Efektyvus energijos naudojimas – tai sėkmę konkurencingoje aplinkoje lemiantis veiksnys. Kompanija „Bosch“ vadovaujasi šiuo principu, siūlydama pramonės įmonėms pažangias katilų sistemas ir atitinkamus katilinių komponentus, leidžiančius ženkliai sumažinti energijos suvartojimą ir aplinkos taršą.
Bendrovė „Mestilla“ 2007 metais įgyvendino investicinį projektą – Klaipėdos laisvojoje ekonominėje zonoje pastatė vieną moderniausių Europoje aliejinių augalų perdirbimo ir biodyzelino gamyklą. Kasmet šioje gamykloje pagaminama virš 100 tūkst. tonų ekologiškų degalų – griežtus tvarumo kriterijus atitinkančio biodyzelino, virš 120 tūkst. tonų vertingų baltyminių pašarų priedų – rapsų išspaudų, kurios realizuojamos Lietuvoje bei eksportuojamos į Vakarų ir Rytų Europos šalis.
Čia įrengta moderniausia, maksimaliai automatizuota gamybos linija ir pritaikyti pažangūs gamybos proceso bei saugumo sprendimai. Nors 2006 metais buvo suprojektuota garo gamybos vietinė katilinė, pagal tuometinius kainodaros kriterijus gamybos procesui reikalingo garo tiekiamas buvo pasirinktas iš bendrovės „Klaipėdos energija“ miesto garotiekio tinklų.
Bendrovės „Mestila“ paskaičiavo, kad įrengti savo katilinę būtų taupiau ir efektyviau. 2013 metais buvo priimtas sprendimas įsirengti vietinę garo katilinę. 2014 metais vyko projektavimo darbai, juos atlikusi bendrovė „Sweco Lietuva“ pateikė techninį garo katilinės projektą, pagal kurį buvo skelbtas konkursas katilinės montavimo darbams.
2016 metais „Mestila“ pasirašė sutartį su bendrove „Filter“ dėl 12600 kg/val. sotaus garo katilinės įrangos tiekimo ir montavimo. Pagal projektinius sprendinius buvo pateiktas pasiūlymas dėl pilnai sukomplektuotos katilinės su dviem sotaus garo „Bosch UNIVERSAL UL–S 6000“ katilais.
„Nors mūsų tiekiamos įrangos kaina buvo didesnė už kitų konkurso dalyvių, bet vieninteliai galėjome pateikti pilnai sukomplektuotą katilinę iš vieno gamintojo – kompanijos „Bosch Industriekessel GmbH“, – kalbėjo bendrovės „Filter“ projektų vadovas Aleksandras Kuznecovas, pridūręs, kad jau ne pirmi metai aktyviai dirba su kompanija „Bosch“ montuojant vandens šildymo ir garo katilines.
Anot A. Kuznecovo, vienas iš kriterijų, kodėl šiam objektui pasirinkta „Bosch“ įranga buvo tas, kad visa įranga pateikta moduliais: degikliai jau gamykloje integruoti į katilus, pilnai sukomplektuotas vandens terminės dearacijos įrenginys, siurblių moduliai, dujų reguliavimo mazgai, automatikos valdymo spintos. Tai taupo laiką ir palengvina montavimą, reikia tik apjungti modulius vamzdynais, pateiktais jungiamaisiais kabeliais, bei prijungti modulius prie automatikos valdymo spintų.
Kompanijos „Bosch“ pramonės įrenginių pardavimų vadybininkas Danas Ivanickas teigė, kad bendrovės „Sweco Lietuva“ paruoštas techninis projektas buvo išsamus, buvo pateikta pakankamai informacijos katilinės įrangai parinkti. Todėl pagal projekto sprendinius parinkta „Bosch Industriekessel GmbH“ optimali įranga.
„Viena iš kompanijos „Bosch“ krypčių – tiekti įrangą, leidžiančią efektyviai naudoti energijos resursus. Su montuotojais – bendrove „Filter“ buvo svarstoma ir galimybė konkurso dalyvavimui pateikti katilinės įrangos komplektą su vienu garo katilu pilnam našumui, papildomai komplektuojant kondensacinį degimo produktų šilumokaitį. Tai būtų leidę sutaupyti apie 5–7 proc. kuro. Kadangi dėl patikimumo buvo projektuoti du garo katilai ir tuo metu gamykla neturėjo išbaigtų sprendinių komplektuoti kondensacinius degimo produktų šilumokaičius katilams dirbant kaskadoje, pasiūlymas nebuvo teikiamas“, – pasakojo D. Ivanickas.
