotarpį ir iškilo iki Europos didmiesčių lygio.

Kauno savivaldybės inf.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video