- Pavadinimas: „De Petrus“ biblioteka, muziejus ir bendruomenės centras
- Vieta: Viugtas, Olandija
- Architektai: „Molenaar&Bol&vanDillen Architects“
- Konstruktoriai: „Sotela Alfaro Ltda.”
- Plotas: 3000 m2
- Metai: 2018
- Nuotraukos: Stijn Poelstra
Architektūra, kad ir kokia materialiai statiška, yra ne „daiktas“, o veikiau procesas, vienas iš tvariųjų šio proceso aspektų – funkcinė adaptacija. Nepaisant ilgametės nedylančios estetikos, ne visiems pastatams yra lemta išlikti amžinai nekintantiems, ne visos bažnyčios laikui bėgant išliks bažnyčiomis, priešingu atveju turėtume begalę įspūdingų, tačiau tuščių ir neišnaudojamų erdvių. Olandų architektūros studija siūlo ne tik renovuoti, bet ir suaktyvinti: pasyvią bažnyčios erdvę paversti aktyviu socialinės, visuomeninės veiklos centru.


Pusantro šimto metų istorijos
Po ilgų renovacijų XIX a. pab. statytas bažnyčios pastatas buvo funkciškai prikeltas, o neogotikinis stilius papildytas šiuolaikiniu žavesiu. Vietinės bendruomenės siūlymais bažnyčia buvo paversta tikru visuomenės traukos centru: multifunkcine erdve su viešąja biblioteka, muziejumi ir net parduotuvėmis bei barais. Viskas sujungta į viešai prieinamą didelę atvirą erdvę, kurios perimetru vingiuoja įspūdinga antresolė. Naujajame aukšte įrengti papildomi 500 m2, skirtų įvairioms funkcijoms, tarp jų susitikimų ir studijų patalpos. Antresolė įrengta šoninėse navose, išlaikant originalią erdvinę bažnyčios struktūrą.
Nenutrūkstamas antresolės perdangos judėjimas pereina į eksterjero papildymą, formuojant lauke esančios struktūros stogą, po kuriuo įsikūrė sodo paviljonas kartu su restoranu bei papildomos techninės patalpos.



Dinamiškas interjero derinys
Griežtos, sudėtingos formos susijungia su modernia plastika: papildydamos vienas kitą sukuria organišką, tarpusavyje derančią šiuolaikinio ir istorinio stilių samplaiką. Bažnyčios interjere išlaikytos ir renovuotos net smulkiausios detalės. Klasikinius neogotikos vitražus, arkas, įmantrias kolonas papildo minimalistiniai šiuolaikinio interjero elementai: kabantys LED šviestuvai, įstiklinti plotai, metalas, juodos ir baltos spalvų kontrastas.



Įrengtos dinamiškos knygų lentynos su bėgių sistema tam, kad jos galėtų būti patraukiamos į šonus. Tokiu būdu formuojama aktyvi ir veikli bendra viešoji erdvė, kuriose gali būti rengiami įvairūs didelio mastelio renginiai vietinei bendruomenei. Šis sprendimas suteikia lanksčias galimybes pritraukti lankytojus bei funkciškai atgaivinti bažnyčios renovaciją.
2 komentarai. Leave new
Taip, lietuviai vis dar nesupranta kaip išmanu šventoves perdaryti į krautuves, o kapines į riedlenčių parkus.
pagalvojau , nejaugi Lietuvoje atlikta tokia renovacija ?
Ne , tai Olandija .
Lieka pasidžiaugti už olandus .