„Startup Terrace“– unikali ekosistema verslui mieste
„Startup Terrace“ Taipėjuje šiuo metu yra didžiausias tarptautinis startuolių centras Taivane. Centras įsikūrė renovuotuose Pasaulio studentų universiados, vykusios 2017 m., sportininkų kaimelio pastatuose ir vienija daugiau nei 140 startuolių. Taivano vyriausybės įkurtame tarptautiniame technologijų startuolių parke „Startup Terrace“ įrengti biurai, gyvenamosios patalpos, posėdžių, konferencijų, sporto salės ir kitos erdvės. Vienoje vietoje suburti ne tik startuoliai, bet ir tarptautiniai mentoriai, finansų ir teisės konsultantai.
Infrastruktūros ištekliai. „Startup Terrace“ yra netoli tarptautinio Taivano oro uosto, gana judrioje vietoje, be to, aplink parką kelių kilometrų spinduliu įsikūrusios aukštųjų technologijų pramonės įmonės bei verslo parkai. Stipri ekosistema suteikia galimybę „Startup Terrace“ nariams užmegzti ryšius su vietos ištekliais (transportas, prekyba, administracija), gamintojais (pramonės, mokslo ir verslo parkais).
„Startup Terrace“ patalpos suprojektuotos taip, kad visi galėtų jaustis dirbantys vienoje erdvėje, kur susilieja vidus ir laukas. Pagal poreikius patalpas galima transformuoti į didesnes ar mažesnes. Daugumos bendrovių veikla susijusi su dirbtiniu intelektu ir daiktų internetu.
„TechGate“ – naujojo rajono vartai
Technologijų parko „TechGate“ erdvinė sąranga paryškina naujojo miesto rajono reikšmingumą, komunikuoja tam tikras simbolines vertybes. „TechGate“ yra ryškiausias verslo centro „Donau City“ elementas, įsikūręs dviejų pėsčiųjų gatvių sankirtoje. Pirmoji jų, einanti po parku, veda nuo metro stoties į Dunojaus krantinę. Antroji jungia aikštę-terasą, iš kurios atsiveria vaizdas į Vienos senamiestį ir gyvenamuosius kompleksus „Donau City“ ir „Donaupark“. Technologijų parkas įsikūręs dviejuose pastatuose. Pirmasis – horizontalus, tarsi vartai, po kuriais eina pagrindinė kompleksą kertanti pėsčiųjų magistralė. Kitas – „TechGate“ dangoraižis, kurio aukštis apie 90 m. Jis kartu su priešais esančiu biurų pastatu „Andromeda Tower“ (apie 100 m) sudaro stiprią viso kvartalo dominantę, dar labiau pabrėžiančią simbolinių vartų pobūdį.
Urbanistinė integracija. Technologijų parko kompleksas susietas su kitais kvartalo pastatais, taip sukuriant vientisą modernios urbanistinės struktūros kompleksą. Tokia parko integracija su kitais Vienos objektais rodo, kad technologijų parkas nesiekia išsiskirti kaip savarankiškas vienetas, veikiau integruojasi kartu su kitais pastatais bei viešosiomis erdvėmis. Šis technologijų parkas tapo simboliniais vartais ir jungtimi, perėjimu tarp istorinio ir modernaus miesto, parodantis inovacijomis ir pažangiomis technologijomis grįstą būsimą Vienos kryptį. Vietos identitetas atsispindi išskirtinėje architektūroje – kompozicinių principų taikymas, siekiant išryškinti svarbų erdvinės struktūros elementą, didina „TechGate“ parko prestižą ir patrauklumą.
Oksfordo mokslo parkas planuoja plėtrą
Vienas pirmaujančių Europoje Oksfordo mokslo parkas praėjusių metų lapkritį paskelbė apie plėtros planus. Bus statomas naujas laboratorijų ir biurų pastatas, šešių naujų pastatų statybų pabaiga numatyta 2025 m. pradžioje. Parke jau dabar dirba 3350 žmonių ir veikia daugiau kaip 70 įmonių – nuo nedidelių startuolių iki stambių tarptautinių bendrovių.
Ekonominė nauda. Oksfordo mokslo parką valdantis Oksfordo Magdalenos koledžas turi bendrą ilgalaikę viziją, todėl daugiausia dėmesio skiria tokiai parko plėtrai, kad būtų remiamas ambicingas naujų ir esamų mokslo ir technologijų pasiekimų naudotojų iš Jungtinės Karalystės ir užsienio augimas. 1991 m. įkurtas parkas yra svarbi šio regiono dalis ir šiuo metu užima apie 30 ha teritoriją. Čia gausu natūralių augalų, įvairių specialiai suformuotų ir tarpusavyje derančių kraštovaizdžio formų: du ežerai, medžių alėjos, daugybė pasivaikščiojimo takų ir poilsio zonų. Teritorijoje daug patogumų: kavinių, barų, vaikų darželių, veikia posėdžių salių nuoma. Taip pat lengva pasiekti netoliese esančius prekybos centrus, sporto kompleksus ir viešbučius.
