Top Baneris

Kaunas šiemet paveldotvarkos programos projektams skyrė 1,9 mln. eurų (1)

2022 gruodžio 21 d.
Unescoeksterjerai 150 2048x1169 1
Pasidalykite straipsniu

Kauno miesto savivaldybė skelbia, kad šiemet įgyvendinant Kauno paveldotvarkos programą sutartis su miestu dėl jiems priklausančių namų fasadų atkūrimo bei tvarkybos darbų projektų parengimo sudarė daugiau kaip 60 mūrinių ir medinių pastatų savininkų.

Tam miestas skyrė 1,9 mln. eurų finansavimą. Didžioji dalis darbų atlikti, kai kurie perkelti į 2023 metus. Taip pat patvirtintas papildomas finansavimas keliems statiniams.

Dėmesys medinei architektūrai

Pasak Kauno miesto savivaldybės administracijos Urbanistinių, architektūrinių ir investicinių klausimų komisijos nario, architekto prof. Jono Audėjaičio, per septynerius programos gyvavimo metus Kaunas prisidėjo prie pusantro šimto pastatų atnaujinimo, tam skirdamas per 3 mln. eurų. Šiemet pasirašyta virš 60 sutarčių dėl medinių ir mūrinių fasadų sutvarkymo bei tvarkybos darbų projektų parengimo, o miesto prisidėjimas šiems darbams atlikti siekia 1,9 mln. eurų.

Sąraše – architektūriškai reikšmingi ir atpažįstamami objektai: Kauno Šv. Mikalojaus bažnyčios ir Kauno seserų benediktinių vienuolyno klebonija, Lietuvos sporto universitetas, „Pienocentro“ rūmai, „Dainos“ kino teatro pastatas.

Iki šiol per Paveldotvarkos program buvo sutvarkyti vos du mediniai pastatai: architekto A. Jokimo namas, Minties rato g. 2, ir kultūros vertybių sąraše esantis pastatas Aukštaičių g. 36. Šiemet atnaujinami 5 medinių pastatų fasadai Kauko alėjoje, Minties rato, Aguonų ir D. Poškos gatvėse.

Tęsia istorinių pastatų renesansą

Pirminis paveldotvarkos programos sąrašas šiemet keitėsi du kartus. Spalį jį papildė šimtametis gyvenamasis namas A. Mickevičiaus g. 17, Vilniaus gatvės pašonėje esančios barokinės Kauno Švč. Sakramento bažnyčios zakristijos, presbiterijos ir vakarinių fasadų tvarkybos darbai, taip pat Lietuvos sporto universiteto atnaujinimas.

Rekonstruoti planuojama Nemuno gatvėje 1930 m. iškilusią gaisrinę arba vadinamuosius Ugniagesių rūmus. Šiuo metu rengiamas tvarkybos darbų projektas, leisiantis tinkamai restauruoti išskirtinio pastato fasadus, dekoratyvines nišas. 

Kauno miesto taryba patvirtino papildomą 56 tūkst. eurų finansavimą Kauno seserų benediktinių vienuolyno klebonijai. Taip pat proporcingai pakeistas finansavimas E. Ožeškienės g. 5 pastatui, savininkui nusprendus šiemet atlikti fasado darbus tik iš gatvės pusės, o vidinę dalį susitvarkyti atskiru projektu.

Kai kurie darbai persikelia į 2023-uosius dėl papildomai atliekamų polichrominių tyrimų, restauravimo metu aptiktų pastatų defektų, avarinės būklės balkonų ar sudėtingos situacijos rinkoje – statybinių medžiagų tiekimo, darbo jėgos sutrikimų arba vis dar vykstančių rangovų paieškų.

Pagal Kauno Paveldotvarkos programą į dalinį finansavimą pretenduoti gali pavieniai asmenys, įmonės ar pastatų bendrasavininkai, tarpusavyje sutarę atsinaujinti jiems priklausantį turtą. 

Dalinis finansavimas skiriamas fasadų sutvarkymui, jų dekoratyviniam apšvietimo įrengimui, pastato pritaikymui neįgaliųjų poreikiams. 

Jeigu atliekant darbus nekeičiamas fasado apdailos spalviškumas ir medžiagiškumas, programoje galima dalyvauti ir neturint techninio projekto bei statybos leidimo, kai tai leidžia Statybos įstatymas.

Medinių pastatų atnaujinimui skiriamas finansavimas siekia iki 75 proc. visų kaštų, o mūrinių statinių senamiestyje ir naujamiestyje tvarkybos darbams – iki 50 proc. 

Plačiau susipažinti Paveldotvarkos programa galima internete: paveldotvarka.kaunas.lt.


Pasidalykite straipsniu
  Komentarai
  • nuomonė

   2022-12-21, 9:24  

   Tai gal Pieno centre bus atkurti lenkti langai ir kituose aukštuose? Gal bus atkurtos pirmo aukšto vitrinos ,durys pagal architekto V. Landsbergio-Žemkalnio projektą? Dabar tos pirmo aukšto vitrinis ir durys panašios į eilinio prekybcentrio vitrinas ir duris.

  Rekomenduojami video