Top Baneris

Ką butų gyventojams žinoti apie nutolusias saulės elektrines

2023 kovo 21 d.
Nutolusi saules elektrine
Unsplash nuotr.

Brangstant elektrai kai kas svarsto apie nuosavos saulės elektrinės įsirengimą. Ir nors ilgą laiką manyta, kad investuoti į saulės energiją gali tik namų savininkai, bet ši galimybė prieinama ir daugiabučių gyventojams. Ką jiems verta žinoti apie tokią investiciją, pasakoja nekilnojamojo turto (NT) ir atsinaujinančios energijos ekspertai.

Įsigyti dalį nutolusios saulės elektrinės – bene populiariausias būdas daugiabučių gyventojams investuoti į saulės energiją, kuris elektros sąskaitą vartotojams sumažina 3–5 kartus, teigia „Ignitis saulės parkų“ produkto vadovė Indrė Baltušienė pranešime spaudai. Ir nors tokiu būdu elektrą gaminantys ir vartojantys gyventojai vertina šio modelio paprastumą ir naudą, apie jį pirmą kartą susimąsčiusiems butų gyventojams neretai kyla neaiškumų.

Kaip veikia nutolusios saulės elektrinės?

Nutolusios saulės elektrinės leidžia gyventojams gaminti elektros energiją iš atsinaujinančių išteklių ir ją vartoti geografiškai skirtingose vietose.

„Visa nutolusioje elektrinėje pagaminta energija patiekiama į Elektros skirstymo operatoriaus (ESO) skirstomuosius tinklus ir taip per juos pasiekia vartotoją – už šį pasinaudojimą tinklais mokamas ESO nustatytas mokestis. Kas mėnesį gyventojui skaičiuojamas į tinklą patiektos ir paimtos elektros kiekio balansas, todėl jei pagaminama daugiau elektros nei suvartojama, likutis perkeliamas į tolesnį mėnesį. Be to, nutolusios elektrinės vystytojas užtikrina, kad gaminančio vartotojo elektrinė sugeneruos sutartyje nurodytą energijos kiekį“, – pasakoja I. Baltušienė.

Remiantis įvairiais skaičiavimais, vienkartinė investicija į elektrinę apytiksliai atsiperka per 5 metus, todėl toks sprendimas populiarus tiek tarp daugiabučiuose jau gyvenančių asmenų, tiek tarp naujakurių, pasakoja ekspertė.

Ar skiriasi nutolusių saulės elektrinių naudojimas name ir bute?

Kaip teigia „Ignitis saulės parkų“ produkto vadovė, skirtumo tarp elektrinės naudojimo nuosavame name ar daugiabutyje nėra.

„Net pusę mūsų nutolusių saulės elektrinių yra įsigiję daugiabučių gyventojai. Butų gyventojai vertina tokio modelio paprastumą ir naudą, nes, palyginus su ant stogo statomomis elektrinėmis, gyventojams nereikia gauti namų bendrasavininkų pritarimo nuosavos elektrinės statymui, rūpintis jos įrengimu, stogo atitikimu reikalavimams ir pan.“, – sako I. Baltušienė.

Kaip gyvenant bute tapti nutolusios saulės elektrinės dalies savininku?

Kaip pataria I. Baltušienė, gyventojai, norintys įsigyti dalį nutolusios saulės elektrinės saulės parkuose, turi įsivertinti, kokios galios elektrinės jiems reikia. Pavyzdžiui, 50 kv. m ploto butui aptarnauti per mėnesį vidutiniškai reikia apie 2 kW saulės energijos.

„Atliekama elektrinės rezervacija ir pasirašoma preliminari sutartis, o saulės elektrinės vystytojui gavus statybų leidimą – pagrindinė sutartis bei atliekamas avansinis mokėjimas. Saulės parko elektrinės prijungimas trunka iki 2 savaičių“, – pasakoja ekspertė.

E. Gudauskienė pabrėžia, kad tikėtina, jog su laiku daugės gyvenamojo NT plėtotojų, siūlančių kartu su būstu ir nuotolines elektrines.

„Nutolusios saulės elektrinės yra pajėgios gaminti elektrą net 30 metų, tad tai yra ilgalaikis taupymo ir tvaraus elektros energijos vartojimo sprendimas, kuris papildomai būsto pirkėjui nekainuoja ir nekelia rūpesčių“,  – pabrėžia E. Gudauskienė.

Ar reikia mokėti už elektrinių techninę priežiūrą?

Ekspertės pažymi, kad nutolusios saulės elektrinės savininkams rūpintis jos tvarkymu ar technine priežiūra nereikia – visą eksploatacijos laikotarpį ją prižiūri rangovas.

„Visais nutolusios saulės elektrinės įsigijimo klausimais rūpinasi saulės parko vystytojas, kuris taip pat atlieka visus elektrinės priežiūros darbus ir, priklausomai nuo saulės parko, padengia įrangos keitimo bei atnaujinimo išlaidas“, – teigia I. Baltušienė.

Ar būtina pagamintą energiją sunaudoti viename objekte?

Anot E. Gudauskienės, nutolusiose saulės elektrinėse sugeneruota energija galima naudotis net ir pakeitus gyvenamąją vietą ar keliuose objektuose vienu metu.

„Jei klientas elektros suvartos mažiau nei pagamins, jis galės perskirstyti saulės dalį per kitus savo objektus, be jokių papildomų mokesčių perkelti ją į naują adresą, ar, esant poreikiui, parduoti elektrinės dalį antrinėje rinkoje. Tad nutolusios saulės elektrinės savininkai turi išties daug lankstumo, kaip panaudoti jiems priklausančią energiją“, – tvirtina ekspertė.

Komentarai