Top Baneris

Inžinerinių inovacijų galimybės: itin realistiški Lietuvoje planuojamų statyti tiltų vaizdai

2021 balandžio 16 d.
pesciuju tiltas per neri
Pasidalykite straipsniu

Sostinės gyventojai jau spėjo išvysti greitu metu netoli Seimo imsiantį kilti naują pėsčiųjų tiltą per Nerį, tačiau jokios projekcijos neatstos itin tikroviško papildytos realybės vaizdo. Dabar bandant įsivaizduoti kaip po kelerių metų atrodys pasikeitusi upės sankirta ties A. Goštauto ir Upės gatvėmis fantazijos nebeprireiks – inžinerinė naujovė leidžia būsimą objektą apžiūrėti iš arčiau ir gerokai detaliau.

Virtualios realybės prietaisas – „Trimble SiteVision“ naujiena Lietuvoje. Tiesa, iki tol buvo naudojami panašūs, nors labiau mėgėjiškais laikomi prietaisai. Tuo tarpu „Trimble“ pritaikė technologijas inžinerinėms rinkoms, taip atverdamas naujas galimybes ir palengvindamas darbą tiek architektams, tiek projektuotojams, inžinieriams.

„Kviečiame savo akimis išvysti, kaip atrodys būsimas objektas – pėsčiųjų tiltas per Nerį“, – sakė inovatyvų prietaisą Lietuvoje pristatančios įmonės „GeoNovus“ direktorius Šarūnas Prokopimas.

Galimybė pamatyti nematomą

Pasak jo, tai – tarsi galimybė pamatyti nematomą. Inspektuoti ar duomenis atitinka realybę, rasti trūkstamus objektus, pamatyti virtualias ribas ir kontūrus.

Prietaisas gali atvaizduoti tiek 2D, tiek 3D modelius, jis puikiai pasitarnauja įvairiuose BIM (angl. – building information modeling) etapuose, padeda efektyviai išmaniai modeliuoti bei valdyti statybų projektus nuo pirminės pastato idėjos iki realaus jo statymo.

Video įraše – Jonavos geležinkelio tiltas, naujas geležinkelio viadukas Alytuje, pėsčiųjų tiltas per Nerį Vilniuje:

Jame įdiegta itin tiksli GPS antena, lazerinis atstumo matuoklis – detales galima vizualizuoti centimetrų tikslumu. Šie rodikliai jam suteikia išskirtinio pranašumo, nesvarbu, ar prietaisas naudojamas lauke, ar pastatų viduje, ar fiksuojamas pjūvis, duobės vaizdas, keičiama fono spalva.

Virtualios papildytos realybės prietaisas geba nufotografuoti konkretų vaizdą ir naudodamas interneto ryšį perduoti jį į kitus įrenginius. O pats modelis gali būti pasirenkamas ir įkeliamas iš „debesies“, IFC, DWG ar kito populiariai naudojamo architektų ar projektuotojų formato.

„Prietaisas padeda matyti po žeme esančias komunikacijas, kabelius, padeda išvengti nuostolių prieš imantis žemės kasybos darbų“, – detalizavo Š. Prokopimas.

Itin realistiškas atvaizdavimas

Moderni inovacija esą nepakeičiamai pasitarnauja siekiant pamatyti, kaip naujas objektas atrodys ir įsikomponuos į aplinką, jis pamatuoja realius atstumus tarp virtualaus modelio ir realių objektų lauke. Taip pat leidžia atlikti 3D modelio korekcijas lauke, paskaičiuoja reikalingas atlikti žemės darbų apimtis, o jei formuojamas landšafto projektas – prietaisą galima užprogramuoti rodyti ir papildomus medžius, augalus, iš anksto įvertinti, kaip jie galėtų įsikomponuoti projektuojamoje erdvėje.

Pranešimo autoriai teigia, kad virtualios realybės prietaisą dėl jo GPS galimybių vertinga naudoti kaip tikslų geodezinį matavimo įrankį, pasimatuoti taškų koordinates, tūrius, plotus, nuolydį.

„Vaizdas, kurį perteikia virtualios realybės įrenginys gerokai realistiškesnis nei tas, kurį galime susidaryti apie būsimą objektą iš paveikslėliuose vaizduojamų jo projekcijų. Prietaisas pats erdvėje suorientuoja skaitmeninį modelį. Analizuojant tokį itin tikrovišką modelį formuojasi ir kritiškesnis požiūris į jį – tai aktualu vertinant būsimo modelio alternatyvas, galima sukurti keletą skirtingų architektūrinių variantų, spręsti, kuris tinkamesnis, demonstruoti užsakovams – specialistams tai gerokai palengvina darbą“, – tikino įmonės vadovas.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video