Top Baneris

Katilus keičiantiems gyventojams – 50 proc. kompensacija (14)

2020 sausio 2 d.
šildymo sistemos
Stiebel Eltron nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) paskelbė antrąjį kvietimą teikti registracijos formas, kurios gyventojams, atitinkantiems numatytus kriterijus, suteiks galimybę gauti iki 50 proc. kompensaciją naujam biokuro katilui, atitinkančiam 5 klasės efektyvumo ir emisijų išmetimų reikalavimus.

„Senų krosnių ar kitų malkomis kūrenamų katilų naudingumo koeficientas neretai yra mažesnis nei 60 proc., todėl jie labai neefektyviai degina kurą, be to, gerokai padidina aplinkos taršą. Pačios nuostolingiausios ekologiniu ir ekonominiu požiūriu yra malkomis kūrenamos krosnys. Prastas kuras, seni katilai, kuriuose deginamos buitinės atliekos – tai jau daugybę metų neišsprendžiama šalies bėda. Visai kitokia situacija susiklosto tuomet, kai žmonės yra finansiškai pajėgūs įsigyti naujos kartos automatizuotus biokuro katilus, kūrenamus medžio granulėmis“ – teigia Kauno technologijos universiteto doc. Dr. Kęstutis Buinevičius.

Priemonė „Katilų keitimas namų ūkiuose“ suteikia galimybę Lietuvos gyventojams gauti net iki 50 % kompensaciją naujam, efektyviam ir itin ekonomiškam granuliniam biokuro katilui įsigyti!

APVA pranešime teigiama, jog į paramą pretenduoti gali fizinis asmuo, Lietuvos Respublikoje nuosavybės teise valdantis gyvenamosios paskirties (vieno arba dviejų butų) pastatą arba sodų paskirties pastatą (sodo namą), kurio statyba teisės aktų nustatyta tvarka yra užbaigta ir pastatas yra įregistruotas VĮ Registrų centro Nekilnojamojo turto registre ne mažiau kaip 5 metus nuo kvietimo teikti Registracijos formas dienos (t. y. baigtumo procentas nurodytas ne mažesnis kaip 100 proc. ir po statybos pabaigos metų, nurodytų  VĮ Registrų centro Nekilnojamojo turto registro duomenų banko išraše, praėję ne mažiau kaip 5 metai iki kvietimo teikti Registracijos formas dienos).

Iš viso nuo 2019 iki 2022 metų senų ir neefektyvių biokuro katilų keitimui bus skirta apie 14 mln. eurų ES investicinių fondų.

Registracijos formą užpildyti galite naudodamiesi aplinkos projektų valdymo informacine sistema (APVIS). Ją galima rasti apvis.apva.lt

Biokuro katilas ar šilumos siurblys?

Pasak LITBIOMA atstovų, dažnai namų ūkiai, keisdami senus katilus, renkasi šiuolaikinius granulinius katilus. Jie, degindami kurą, neteršia oro kietosiomis dalelėmis. Be to reikalauja labai mažai žmogiškojo indėlio – maždaug kartą per savaitę specialią talpą reikia pripildyti granulių. Įrenginio galią galima kontroliuoti nuotoliniu būdu, lengvai keičiant temperatūros režimus. Biokuro katilai – nedidelės investicijos įrenginiai, jei jas lygintume su šilumos siurblio įrengimu, galimybė reguliuoti išlaidas šilumai, nes pats žmogus gali nuspręsti, kuo jam kūrenti. Nauji biokuro katilai taip pat yra itin draugiški aplinkai.

Šilumos siurblio efektyvumas yra sunkiau prognozuojamas nei biokuro katilo, jis priklauso ir nuo temperatūros lauke. Jei ji nukrenta iki minus penkiolikos laipsnių, elektros suvartojimas žymiai išauga. Tokiu atveju nėra galimybės prognozuoti, kiek kainuos pagaminti norimą šilumos kiekį. Senos statybos ir prastesnės termoizoliacijos pastatuose stipriai jaučiasi aplinkos oro temperatūros pokyčiai, tokiu atveju elektros energijos poreikis gerokai išauga, taip pat reikia ir daugiau radiatorių, kas padidina įrenginio įrengimo kaštus.

