Top Baneris

Kas prižiūrės techninius statybų prižiūrėtojus?

2013 rugsėjo 20 d.
Pasidalykite straipsniu

Pirma užduotis – išjudinti daugiabučių renovacijos procesą. Antra – pasirūpinti, kad darbai būtų atliekami kokybiškai. Tokius tikslus sau kelia Aplinkos ministerija. Jai pavaldi Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija (VTPSI) planuoja intensyvius reidus, kad patikrintų, ar renovuojamuose objektuose techniniai statybų prižiūrėtojai dirba tinkamai, ar turi atestatus, ar yra apsidraudę. Žodžiu, techniniai statybų prižiūrėtojai bus stebimi pro didinamąjį stiklą, o jų darbo kokybę bus bandoma užtikrinti griežtinant kontrolę ir atsakomybę.

Žiūrėta pro pirštus

Techninės statybų priežiūros svarba pabrėžiama naujojoje namų modernizacijos programoje. Todėl nuo gyventojų pečių turėtų nukristi finansinė techninės priežiūros našta, kartu bus užtikrinama, kad pati techninė priežiūra tikrai bus atliekama. Be paramos techninei statybų priežiūrai, valstybės parama taip pat bus teikiama projektui rengti ir jo administravimo išlaidoms apmokėti.

Pasak Būsto rūmų prezidento Juozo Antanaičio, iki šiol nebuvo užtikrinama jokia techninė statybų priežiūra, tai buvo tik formalumas: „Gyventojai, norėdami tariamai sutaupyti pinigų, samdė pigiausius techninius prižiūrėtojus, kuriuos siūlė patys statybininkai. Tuomet po modernizacijos kentėdavo ir statybos, ir gyventojų piniginės. Tuo klausimu buvo diskutuojama ne kartą. Ne veltui sakoma, kad šykštus moka du kartus.“

Naujosios daugiabučių programos nuostatai, regis, žada užtikrinti kokybiškesnę ir patiems gyventojams palankesnę techninę priežiūrą. J. Antanaitis patikslino, kad renovuojant daugiabučius techninė statybų priežiūra buvo privaloma ir anksčiau. Tačiau šioms paslaugoms finansavimas nebuvo skiriamas, išlaidas padengdavo patys gyventojai, o jų pasirinkimas buvo labai paprastas.

„Dabar į techninius statybų prižiūrėtojus atkreipiamas dėmesys, reikalaujama, kad jie būtų profesionalai, kad jų paslaugos būtų perkamos elektroniniame Centrinės perkančiosios organizacijos kataloge, reikalaujama, kad jie draustų savo veiklą. Man atrodo, kad šis klausimas bus tinkamai sureguliuotas“, – mano Būsto rūmų prezidentas.

Techninių statybų prižiūrėtojų kontrolė, regis, neišvengiama, norint apsisaugoti nuo didesnių pažeidimų ar dėl nekokybiškai atlikto darbo nutikusių nelaimių. Todėl, pasak VTPSI Strategijos ir analizės skyriaus vyriausiosios specialistės Vidos Aliukonienės, inspekcijos pareigūnai tikrins, ar techninis statybų prižiūrėtojas atitinka jam keliamus kvalifikacinius reikalavimus, ar deramai eina savo pareigas, ar yra apsidraudęs privalomuoju civilinės atsakomybės draudimu.

„Taip pat atliekami atskirų techninių prižiūrėtojų, kaip ūkio subjektų, veiklos tikrinimai. Į modernizuojamų namų tikrinimus kviečiamės ir Valstybinės ne maisto produktų inspekcijos atstovų. Jie kontroliuoja, ar naudojami gaminiai ir medžiagos atitinka teisės aktuose nustatytus privalomuosius ženklinimo bei saugos reikalavimus“, – sakė V. Aliukonienė.

Brokas netrukdavo išaiškėti

Kas atsakingas dėl pasitaikančių techninių statybos pažeidimų, broko ar nekokybiškai atlikto darbo? J. Antanaitis žurnalui „Statyba ir architektūra“ pasakojo, kad pagrindiniai pažeidimai, kurių pasitaiko – statiniuose naudojamos ne tos medžiagos, kurios buvo planuojamos pagal projektą, ir nesilaikoma technologinių procesų.

„Brokas išaiškėdavo, kai likdavo nepasiektas planuotas rezultatas. Juk niekas nekontroliavo, kad to broko nebūtų. Visa priežiūra buvo atiduota bendrijos pirmininkui, šis nebuvo profesionalas ir negalėjo visko sukontroliuoti. Tai buvo didelė problema. Kita bėda – techninio statybų prižiūrėtojo atlyginimas mažas, o atsakomybė – didelė. Tuomet vienas prižiūrėtojas stebi keliolika statybviečių vienu metu, tai tiesiogiai veikia darbų kokybę, ir įvyksta pažeidimų“, – pasakojo J. Antanaitis.

Techninė priežiūra – sritis, kurioje taupyti neapsimoka. „Užsakovas turėtų tam skirti kur kas didesnį dėmesį, nes jis tik pralaimi, jeigu gauna nevykusį prižiūrėtoją, nes vėliau broko taisymas kainuoja daugiau. Užsakovai ir statytojai rinkdamiesi techninius prižiūrėtojus jokiu būdu neturėtų taupyti. Taip pat gyvenamųjų namų bendrijos, kurios renovuoja savo namus, nes prastas rezultatas išryškėja labai greitai – jau pirmą žiemą po atnaujinimo“, – įsitikinęs Lietuvos projektavimo įmonių asociacijos (LPĮA) vykdomasis direktorius Rimvydas Pranaitis.

Lauks ir gyventojų pagalbos

Kaip bus griežtinama techninė statybų priežiūra? Kokie kvalifikaciniai reikalavimai bus keliami prižiūrėtojams ir kas visa tai kontroliuos? VTPSI specialistė V. Aliukonienė sakė, kad paskelbtas derinti aplinkos ministro įsakymo projektas, kuriuo numatytas statybos techninio reglamento STR 1.09.05:2002 „Statinio statybos techninė priežiūra“ pakeitimas.


Pasidalykite straipsniu
    Komentarai

    Rekomenduojami video