JAV planuojamas tvarus ateities miestas dykumoje – Telosas

JAV planuojamas tvarus ateities miestas dykumoje – Telosas

telosas jav ateities miestas
Pačiame Teloso centre įsikurtų ikoninis bokštas, aplink kurį būtų telkiama miesto infrastruktūra. (BIG and Bucharest Studio vizual.)

Ką reiškia gyventi teisingoje, įtraukioje visuomenėje, tvariame mieste? Ar įmanoma suprojektuoti ir pastatyti idealią gyvenvietę? Į šiuos klausimus atsakymus narplioja aplinkai draugiško ateities miesto TELOSO koncepto autoriai.

Utopinį miestą planuojama įkurti Jungtinių Amerikos Valstijų vakaruose, šiuo metu ieškoma daugiau nei 60 tūkst. hektarų siekiančio žemės ploto dykumoje. Sklypą ketinama padovanoti miesto bendruomenės fondui tam, kad kylanti jo vertė galėtų finansuoti miesto plėtrą ir pagerinti gyventojų gerovę.

Teloso viziją suprojektavo danų architektų studijos „Bjarke Ingels studio“ (BIG) įkūrėjas Bjarke Ingels. Idėjos autorius – JAV antrepreneris, milijardierius Marc‘as Lore.

Miesto pavadinimas kildinamas iš graikų kalbos kilusio žodžio „telos“, reiškiančio „aukščiausią tikslą“. Juo mėginama nusakyti pagrindinę šio projekto misiją: sukurti teisingesnę ir tvaresnę ateitį.

Kaip oficialiai skelbiama, projekto autoriai siekia sukurti naują JAV miestą, kuris nustatytų pasaulinį urbanistinės architektūros standartą ir taptų tvaraus miesto bei įtraukios visuomenės modeliu ateities kartoms. Numatoma, kad pirmieji gyventojai į Telosą įsikeltų jau 2030 m. Po keturių dešimtmečių tikimasi pasiekti net 5 mln. nuolatinių gyventojų skaičių.

[prenumerata mailpoet_form_id=”8″ bg_color=”#b1cbd9″  image_url=”https://sa.lt/wp-content/uploads/2022/01/pastatas.png” intro_text=”Svarbiausios” white_text=”architektūros, interjero ir paveldo” outro_text=”naujienos – nepraleiskite!”]
telosas jav ateities miestas dykuma future city telosa
Telosas: ateities miesto modelio pradininkas. (BIG and Bucharest Studio vizual.)

Žalioji architektūra

Telose planuojama sukurti darnią ir integralią urbanistinę aplinką. Miesto architektūros ir judumo sprendimai suprojektuoti specialiai taip, kad užtikrintų maksimalią gyvenimo kokybę, saugumą, būtų mažiau triukšmo ir taršos.

Infrastruktūra kuriama remiantis 15 minučių principu – gyventojui teks įveikti vos 15 minučių kelią iki darbovietės, parduotuvės, mokymo įstaigos, parko ar kitų svarbių objektų, viešųjų erdvių. Visas miestas projektuojamas tarytum viena atvira erdvė – parduotuvės, kultūros centrai ir kiti statiniai darniai įsilieja į gatves ir eismą jose. Miesto gatvėse pirmenybė teikiama pėstiesiems ir dviratininkams, eisme dalyvautų ir saugiu greičiu judantys autonominiai automobiliai.

Telose – ypatingas dėmesys miesto žaliosioms zonoms ir ekologinei įvairovei. Visiems atviros žaliosios erdvės (parkai, aikštelės, miškeliai) suplanuotos taip, kad gyventojai jas itin lengvai pasiektų ir kuo daugiau laiko praleistų gryname ore. Žadama skirti dėmesio ir gyvūnų bei augalų gamtinių buveinių saugojimui.

Centrinėje miesto dalyje suprojektuotas išskirtinis architektūrinis objektas – apžvalgos bokštas. Jame planuojama įrengti fotoelektrinį stogą, vandens saugyklą bei aeroponius ūkius. Aplinkui bokštą išsidėstę gyvenamieji daugiaaukščiai ir kiti statiniai.

telosas miestas
telosas jav ateities miestas dykuma future city telosa
Gatvės, tampančios atviromis erdvėmis komerciniams statiniams, eismo dalyviams ir gamtai. (BIG and Bucharest Studio vizual.)

Alternatyvi energija

B. Ingels projektas paremtas atsinaujinančiais energijos ištekliais – miestas turės lanksčią ir nuolat besiplečiančią atsinaujinančios energetikos sistemą.

Teloso statytojai užtikrins efektyvų švaraus vandens tiekimą ir paskirstymą, įdiegs novatoriškus vandens nuotekių aptikimo mechanizmus. Taip pat planuojama integruoti vandens surinkimo ir saugojimo sistemas, vandenį pritaikyti daugkartiniam naudojimui.

Maisto auginimui pasitelkiama vandens išteklius tausojanti aeroponinė sistema, kurios pagalba galima užsiauginti įvairių daržovių, vaisių, žolelių. Šiuo būdu maistas bus auginamas tiek gyvenamųjų pastatų erdvėse, pavyzdžiui, ant stogo, tiek žaliosiose erdvėse, todėl gyventojai galės nuolatos džiaugtis šviežiais ir sveikais maisto produktais.

Telosas šiandien skambiai įvardijamas kaip utopinis ateities miestas. Visgi, kyla nemažai klausimų, ar tikrai įmanoma tokį projektą įgyvendinti dykumos viduryje. Ar žmogaus ir technologijų įsiveržimas nesutrikdys gamtos harmonijos ir balanso. Galbūt, priešingai, – laikotarpiu, kai planetai gresia vis spartesnis klimato šilimas, neišvengiamai teks ieškoti konsensuso tarp plieninių konstrukcijų, modernių technologijų ir supančios gamtos bei jos išteklių. Gal Telosas iš tikrųjų taps naujos urbanistinės eros pradininku arba teliks neįgyvendinama jo kūrėjų vizija.

[su_youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=KK1Zw4A05e4″]
Temos: ateities miestas, BIG and Bucharest Studio, JAV, telosas

2 komentarai. Leave new

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

Susiję straipsniai
Susiję straipsniai