Išmaniosios technologijos – būdas sulaikyti gyventojus miestų centruose

Išmaniosios technologijos – būdas sulaikyti gyventojus miestų centruose

h schnitzer
Hansas Schnitzeris (kaunas.lt nuotr.)

„Tapti išmaniu gali kiekvienas miestas. Viskas, ko reikia, tai pakeisti žmonių mąstymą ir suvokimą ekologijos bei globalinio atšilimo klausimais“, – teigia Kaune lankęsis Austrijos Graco miesto technikos universiteto profesorius Hansas Schnitzeris.

Pasak profesoriaus, išmanusis miestas nėra utopija, o visiškai įgyvendinamas planas norint pasiekti ekologiško, energiją taupančio ir švaraus miesto idėją.

Šiuo metu miestuose gyvena 70 proc. gyventojų. Tuo pačiu jie sunaudoja 75 proc. energijos ir išmeta 80 proc. visų pasaulio išmetamųjų dujų. Pasak profesoriaus, tokie skaičiai ima gąsdinti, žinant faktą, jog miestai gali ištuštėti „spurgos“ principu – dėl didelio užterštumo žmonės užpildys miesto pakraščius ar net užmiestį, taip ištuštindami centrą ir palikdami jį tik darbui, studijoms ar apsipirkimams.

Tuštėjant ir Gracui, suvokta, jog reikia pertvarkyti miestą ir imtis kardinalių pokyčių. Miestas ėmė sparčiai naudoti atsinaujinančią energiją. Dabar pastatų fasadai „išpuošti“ saulės kolektoriais, o virš stogų tyliai ūžia mažos, kelis pastatus elektra aptarnaujančios vėjo jėgainės. Taip yra tausojama gamta, stabdomas globalinis atšilimas, o miesto oras tampa švaresnis.

Profesorius teigė, jog šioms inovacijoms didelės įtakos turėjo patys miesto gyventojai – jų iniciatyva ir noras gyventi švarioje aplinkoje. Anksčiau kasdien važinėję į darbą automobiliais, šiandien jie naudojasi viešuoju transportu ar dviračiais ir nebemato automobilio būtinybės. Butų gyventojai sparčiai renovuoja namus, įsidiegdami saulės energiją kaupiančius kolektorius, taip sutaupydami pinigų elektrai bei vandens šildymui.

Vidutinis Europos miestas turi 30 žmonių viename hektare. Toks skaičius leidžia išlaikyti miesto infrastruktūrą ir užtikrinti gerą gyvenimo kokybę. Kauno miestui šiuo metu tenka vos 19 žmonių viename hektare. Pasak Kauno tarybos nario Visvaldo Varžinsko, miestas turi didelį potencialą tankėti žmonių skaičiumi, o kuo daugiau miesto iždą pildančių gyventojų, tuo didesnės galimybės miestą paversti išmaniu: „Visi miestai turi vienodas galimybes tapti išmaniais, tačiau tam reikalingas žmonių noras, valia ir ryžtas. Pasisemdami drąsos bei realių pavyzdžių iš Graco miesto, mes galime lemti didelius pokyčius Kaune“.

Temos: Ekologija, Inovacijos, Išmanusis miestas, Saulės energija, Technologijos

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

Susiję straipsniai
Susiję straipsniai