Top Baneris

Kas šeštas kaminas Lietuvoje – niekada nevalytas

2022 kovo 30 d.
Kaminas unsplash
Unsplash nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Nevalyti kaminai ir krosnys dažniausiai Lietuvos gyventojų namuose sukelia gaisrus. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento duomenimis, 47,4 proc. visų gaisrų gyvenamosios paskirties pastatuose praėjusiais metais kilo dėl krosnių, židinių bei dūmtraukių įrengimo ir eksploatavimo pažeidimų. Draudikai įspėja, kad valyti dūmtraukius laikas ne tada, kai prasideda šildymo sezonas ar jau įvyko nelaimė. Gyvenantieji nuosavuose namuose artimiausiomis savaitėmis – pasibaigus šildymo sezonui – turėtų pasirūpinti šių įrenginių išvalymu ir tinkama priežiūra.

Didžiausia dalis (47 proc.) kaminą turinčių šalies gyventojų jį valo vieną kartą per metus, o 18 proc. Lietuvos žmonių – dukart per metus. Tai atskleidė draudimo bendrovės „Gjensidige“ užsakymu šių metų vasarį „Spinter tyrimų“ atlikta reprezentatyvi Lietuvos gyventojų apklausa.

Tyrimo duomenys rodo, kad net 17 proc. kaminus gyvenamosios paskirties pastatuose turinčių žmonių šių įrenginių nevalo niekada.

„Gjensidige“ Žalų departamento vadovė Baltijos šalims Viktorija Katilienė atkreipia dėmesį, kad toks visuomenės elgesys yra tiesiausias kelias į nelaimę. „Gyventojai, patys rūpindamiesi kaminais ir židiniais – juos periodiškai valydami, gali išvengti didelių nelaimių ir iki kelių šimtų tūkstančių siekiančių nuostolių. Tačiau, deja, didelė dalis žmonių, pabaigę šildymo sezoną, pamiršta įrenginius apžiūrėti, o atšalus orams skuba kuo greičiau pradėti naudotis šia įranga, todėl visiškai pamiršta apie jos valymą bei patikrinimą. Svarbu atkreipti dėmesį, kad krosnių, židinių bei dūmtraukių valymo būtina imtis jau artimiausiomis savaitėmis“, – ragina draudimo bendrovės atstovė.

Jos teigimu, suodžius rekomenduojama valyti mechaniniu būdu – specialiu šepečiu užlipus ant stogo. V. Katilienė pabrėžia, kad palėpėse ir kitose gaisro atžvilgiu pavojingose patalpose mūriniai dūmtraukiai su dūmų kanalais turi būti išbaltinti, kad matytųsi įskilimai, kuriuos svarbu suremontuoti.

Draudimo bendrovės atstovė rekomenduoja kaminus ir dūmtraukius išvalyti kelis kartus per metus. Tyrimo duomenys rodo, kad vos 7 proc. Lietuvos gyventojų kaminus valo tris ir daugiau kartų per metus.

„Tinkamu dažniu kaminus valančių žmonių dalis nėra didelė, tačiau net ir vienas ar du valymai per metus yra geriau nei nė vieno. Kiekvienas išvalymas sumažina būsto gaisringumo riziką“, – kalba draudikė.

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento duomenimis, praėjusiais metais dėl krosnių, židinių bei dūmtraukių įrengimo ir eksploatavimo reikalavimų pažeidimų bei gedimų šalies gyvenamosios paskirties pastatuose kilo 1224 gaisrai. Šiose nelaimėse pernai žuvo 23 žmonės.

2021 metais „Gjensidige“ registravo 140 ugnies žalos atvejų ir išmokėjo klientams  900 tūkst. eurų nuostoliams atlyginti.

 

Šaltinis: BNS

kranas

Svarbiausios statybų, NT, inžinerijos naujienos – nepraleiskite!

[mailpoet_form id="7"]

Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video