Top Baneris

Išskirtiniam projektui įpareigojo kontekstas

2019 liepos 9 d.
KOMFOVENT gamykla Rygoje
Įmonės KOMFOVENT gamykla Rygoje.
Pasidalykite straipsniu

Lietuvio architekto Daliaus Šarakausko suprojektuota „Amalva Baltija“ KOMFOVENT gamykla Rygoje – savitos, išliekamąją vertę turinčios architektūros pavyzdys. Dar prieš kelerius metus diskutuota, ar, kalbant apie pramonės pastatus, juose apskritai yra architektūros. Juolab kad pagrindiniai kriterijai projektuojant ir statant tokius pastatus – greita, pigi ir racionali statyba.

Architekto D. Šarakausko suprojektuota gamykla įvertinta per prestižinius apdovanojimus Latvijoje. Ant pjedestalo projektas atsidūrė dėl šiuolaikiškų ir kokybiškų architektūrinių sprendimų bei racionalios pastato eksploatacijos: novatoriškų medžiagų panaudojimo, fasadų sistemos ir dienos šviesos integravimo į biuro patalpas. Architektas gyrė pamatuotus ir apgalvotus užsakovo sprendimus.

Pramonės pastatai dažnai dygsta miestų periferijoje, taigi, užsakovai, priešingai nei šiuo atveju, nemato prasmės investuoti į kokybiškus architektūrinius sprendimus. Dar viena priežastis – gamybiniai pastatai statomi palyginti trumpam laikui.

Architektas pritaria – projektuojant gamybines patalpas kūrybos nėra daug. Tačiau tam puikiai tinka administracinės patalpos, kurios neretai reprezentuoja užsakovą ir jo ambicijas.

Investuoti į architektūrinius sprendimus užsakovus paprastai įpareigoja, jei gamykla kyla paveldo pastatų ar paveldo teritorijos kaimynystėje. „Užsakovas pageidavo, kad pastatas Rygoje būtų išskirtinis. Viena vertus, Rygos rajone, kuriame įgyvendintas projektas, galiojo labai griežti apribojimai. Prieš tai čia stovėjo gelžbetoniai monstrai, latvių vizija buvo kitoks rajonas. Pastatas prie gatvės, turi formuoti gatvės užstatymą. Kaimynystėje – paveldo teritorija“, – komentavo D. Šarakauskas.

Meistriškumas, architekto žodžiais, įgyjamas per laiką. Kada pastatas matomas iš labai arti, jis suvokiamas kitaip. Gamykla KOMFOVENT matoma iš labai arti, greta vingiuojanti gatvė siaura, gamybinis pastatas stovi prie pat gatvės. Taigi, architekto sprendimas – kad jis būtų gamykliškas ir sykiu derėtų miesto aplinkoje, būtų daugiaplanis. Norėjosi dermės tarp solidumo ir veržlumo.

Gamybinio korpuso plotas didelis, fasadų apdailai panaudotos plokštės. Administracinėms patalpoms išskirtinumo suteikia gelžbetoninis fasadas. Apdaila tvirta, neperteklinė, su skandinaviškumo prieskoniu.

komfovent gamykla rygoje 1

Straipsnis paskelbtas žurnale „SA.lt“ (Statyba ir architektūra) | 2019 birželis.

Taip pat skaitykite:

komfovent gamykla rygoje 2

„Contestus projektai“: sėkmė – apgalvoti sprendimai

Pasidalykite straipsniu

Pasidalykite straipsniuStatybos projektų valdytojos, bendrovės „Contestus projektai“, kuriai KOMFOVENT gamyklos projekte taip pat patikėta projekto valdytojo funkcija, specialistai nuolat keliavo į Rygą, mat jų laukusi užduotis – suvaldyti didelio masto projektą, o tai reiškia sukoordinuoti jo dalyvių darbus, sykiu pasiekti užsakovo pageidaujamą rezultatą. „Suvaldyti projektavimo ir statybų procesą sudėtinga visada, ypač, kai projektas įgyvendinamas svetimoje […]


Pasidalykite straipsniu
0 comments

Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video