Top Baneris

Istorijos atspindys pramoninės krosnies pastato konversijoje

2023 kovo 23 d.
002 Renovation of a Hoffmann kiln in Pudong China by HCCH StudioTik SA
Qingyan Zhu nuotr.

Objektas: „Hoffmann Kiln“ gamyklos renovacija

Vieta: Pudongas, Šanchajus, Kinija

Architektai: „HCCH studio“

Vystytojas: „Shanghai Hengda“

Objekto plotas: 3000 m2

Renovacijos metai: 2022

Istorijos atgaivinimas yra aktuali tema ne tik paveldosaugos specialistams ir architektams, bet ir gyventojams, kuriems po pastatų ar kompleksų konversijos atsiveria naujos viešosios erdvės su atgarsiais iš praeities. Pramoninė architektūra dažniausiai pakliūva į šią renovacijų kategoriją, tarp jų – gamyklų plytinės ir krosnys, kurios įgauna naują tapatybę ir įvaizdį architektūroje bei interjere. Krosnys buvo reikšmingos praėjusiame šimtmetyje, tačiau dėl moderniojoje pramonėje sumažėjusio jų poreikio dauguma buvo nugriauta ar apleista. Vis dėlto plytų gamyklos su aukštais kaminais ir arkomis tapo neatsiejama kai kurių miestų kraštovaizdžio dalimi. Štai „Hoffmann Kiln“ pastatas Šanchajuje stovi jau 120 metų, iš kurių 20 yra apleistas.

Vietos kontekstas, reikalaujantis pokyčių

„Hoffmann Kiln“ – žinomi, dar 1858 m. vokiečių išradėjo F. Hoffmanno patentuotų, efektyviu šilumos ir kuro naudojimu išsiskiriančių krosnių gamintojai. Jų krosnys daugiausia naudotos plytų gamybai. Suvokdami šios istorinės architektūros svarbą, plytinės istorijos kontekstą, turėdami patirties rekonstruojant senus statinius, Kinijoje įsikūrusi architektūros studija „HCCH“ ėmėsi pramoninio pastato konversijos projekto. Gamykla „Pudong Hoffmann Brick Kiln“, dar vadinama „Raudonąja Pudongo krosnimi“, yra Laogango mieste ir ribojasi su kanalu, tekančiu per miesto centrą į Rytų Kinijos jūrą. Atsižvelgdami į natūralų vaizdingą kraštovaizdį ir aplinkos kontekstą, skatinantį vystymąsi ir pokyčius, architektai siekia paversti gamyklos griuvėsius unikalia viešąja vieta.

Itin apgriuvusio pastato rekonstrukcija prasidėjo dar 2019 metais. Gamyklos stogas ir sienos buvo įgriuvę ir apgadinti, o pastato plyšiuose augo piktžolės. Gamykla akivaizdžiai ilgą laiką buvo apleista ir iniciatyva ją atnaujinti atsirado po pasiūlymo paversti vietą rekreacine poilsio erdve. Studija „HCCH“ pasinaudojo galimybe sukurti koncepciją, kurioje pastatas būtų pritaikytas naudoti viešai, tačiau išlaikytų unikalią atmosferą. „Renovacija bandoma ne tik išlaikyti originalų suplanavimą, bet ir sustiprinti šios vietos naudojimą bei erdvinės kompozicijos žavesį“, – apie šią konversiją sako architektai. Atsinaujinęs pastatas jau atviras lankytojams.

Svarbūs pramonės architektūros akcentai

Nors pastatas buvo itin prastos būklės, vidinė krosnies architektūra liko beveik nepažeista. Gamyklos rekonstrukcijos ir sklypo tvarkymo darbai vyko vienu metu. Rekonstruojant išsaugotas originalus planas, žiedinė koridoriaus sistema su uždara krosnimi ir dūmtraukiu per vidurį, kuris vėliau buvo atvertas į išorinį žiedą. Dauguma krosnies erdvių, tarp jų ir apskritasis koridorius, praėjimai ir angos, turi pasikartojantį motyvą – arkos elementą. Pažeistos, senos mūrinės arkos buvo sutvirtintos plieninėmis konstrukcijomis, tačiau pastato charakterį pavyko išsaugoti. „Viduje jaučiamasi tarsi kelionėje laiku į XIX a. plytų degimo pramonės erą“, – teigia architektai.