Į ką svarbu atkreipti dėmesį planuojant įsigyti biokuro katilą

 • Visų pirma reiktų pasidomėti modernių biokuro katilų galimybėmis, įsivertinti, kokio galingumo katilo reiktų būstui. Būtina susiskaičiuoti namo šilumos nuostolius. Kuo žemesnės energinės klasės namas, tuo galingesnio katilo reikės. B klasės 150 m2 namui gali užtekti ir 8 kW galios katilo, o C klasės 150 m2 būstui jau reikia rinktis 14 kW galios įrenginį.
 • Katilą yra svarbu naudoti pagal gamintojo rekomendacijas ir atidžiai vadovautis instrukcijomis. Yra itin svarbu naudoti katilui tinkantį kurą, įsigytą iš patikimų, sertifikuotų tiekėjų.
 • Patartina rinktis tik sertifikuotas granules, pavyzdžiui, žymimas ENplus® kokybės ženklu. Lietuvos gamintojus ir prekiautojus, galinčius naudoti šį ženklą, galima susirasti enplus-pellets.eu interneto tinklalapyje. Tokių granulių gamybos procese nenaudojama jokių priedų – klijų ar kitų cheminių medžiagų. Jų drėgmė yra minimali, maksimalus kaloringumas, mažiausia įmanoma tarša.
 • Nepatartina pirkti granulių iš atsitiktinių pardavėjų nes jos dažnai būna nekokybiškos. Finansinės naudos siekiantys nesąžiningi rinkos dalyviai gamindami granules naudoja nekokybiškas žaliavas, presuoja jas senoviniais kombinuotų pašarų presais ir netgi neretai suklastoja sertifikatus. Tokiose granulėse pasitaiko nuodingų medžiagų – jos kenksmingos žmogaus sveikatai.

Detalesnę informaciją apie kvietimą bei kontaktuis pasiteiravimui galite rasti APVA svetainėje – https://apvis.apva.lt/paskelbti_kvietimai/katilu-keitimas-namu-ukiuose


Pasidalykite straipsniu
Komentarai
 • Daiva

  2023-07-10, 13:48  

  Sveiki, noriu mamos name pakeisti efektyvesnį šildymo katilą, manau, kad jai priklausytų kompensacija. Prašau man padėt surasti prašymo formą kompensacijai gauti. Ačių.

 • Adomas

  2022-02-09, 12:09  

  Gal galit informuoti kur man paskambint ir pilnai išsiaiškinti visas sąlygas ir parama keičiant sena kieto kuro katilą į granulini namas mūrinis 2 aukštų 165 m2 būčiau iš anksto dekingas

 • Onute

  2021-10-17, 15:59  

  Laba diena esam abudu pensininkai turim sena kieto kuro katilą viadra ar galėtumėm pasikeisti į granulinį ir gauti kompensaciją Namas120kv.kiek tai kainuotų?

 • Tomas

  2021-09-19, 8:17  

  Geresnis 10 kw granulinis katilas, kuris kompensuojamas, kainuoja 2700 €. Jeigu kompensuos 50 %, tai- 1350. + sumontavimas, nežinau tikros kainos, bet manau, kad pigiausiai 500 € ( kitaip niekas neduos garantijos). Už 350 € galima nusipirkti anglimis kūrenamą katilą, kurį, jei tik žmogus turi elementarių santechninių žinių, gali pasijungti pats. Tai kaip jūs manote, ką rinksis mažas pajamas gaunantis žmogus?

 • Vytautas

  2021-09-03, 20:28  

  Laba diena, noreciau suzinoti, ar tinka paramai gauti generacinis katilas VIGAS 25 ir koks naudingumo koficientas. Ačiū už informaciją.

 • Donatas

  2021-09-03, 13:05  

  Laba diena norėjau pasidometi jai mano mama pencijiniaus amziau gyvena 3kam name ir kurena malkomis pecius kalvis ar ji gali pasikeisti i kita

 • Alfredas

  2021-08-26, 14:12  

  Sveiki, gyvenu 8-nių butų name Molėtų raj. Dubongiuose, nuosavybės dokumentai tvarkingi, šiuo metu šildausi kieto kūro katilu ” KALVIS „. Labai noreciau pasikeisti katila į išmanujį granulinį ir noriu paklausti ar galiu tikėtis kompencacijos, jeigu ne tai kodėl ? Iš anksto dėkoju uz išsamų atsakymą. Geros likusios vasaros.

Rekomenduojami video