Šiuo metu katilai dirba kaskadoje optimaliai sureguliuotais apkrovimais. Pirmasis, vedantysis katilas dirba 80–90 proc. apkrovimu, antrasis – 20–60 proc. apkrovimu su minimaliu degiklių įsijungimo skaičiumi per valandą. Tai įmanoma dėl gamykloje parinktų degiklių su aukštu reguliavimo santykiu 1: 8,6 ir trumpu degimo kameros prapūtimo laiku. Antai degiklio įsijungimo metu dėl katilo degimo kameros prapūtimo netenkama apie 1,5–4,2 kWh šiluminės energijos. Jei degiklis per valandą jungiasi šelis kartus, netenkama apie 9–25 kWh šiluminės energijos.
Dar vienas iš pateikto katilinės komplekto privalumų tas, kad prie katilų sukomplektuoti nekavituojantys pamaitinimo vandens siurbliai, kuriems reikalingas tik 1 metro priešslėgis, o terminės dearacijos-degazacijos moduliui nereikia sudėtingos aukštos pastatymo konstrukcijos, jis tiesiog statomas ant katilinės grindų.
Padidinti katilo eksploatavimo saugumą ir patikimumą, garo katilų valdymo sistemose įdiegtos diagnostikos funkcijos. Diagnostika itin naudinga gedimo prevencijų atveju ir ženkliai palengvina trikdžių šalinimą. Esamos būsenos įvesčių ir išvesčių, proceso reikšmių ir skirtingų funkcinių grupių kontrolės sistemos vidiniai signalai atvaizduojami lentelėje ir palydimi vertinimu. Tendencijų ekranuose parodoma katile vykstančio proceso kintamųjų esama situacija.
Šiuo metu tarp bendrovės „Filter“ ir „Bosch“ derinami techniniai sprendiniai jungtis prie nuotolinio valdymo sistemos „MEC Remote“ (Master Energy Control). „MEC Remote“ sistemos pagalba operatorius galės patogiai ir saugiai pasiekti garo katilų sistemos valdymą per visų įprastų interneto prijungtų įrenginių naršyklę. Todėl „MEC Remote“ yra idealus sprendimas visoms įmonėms, kuriose operatorius negali būti vietoje, kur eksploatuojama keletas katilinių su privaloma priežiūra, budėjimo režimu, pavyzdžiui, savaitgaliais.
Kitas operatorių pranašumas yra nuotolinis „Bosch Industrial Service“ techninis palaikymas. „Bosch“ katilų gamintojo inžinieriai gali atlikti išplėstinį parametrizavimą, programavimą (PLC) ir gedimų analizę tiesiai per „MEC Remote“ sistemą. Esant sudedamųjų dalių sutrikimui, pagrindinė priežastis gali būti analizuojama, o techninės priežiūros specialistas gali pasiruošti konkrečiai situacijai. Tokiu būdu katilo eksploatavimo trukmė ir aptarnavimo išlaidos gali būti sumažintos iki minimumo.
Aukščiausiasis saugumas yra vienas iš svarbiausių nuotolinės sistemos reikalavimų. Priklausomybės prieigos valdymo koncepcija, pagrįsta vaidmenimis, nustato leidžiamus veiksmus kiekvienam vartotojui. Nuotolinis ryšys yra užtikrinamas daugiausia trimis saugos priemonėmis. Dėl privatumo priežasčių katilo eksploatavimo duomenys lokaliai saugomi katilinėje, o ne duomenų debesyje.
„Bosch“ gaminami vandens šildymo ir garo katilų moduliai leidžia įrengti sistemą pagal konkrečius kliento poreikius, kuriems pritaikyta katilo sistema gali gerokai padidinti įmonės konkurencingumą. Moduliai pasižymi maksimaliu veikimo saugumu, tarnavimo laiku ir aukšto lygio efektyvumu esant konkrečioms eksploatavimo sąlygoms. Taigi, investicijos į patikimą įrangą netrunka duoti grąžos.
RĖMĖJO TURINYS