Top Baneris

Ilgėjant naktims Kaunas ruošiasi šviesų festivaliui

2016 spalio 2 d.
Kauno savivaldybės nuotr.
Kauno savivaldybės nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Kaunas – ne tik jaunas, gyvas, žalias. Šis miestas gali būti spalvotas netgi naktį – tą siekia įrodyti šviesų festivalio „Spalvotas Kaunas“ organizatoriai. Jų planuose – bent kelioms naktims specialiais žibintais apšviesti žinomiausius Kauno architektūros objektus, suteikiant jiems laikiną, bet naują ir spalvotą rūbą.

„Kaunas atsidūrė Europos paveldo ženklo žemėlapyje su regioniniu mastu išskirtine tarpukario architektūra, kuri primena aukso amžiumi vadintą istorinį laikinosios sostinės laikotarpį. Neabejotina, kad būtent tai į miestą pritrauks dar daugiau turistų. Mūsų tikslas – sudominti kauniečius ir miesto svečius, prikaustyti jų dėmesį, minėtiems architektūriniams objektams pritaikant meninį apšvietimą“, – sako antrus metus Kaune rengiamo šviesų festivalio „Spalvotas Kaunas“ projekto vadovas Paulius Banevičius.

Pademonstruos šviesų žaismą

„Spalvoto Kauno“ kūrėjai šiais metais planuoja du pasirodymus Laisvės alėjoje. Lapkričio 4–6 dienomis prožektorių šviesos kryps į buvusį „Pieno centro“ pastatą greta fontano, kuriame dar neseniai šeimininkavo KTU padalinys, o dar po savaitės profesionalūs apšvietėjai visą savaitgalį dirbs taikydamiesi į Kauno centrinį paštą.

Šiedu tarpukariu iškilę pastatai jau tapę istoriniais Kauno architektūros simboliais. Šiandien jie gerokai apmirę, o tolesnė paskirtis dar nėra aiški. Taigi festivalio organizatoriai sieks prikelti ir įkvėpti rūmams naujos gyvybės, kelioms savaitgalio naktims nušviečiant juos naujomis spalvomis.

„Norime juos išryškinti, parodyti naujai, ypač tamsiuoju metų periodu. Kas žino, galbūt ateityje panašus apšvietimas taps nuolatiniu. Spalviniai sprendimai jau parengti, tačiau nenorime visko atskleisti anksčiau laiko. Tebūnie dar šiek tiek intrigos, kad visi kauniečiai ne tik norėtų patys atvykti bei pamatyti naujai atgijusius pastatus. Galiu išduoti, kad šįkart šviesų instaliacija nebus statiška, suteiksime reginiui šiek tiek veiksmo, judesio“, – kalbėjo projekto vadovas P. Banevičius.

Planuojama, kad naktiniai pasirodymai vyks nuo penktadienio vakaro iki pirmadienio paryčių. Vengdami spengiančios nakties tylos, idėjos autoriai ruošia ir ramų muzikinį foną.

spalvotas kaunas 3

Įrangos užtektų net koncertui

Dar pernai vasarį įvairiomis spalvomis nušvito Kauno Šv. arkangelo Mykolo (Įgulos) bažnyčia, vadinamasis Soboras. Lapkritį galingi šviesų srautai nuspalvino Kauno valstybinio muzikinio teatro rūmus, o Kristaus Prisikėlimo baziliką vienai nakčiai papuošė Prancūzijos ir vėliau Gruzijos vėliavų motyvai.

Šiemet Vasario 16-osios proga šviesų trispalvė nugulė ant Vytauto Didžiojo karo muziejaus, o rugpjūtį, Lietuvos olimpiečiams irkluotojams Rio de Žaneire iškovojus pirmuosius medalius, taip pat sužibo Kauno rotušė.

Pasak P. Banevičiaus, tokie renginiai reikalauja nemažai laiko ir kūrybinių pastangų, o dar labiau – techninio pasirengimo. Šviesos instaliacijoms įrengti prireikia daugiau kaip šimto šiuolaikiškų apšvietimo prietaisų, o jiems sujungti – kelių kilometrų elektros laidų. Tokio technikos arsenalo pakaktų gana dideliam koncertui ar kitam renginiui apšviesti.

„Džiugu, kad kauniečiai visa tai pastebi ir įvertina. Kartais pasiruošimo darbai trunka kelias paras, todėl labai aiškiai matome, kaip keičiasi žmonių srautai prie pastatų, kur tenka dirbti. Akivaizdu, kad tokie dalykai tikrai pritraukia nemažai smalsuolių pasigrožėti kitaip atrodančiais pastatais“, – kalbėjo pašnekovas.

spalvotas kaunas 2

Unikalus rezultatas visiems

Neseniai tarp dešimties britų dienraščio „The Guardian“ paskelbtų geriausių Europos miestų, išsiskiriančių „art deco“ stiliaus architektūra, Kaunas nusileido tik Paryžiui, kuriame šis stilius ir gimė. Kauno tarpukario modernizmo architektūros sąraše iš viso yra daugiau kaip 40 objektų.

Šviesų festivalio „Spalvotas Kaunas“ organizatoriai sieks kasmet apšviesti bent po keletą šių pastatų, šitaip pristatant juos plačiajai visuomenei iki pat 2022 metų, kuomet Kaunas pretenduoja tapti Europos kultūros sostine.

P. Banevičius pridūrė, kad jo vadovaujamas projektas antrus metus sulaukia palaikymo ir iš Kauno miesto. Šiemet organizatoriai dalyvauja savivaldybės programoje „Iniciatyvos Kaunui“, tad gautas papildomas miesto finansavimas svariai prisidėjo prie tolesnio idėjų įgyvendinimo.

Projektui „Spalvotas Kaunas“ įgyvendinti pagal prioritetą „Kultūrinių veiklų, skirtų siekti Europos kultūros sostinės vardo 2022 metais, skatinimas“ iš programos „Iniciatyvos Kaunui“ skirta 11,6 tūkst. eurų.

„Tai yra geras pavyzdys iniciatyvos, kurią drąsiai galime vadinti projektu. Čia svarbi ir kone prioritetinė savybė – unikalus rezultatas. Be to, tai yra kultūros produktas ar tiesiog paslauga, kuri skirta visai Kauno miesto bendruomenei, ir ne tik. Mūsų pozicija yra, kad menas ir kultūra tarnautų ne vien menininkams, bet visai visuomenei“, – sakė programos „Iniciatyvos Kaunui“ iniciatorė Rasa Šnapštienė.

Informaciją apie artimiausius renginius šviesų festivalio „Spalvotas Kaunas“ organizatoriai žada skelbti socialiniame tinkle „Facebook“.

spalvotas kaunas 4


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video