Top Baneris

Iš IAE išvežtas paskutinis panaudotas branduolinis kuras

2022 balandžio 22 d.
d1 saugyklab1
IAE nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Iš nebeveikiančios Ignalinos atominės elektrinės (IAE) į naują laikiną saugyklą ketvirtadienį išvežtas paskutinis – 190-asis panaudoto branduolinio kuro konteineris. Tai svarbus IAE veiklos nutraukimo etapas, pranešė IAE.

IAE vadovas Audrius Kamienas sako, kad tokio techniškai sudėtingo projekto užbaigimas yra svarbus įvykis Ignalinos AE istorijoje. Jis tikina, kad saugykla yra maksimaliai saugi, ji atlaikytų didelio lėktuvo, jei jis nukristų, smūgį.   

„Pas mus kontroliuojamoje zonoje nebelieka branduolinių medžiagų, tai yra pirmas ir svarbiausias etapas kiekvienos atominės elektrinės eksploatavimo nutraukime – pašalinti branduolines medžiagas, saugiai jas sutvarkyti, kad galima būtų toliau darbuotis tvarkant radioaktyviąsias atliekas”, – BNS sakė A. Kamienas.

Jo teigimu, pastato saugumas buvo suderintas ir patvirtintas VATESI, jis atitinka visus tokių pastatų reikalavimus ir yra maksimaliai saugus: „Taip, jo kritiškumas buvo skaičiuotas ir keleivinio, didelio lėktuvo kritimui“. 

„Žinau, kad pradinėje stadijoje buvo įvairių kliuvinių šitam projektui, buvo keliamos abejonės dėl konteinerių saugumo ar dėl proceso saugos, bet tuo metu, kai aš atėjau dirbti į AE, tie klausimai buvo išspręsti ir procesas ėjo sparčiai, mes pabaigėme ir sparčiau nei buvo suplanuotas laikas“, – LRT kalbėjo A. Kamienas. 

Conteh

Pasak IAE vadovo, tokio techniškai sudėtingo projekto užbaigimas yra svarbus įvykis Ignalinos AE istorijoje.

„Siekiame tapti saugaus ir efektyvaus branduolinių objektų eksploatavimo nutraukimo bei radioaktyviųjų atliekų tvarkymo ekspertais. Įsipareigojome saugiai įgyvendinti pasaulyje precedento neturintį projektą – atominės elektrinės, kurioje veikė du RBMK tipo reaktoriai, veiklos nutraukimą“, – pranešime sakė jis.

A. Kamieno teigimu, baigus vežti branduolinį kurą į laikinąją saugyklą, IAE bus atleista apie 170 darbuotojų.

„Vykdome organizacinės struktūros pertvarkymą, nes su kuro išrovimu nelieka tam tikrų palaikomųjų operacijų, kurias turėjom vykdyti iki to. Šiuo metu su darbuotojais po truputį ruošiamės nutraukti darbo sutartis, įteikinėjame jiems lapelius, bet šitas procesas buvo planuotas, mes apie tai žinojom. Daug darbuotojų, kurie dirbo su branduoliniu kuru, dirbo nuo eksploatavimo laikų ir natūraliai daugeliui darbuotojų sueina pensijinis amžius“, – teigė A. Kamienas.

Išvežus visą kurą iš blokų IAE galės gauti Valstybinės atominės energetikos saugos inspekcijos (VATESI) licenciją ir atlikti sudėtingus su reaktorių sistemų išmontavimu susijusius darbus. Tikimasi, kad licencijos sąlygos leis sumažinti sąnaudas bei efektyviau atlikti darbus.

Konteineriai saugykloje bus saugomi 50 metų, vėliau panaudotą branduolinį kurą kartu su kitomis ilgaamžėmis radioaktyviomis atliekomis numatoma padėti į giluminį atliekyną.

„Šitas procesas yra parengiamojoje stadijoje, atliekamos įvairios studijos, kur tos vietos Lietuvoje galėtų būti, priklauso nuo daugelio dalykų. Nuo socialinių, ekonominių veiksnių, bendrųjų saugos reikalavimų, nuo geologinių veiksnių, šiuo metu ir atliekamos šitų veiksnių analizės“, – LRT sakė A. Kamienas.

BNS jis teigė, kad giluminiam atliekynui yra apie 110 preliminarių vietų, kurios geologiškai galėtų būti tinkamos, tačiau dar reikia atlikti visas studijas ir tyrimus.

Konteineriai pagaminti iš metalo ir betono, jų aukštis siekia 4,5 metro, skersmuo – 2,6 metro, o vieno konteinerio svoris kartu su kuru – 118 tonų. Konteineris talpina 91 kuro rinklę.

Pasak A. Kamieno, vieno konteinerio kaina siekė 500 tūkst. eurų, o visas projektas kainavo apie 200 mln. eurų.

Per visą Ignalinos AE darbo laiką buvo sunaudota 21,6 tūkst. šilumą išskiriančių branduolinio kuro rinklių: 6 tūkst. jų   saugoma senojoje, 15,6 tūkst. – naujojoje saugykloje.

 

Šaltinis: BNS

kranas

Svarbiausios statybų, NT, inžinerijos naujienos – nepraleiskite!

[mailpoet_form id="7"]

Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video