Top Baneris

Kaip sutaupyti šildant butą ar namą?

2019 vasario 5 d.
Patalpų oro kokybė
pexels.com nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Žiemos jau įpusėjo, o su ja – ir ilgų vakarų su karštos arbatos puodeliu laikas. Nors daug kam iš mūsų žiemos sezonas ir patinka, tačiau jo metu tenka prisiminti apie namų ir butų šildymą, o kartu ir didesnes sąskaitas. Statistika rodo, kad gyvenamojo būsto šildymo kaštai sudaro apie 70% ar net 80% eksploatacinių išlaidų. Dažnai klausiame: ką daryti, kad pavyktų sutaupyti šildant butą ar namą? Tam yra keli laiko patikrinti būdai!

Patalpų temperatūrą reguliuokite, atsižvelgdami į jų paskirtį ir paros laiką. Ne visose namo patalpose ar buto kambariuose praleidžiate tiek pat laiko.

„Pagalbinėse patalpose nebūtina palaikyti tokią pačią temperatūrą, kaip tose patalpose, kuriose nuolat būname. Priklausomai nuo pastato konstrukcijos ir šildymo būdo, reikia išskirti „dieninę“ ir „naktinę“ temperatūrą ir nepamiršti, kad optimali temperatūra miegoti yra 18°C“, – pataria ROCKWOOL techninis vadovas dr. Andrius Buska. Žvelgiant į bendrą eksploatacinių išlaidų struktūrą, tokie sprendimai gali atrodyti mažareikšmiai. Vis dėlto, reguliuodami patalpų temperatūrą, galite sutaupyti net 46% sunaudojamos šiluminės energijos, o specialistų nuomone, temperatūros sumažinimas tik 1°C šilumos sąnaudas per šildymo sezoną gali sumažinti 6%.

Protingai vėdinkite patalpas. Patalpų vėdinimas yra svarbus siekiant išlaikyti tinkamą patalpų mikroklimatą – sumažėja drėgmės kaupimosi, pelėsių ir grybelio atsiradimo ant vidaus paviršių pavojus, o namiškiai papildomai saugomi nuo alergijos ir kitų kvėpavimo takų ligų. Kita vertus, reikia žinoti, kaip vėdinti, kad šiluma nebūtų švaistoma be reikalo. Visų pirma, vėdinimo metu prisukite radiatorius – dėl per langą ateinančio šalto oro šie įrenginiai yra linkę stipriau įkaisti. Antra, patalpos nevėdinkite per ilgai: optimali trukmė yra maždaug 3–5 minutės. Geriau vėdinti dažniau ir trumpiau, o ne vieną kartą ilgai. Nepamirškite, kad langą reikia atverti plačiai ir nedaryti skersvėjo.

Visiškai atidenkite radiatorius. Būtinai atidenkite visose patalpose esančius radiatorius. Kai jie uždengti, patalpoje sulėtėja šilumos mainai ir kad optimaliai sušildytų patalpą, radiatoriai turi stipriau įkaisti. Nepamirškite, kad visus patalpoje esančius baldus ir daiktus reikia atitraukti ne mažesniu kaip 10 centimetrų atstumu nuo radiatoriaus. Jeigu jie stovės arčiau, radiatoriai turės išskirti maždaug 10% daugiau šilumos. Patalpose turėtų būti sudarytos sąlygos laisvai judėti orui.

Už radiatorių sumontuokite ekranus. Kad radiatoriaus efektyvumas būtų dar didesnis, galite įrengti specialius aliuminio folijos ekranus, kurie įrenginių spinduliuojamą šilumą atspindės į patalpą. Tokius gaminius, kurie taip pat vadinami radiatorių kilimėliais, galite įsigyti statybinių prekių parduotuvėje. Tai padarius, siena sugers mažiau šilumos ir sumažės nuostoliai per ją, o tai padės sutaupyti iki 5% šiluminės energijos.

