Top Baneris

Karas Ukrainoje pristabdė įsibėgėjusią renovaciją (2)

2022 balandžio 11 d.
daugiabučių renovacijosTik SA
Pasidalykite straipsniu

Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) naujausiais duomenimis, įgyvendinant daugiabučių namų atnaujinimo programą, šiuo metu šalyje atnaujinama beveik 600 daugiabučių 52 savivaldybėse. Stebint renovacijos dinamiką, skaičiai atrodo teigiami, tačiau visas renovacijos procesas ir jo dalyviai šiandien susiduria su esminiais iššūkiais, apie kuriuos kalbamės su APVA Pastatų energinio taupumo departamento direktoriumi Vytautu Vrubliausku.

„Skaičiai tikrai džiuginantys, praėjusių metų pabaigoje buvo gautas rekordinis paraiškų skaičius – 785 paraiškos. Daugiausiai per visą renovacijos istoriją“, – statistiką komentuoja V. Vrubliauskas ir išskiria, kad šiandien rinkoje yra daug neapibrėžtumo.

„Kalbant apie iššūkius, reikėtų atskirti du projektų etapus. Jeigu kalbėtume apie tuos projektų vykdytojus, kurie šiuo metu jau yra nupirkę rangos darbus, tai didžioji dalis susiduria su rangos darbų ir medžiagų kainų augimo tendencijomis. Taip pat su medžiagų trūkumu, jų tiekimo vėlavimu arba sąlygų pasikeitimais.

Su pandemijos, o dabar ir karo Ukrainoje sąlygotu rinkos neapibrėžtumu susiduriame ne tik renovacijos sektoriuje, tai apskritai bendra statybų sektoriaus problematika. Su tuo susijusios ir galimos pasekmės mūsų įgyvendinamiems projektams. Galimi vėlavimai ar sutarčių nutraukimai,“ – teigia V. Vrubliauskas.

Jis pabrėžia, kad su panašiais iššūkiais susiduria ir tie, kurie dar nėra pasirašę rangos sutarčių: „Skelbiami konkursai, bet dėl neapibrėžtumų, pasikeitus kainoms nuo pradinių, investiciniuose planuose numatytų, neįvyksta pirkimai. Stebint skelbiamų konkursų statistiką, per sausio mėnesį neįvyko 82 proc. vykdytų pirkimų, vasario mėn. – 67 proc.

Tendencijos nėra pozityvios, žiūrėsime, ar kovo mėnesį bus kas nors pasikeitę ar ne. Nors ir buvo sudarytos galimybės keisti valstybės paramos sutarčių vertes, atsižvelgiant į besikeičiančias kainas, bet investicijų kainos, visi pasikeitimai itin jautrus klausimas renovacijos dalyviams.“

Šiuo metu APVA kartu su Aplinkos ministerija, Viešųjų pirkimų tarnyba, Centrine perkančiąja organizacija ieško būdų, kaip užtikrinti lankstesnius, labiau prie besikeičiančių rinkos sąlygų pritaikytus kainodaros, pasiūlymų rengimo, sutarčių keitimo principus.

Jau prieš metus iš pirmo karto įvykdavo vidutiniškai tik kas 3 pirkimas, rangovų trūko. Taip pat mažėjo rangovinių organizacijų pajėgumai. Šiuo metu situacija tampa vis aštresnė ir prognozuoti ateitį tampa vis sudėtingiau. Iš pirmo karto, kaip pasakojo APVA atstovas, sėkmingai vyksta tik vienetai konkursų, pirkimai vykdomi pakartotinai, kol sulaukia pasiūlymų.

kranas

Svarbiausios statybų, NT, inžinerijos naujienos – nepraleiskite!

[mailpoet_form id="7"]

Esminiai pokyčiai

Praėjusių metų pabaigoje buvo priimti esminiai pakeitimai – sutrumpintas viešiesiems pirkimams atlikti reikalingas laikas, sudaryta galimybė statybos rangos darbus pirkti vienu viešuoju pirkimu kartu su projektavimo paslaugomis, neatsižvelgiant į pastato dydį. Taip pat nebeliko reikalavimo iš naujo rengti nebeaktualių investicijų planų. Šie pakeitimai ilgainiui turėtų paveikti ir renovacijos procesą.

„Nuo šių metų pradžios pasikeitė Vyriausybės nutarimas, buvo padaryti keli esminiai pakeitimai daugiabučių modernizavimo projektų administravime. T.y., padidinti įkainiai už administravimą, padidinti įkainiai už projektavimą. Buvo pradėta skelbti atnaujinamus įkainius mūsų tinklalapyje, sudaryta galimybė rangos darbus pirkti kartu su projektavimu, nebėra poreikio tikslinti investicinių planų dėl kainų pasikeitimo“, – teigia V. Vrubliauskas.

Nuo balandžio mėnesio turėtų būti paleistas katalogas centralizuotų pirkimų sistemoje pirkimus vykdyti apjungiant pastatus – taip tikimasi pritraukti stambesnius rangovus didesniuose objektuose. Taip pat, siekiant skaidresnio rangos darbų vykdymo, šiais metais turėtų įsigalioti reikalavimas dėl elektroninio žurnalo pildymo. Šiuo metu yra rengiamas ir ilgalaikės renovacijos įgyvendinimo veiksmų planas, kuriame numatomos priemonės, kaip supaprastinti patį procesą ir padidinti renovacijos patrauklumą.

Conteh

Pasidalykite straipsniu
Komentarai
  • Na

    2022-06-14, 13:32  

    Daugiabučių Renovaciją stsbdo ne karas Ukrainoje o valdininkų negebėjimas prisitaikyti

  • Vanda

    2022-04-26, 10:51  

    Renovacija – tai baisus žmonių apgaudinėjimas, pardavimas per prievartą.

Rekomenduojami video