Utrechto mokslo parkas – didžiausias Nyderlanduose
Tai didžiausias toks parkas šalyje. Utrechto regionas du kartus iš eilės pripažintas konkurencingiausiu Europos regionu, o „UtrechtInc“ pripažintas vienu iš 10 geriausių inkubatorių Europoje. Šiuo metu Utrechto technologijų parke įsikūrusios 108 verslo įmonės, yra 2500 vietų studentams apgyvendinti. Visas parkas įsikūręs 322 ha ploto teritorijoje.
Socialinis konkurencingumas. Utrechto mokslo parkas siūlo platformą, padedančią dalytis žiniomis, organizuoti socialines diskusijas, glaudžiai bendradarbiauti su vyriausybe, įmonėmis, žiniasklaida ir visuomeninėmis organizacijomis. Utrechto mokslo parko fondas stengiasi kurti tokias darbo vietas, kurios glaudžiai atspindėtų pagrindines Utrechto regiono sritis. Ši strategija padeda įtraukti didelę dalį Utrechto regiono ir Nyderlandų gyventojų.
Krokuvos technologijų parkas
Krokuvos technologijų parkas yra vienas pažangiausių mokslo ir technologijų parkų Lenkijoje, veikiantis nuo 1997 m. ir siūlantis visapuses verslo plėtros paslaugas vieno langelio principu.
Ekonomikos variklis. Kartu su verslininkais, mokslo įstaigomis ir regioninės valdžios institucijomis Krokuvos technologijų parkas siekia plėtoti ir skatinti Mažosios Lenkijos ekosistemą ir ekonomiką, pasinaudodamas palankiomis Lenkijos investicinės zonos sąlygomis. Siekiant komercializuoti mokslo tyrimų darbus ir pateikti rinkai inovatyvius sprendimus, glaudžiai bendradarbiaujama su mokslo įstaigomis.
Parke yra biuro ir bendradarbystės patalpos, teikiamos mentorystės ir konsultavimo paslaugos, yra galimybė naudotis specializuota investuotojų įranga, veikia duomenų centras, kelios laboratorijos, filmų kūrimo studija ir gyvoji laboratorija – platforma, skirta prototipams, produktams ir paslaugoms išbandyti realiomis sąlygomis, siekiant patikrinti koncepcijas.
„Ruta-N“ – technologiniu parku virtęs pramoninis kvartalas
2009 m. įkurta inovacijų agentūra „Ruta-N“ turėjo tikslą pramoninį Kolumbijos Medelino miesto kvartalą paversti technologijų parku. Iš pradžių buvo numatyta, kad „Hewlett-Packard“ investuos į „Ruta-N“ ir išliks ilgalaikiu partneriu, nuolat įsikūrusiu viename iš trijų pastatų, tačiau 2015-aisiais dėl finansinių sunkumų bendrovė nutraukė susitarimą su Medelino miestu. Vis tik technologijų parkas „Ruta-N“ per šešerius metus sugebėjo pritraukti 210 įmonių iš 30 šalių, kurios sukūrė daugiau kaip 2800 darbo vietų. Šis parkas konkuruoja su kitais didžiaisiais Centrinės ir Pietų Amerikos miestais tokiomis programomis kaip „Start-Up Chile“, „500 Startups Mexico“, „Start-Up Brasil“.
Tvarumo iniciatyvos. „Ruta-N“ suprojektuotas kaip ekologiškas ir tvarus kompleksas, kurio statybai panaudotos perdirbtos statybinės medžiagos. Pastate įrengti biurai, konferencijų erdvės, restoranai ir terasa ant stogo. Projekte daug dėmesio skiriama bendradarbiavimui, yra kelios erdvės, kuriose verslininkai gali dalytis idėjomis ir kurti bendrus projektus. Tai pirmasis viešasis pastatas Kolumbijoje, gavęs LEED aukso kategorijos sertifikatą. „Ruta-N“ užima 4,5 ha teritoriją, parko infrastruktūra specialiai sukurta nacionalinėms ir tarptautinėms pažangiųjų, aukštųjų technologijų sektoriaus įmonėms įkurdinti.
Skaityk toliau apie pramoninių teritorijų konversijas.
Straipsnis paskelbtas „Statyba ir architektūra“ 2024 m. vasaros numeryje.