Tikrinkite radiatorius. Jeigu pastebėsite, kad radiatorius netolygiai atiduoda šilumą (jo viršus šaltesnis nei apačia), tai reiškia, kad jis užpildytas neteisingai. Į radiatorių leidžiant vandenį, oras iš jo turi būti išstumtas, tačiau dažnai tam tikra oro dalis lieka viduje ir dėl to girdimi triukšmai, burbuliavimas ir pan. Tam reikia iš radiatoriaus išleisti orą. Kartais gali būti ir taip, kad senasis radiatorius užkalkėjęs ir dėl to šyla netolygiai, todėl gal verta ji pakeisti nauju efektyvesniu. Tuomet šiltas oras galės nuo viso radiatoriaus paviršiaus tolygiai sklisti į patalpą.

pixabay.com nuotr.

pixabay.com nuotr.

Užsandarinkite ar sureguliuokite duris ir langus. Per nesandarias duris ir langus dėl patenkančio į patalpą šalto oro prarandama daug šilumos, o gausių kritulių atveju gali patekti ir drėgmė. Jeigu atsistoję prie lango ir prie plyšio priglaudę ranką, pajusite temperatūros skirtumą, tai reikš, kad yra nesandaru ir būtina reguliuoti lango ar durų varčią arba ją sandarinti. Sandarinimui yra skirtos tarpinės ar juostos.

Atlikite pastato išorinių konstrukcijų šiltinimą. Rudens ir žiemos sezonų metu pastatai daugiausia šilumos praranda per išorines atitvaras.

„Daugiausia šilumos iš pastatų prarandama per išorines sienas ir stogą, o dalis ir per grindis. Jeigu namas nešiltintas, apšiltintas nepakankamai arba susidaro vadinamieji šilumos tilteliai, tai šiluma iš namo dingsta nepastebimai, o su ja kartu išgaruoja ir mūsų pinigai. Tada nepadės ir geriausia šildymo sistema, nes turės tiekti tiek energijos, kiek reikalaus energetinis namo poreikis. Kad būtų užtikrinta optimali izoliacija, patariame naudoti iš akmens vatos pagamintą nedegią, efektyvią ir ilgaamžę šiluminę izoliaciją, kurios storis ties išorinėmis sienomis būtų 15…25 cm, ties stogais – 20…35 cm, o ties grindimis – 10…15 cm. Apšiltinimui panaudota akmens vata tinkamai apsaugos namą nuo perkaitimo vasaros metu ir šiluma neišeis iš patalpų žiemos periodu“, – pabrėžia ROCKWOOL techninis vadovas dr. Andrius Buska.

Modernizuokite šildymo sistemą. Namo renovacijos metu neužtenka jį apšiltinti, bet reikia numatyti ir šildymo sistemos atnaujinimą. Tai padarę, padidinsite šildymo sistemos efektyvumą ir sumažinsite šilumos nuostolius. Atnaujindami sistemą, visų pirma patikrinkite visus vamzdžius – jų pralaidumą (jeigu jie užsikišę, juos reikia praplauti) bei izoliaciją (ar ji nepažeista ir sumažina šilumos nuostolius) – iki pačių mažiausių. Norėdami padidinti šildymo sistemos efektyvumą, tai pat galite sumontuoti patalpų termostatus. Priklausomai nuo temperatūros konkrečioje patalpoje, jis tolygiai reguliuos energijos sąnaudas.

Uždarykite patalpų duris. Tai vienas iš paprasčiausių būdų taupyti patalpos šildymui reikalingą energiją. Kai lauke šalta, verta uždaryti duris tarp kambarių; tada radiatoriai neturės papildomai šildyti, pavyzdžiui, koridoriaus ar prieškambario. Taip pat, uždarius patalpos duris, ji apsaugoma nuo šalto oro, kuris, vėdinant kitas patalpas, per langus ateina iš lauko.

Išvykdami, užsukite radiatorius. Atostogų metu ar išvykus ilgesniam laikui nėra reikalo savo bute palaikyti aukštą temperatūrą; ją ramiai galite sumažinti iki 15–17 laipsnių pagal Celsijų. Tai padės sumažinti šilumos sąnaudas ir, priklausomai nuo to, kiek laiko būsite išvykę, bent keliais procentais sumažinsite energijos sąnaudas ir tuo pačiu sutaupysite pinigų.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video