Atidengus dūmtraukio erdvę, angos, kurios anksčiau tarnavo kaip dūmų šalinimo kanalai, virto praėjimais. Betoninės grindys virš dūmtraukio buvo pakeistos stiklu, viršuje integruoti stoglangiai ir į erdvę įleistas natūralus apšvietimas. Pastate išsaugotos ir originalios ventiliacijos angos, pro kurias šiuo metu patenka natūrali šviesa. Su arkomis, atsiveriančiomis į išorinį žiedą, vidinis dūmtraukio koridorius dabar tapo šviesiu praėjimu, papuoštu žaliaisiais augalais, o pažvelgus aukštyn matomas pagrindinis pastato akcentas – kaminas; išoriniame koridoriuje įsikūrė restoranas.

013 Renovation of a Hoffmann kiln in Pudong China by HCCH Studio 960x720 1
Integravus stoglangius ir stiklo intarpus antro aukšto grindyse, visas pastatas gavo daugiau natūralaus apšvietimo, o pagrindinis akcentas – kaminas – tapo matomesnis. Qingyan Zhu nuotr.

Unikalaus dizaino plytos, skliautinės lubos, palaipsniui virstančios sienomis, tampa erdve, kurią lankytojai suvokia kaip visumą. Atnaujinę esamas erdves, architektai taip pat pridėjo ir naują išorinį sluoksnį, juosiantį visą pastatą kaip pusiau skaidrus koridorius kolonų tinklo struktūroje. Be to, atsirado ir nauja funkcinė struktūra – koridoriai virto judėjimo, laisvalaikio ir poilsio zonomis. Jie išilgai ilgesnės pastato ašies pagyvinti stikliniu fasadu, o ties trumpesniąja tapo arkiniais praėjimais. Fasadai išlieka skaidrūs tiek pirmame, tiek antrame aukšte, šiame yra verandos, įgavusios evakuacijos ir apžvalgos paskirtį.

Istorinis charakteris naujoje struktūroje

Tradiciniame „Hoffmann Kiln“ krosnies pastate arkų motyvai puošia ir rytinį fasadą. Tiesa, atidengta mūrinė pastato pusė, penkių priekinių arkų proporcija ir mastelis kartu su šlaitiniu stogu labiau primena romaninės bažnyčios architektūrą Italijoje. Nors tokia architektūrinė išraiška ir nebūdinga pramoniniam krosnies pastatui, visgi išsaugomas pagrindinis orientacinis akcentas – aukštas kaminas, identifikuojantis originalią funkciją. Išsaugomos tradicinis mūras, betonas, arkos ir kiti akcentiniai elementai. Pramoninė estetika virto įtraukiančia, atvira ir prieinama viešąja erdve. Pastatą naujam gyvenimui prikėlę architektai subtiliai suderino istorinį charakterį ir šiuolaikinius poreikius.

„Hoffmann Kiln“ gamyklos įkūrimas tapo Šanchajaus priemiesčio ekonominės industrializacijos pavyzdžiu. Rekonstruojant „Raudonąją Pudongo krosnį“ išnaudojamos ne tik apleistos pramoninės struktūros kaip istorinės architektūros dalis. Proceso metu erdvė virsta tam tikra šiuolaikinio gyvenimo būdo galimybių išraiška. Senoji krosnis taip pat kuria ir didesnę socialinę vertę“, – kalbėdami apie renovaciją ir jos aktualumą dabarties pasaulyje sako architektai.

Komentarai