Top Baneris

Iš parodos Suomijoje – idėjos Lietuvai

2014 rugpjūčio 27 d.
Pasidalykite straipsniu

Vasaros viduryje Jyvaskylos mieste (Aijalanrantos rajonas) vyko tradicinė Suomijos būsto paroda „Suomen Asuntomessut“. Renginio organizatoriai beveik kasmet iš anksto parenka kurioje nors šalies dalyje numatytą plėtoti teritoriją. Prieš įsikeliant būsimiems pastatų savininkams, visiškai įrengti būstai pristatomi atvirų durų parodoje – lankytojams suteikiama galimybė realiai susipažinti su naujausiomis būsto architektūros ir interjero tendencijomis.

Organizuojama kelis dešimtmečius
Būsto mugę nuo 1970-ųjų rengia „Suomen Asuntomessut“ – 1966 metais įsteigta pelno nesiekianti kooperatyvinė organizacija. Pagrindinis jos tikslas – tobulinti ir propaguoti gyvenamosios aplinkos, jos eksploatavimo technologijų kokybę. Bendradarbiaujant įvairiausių sričių partneriams kuriamos, realizuojamos ir patraukliai gyventojams bei profesionalams pateikiamos naujos idėjos.
Savo idėjas ir sprendimus kasmetėje būsto parodoje demonstruoja architektai, kitų specialybių projektuotojai, statybos ir remonto įmonės, interjero, dizaino studijos bei specialistai, kraštovaizdžio formuotojai, mokslinių tyrimų institutų tyrėjai, organizacijos, asociacijos. Tai pati tikriausia ir veiksmingiausia gyvenamosios architektūros, projektavimo naujovių, statybos technologijų bei mokslinių tyrimų laboratorija po atviru dangumi.

Gyvenvietė – gamtos rezervate
Aijalanrantos rajonas, kuriame vyko šiųmetė būsto paroda, nuo miesto centro nutolęs maždaug 5 kilometrus. Tai žalioji gamtos svetainė šalia vaizdingo Jyvasjarvi ežero, netoliese plyti miško masyvas, driekiasi platūs laukai. Ekologiškos statybos principais sukurtoje modernios gyvensenos aplinkoje, kurioje dera geriausi miesto ir užmiesčio bruožai, greitai turėtų kompaktiškai įsikurti nuo 800 iki 1000 gyventojų. Gamtos rezervatas su gausia paukščių populiacija, ežero pakrantėse nutiestais pasivaikščiojimo takais ir sporto įrenginiais, aktyvaus ir pasyvaus poilsio vietų artumas derinami su šiuolaikiškai išplėtota gyvenamąja bei socialine infrastruktūra: 37 šeimoms skirtais gyvenamaisiais pastatais, keliais daugiabučių blokais, 13 aukštų akcentiniu apartamentų bokštu ežero pakrantėje, vaikų darželiu, žaidimų aikštelėmis, žaliosiomis viešosiomis erdvėmis ir kt.
Kasmet atsižvelgiant į konkrečios vietovės ypatybes ir laikotarpio aktualijas pasirenkama vis kita pagrindinė parodos tema, išryškinanti aplinkos specifiką. Šiuose kraštuose žmonės gyvena jau daugiau kaip 500 metų, visais laikais jie vertėsi žemės ūkio veikla, augino sodus.
Jyvaskyla šalies architektūros istorijoje taip pat garsėja kaip legendinio suomių architekto Alvaro Alto, derinusio klasikinius komponavimo principus su laikotarpio iššūkiais, kūrybos lopšys. Dėmesys gamtos aplinkai, gyvenimo kokybei, žmogaus ir gamtos harmonijos dvasia, deklaruota šio pasaulinio garso kūrėjo darbuose, tebėra aktuali, ryškiai juntama šiuolaikiniuose projektiniuose sprendimuose ir realizacijose.

Būstuose šeimininkauja lankytojai
150–200 tūkst. parodos lankytojų ištisą mėnesį mindo įrengtų būstų slenksčius, smalsiai varsto visų patalpų ir spintelių duris, kopia laipteliais į miegamuosius, vonių kambarius, žvilgčioja į saunų ir tualetų kambarius. Lakuotos grindų dangos laikinai pridengiamos skaidraus plastiko takeliais, tačiau visur tviska gausiai serviruoti stalai.
Lovatiesės užtiestos, pagalvėlės išrikiuotos, interjerus puošia meno kūriniai, groja muzika.


Pasidalykite straipsniu
    Komentarai

    Rekomenduojami video