Top Baneris

Intriga: Klaipėdos Šiaurės rago skvero architektūriniame konkurse varžosi keturi projektai

2022 gruodžio 23 d.
SRSK teritorija scaled
Pasidalykite straipsniu

Projektuojamas Šiaurės rago skveras – viešoji erdvė Klaipėdos mieste, dešiniajame Danės upės krante, atkarpoje tarp Pilies tilto ir Kuršių marių.

Dėl unikalios lokacijos ir kultūrinių sluoksnių skveras turėtų tapti reprezentacine miesto viešąja erdve, atskleidžiančia skirtingus istorinius ir kultūrinius sluoksnius, formuojančia miesto jungtis su Danės upe ir Kuršių mariomis. Tuo pačiu atitinkanti šiandienines architektūrines tendencijas bei atliepianti skirtingus miesto gyventojų ir svečių poreikius.

Šiaurės rago skvero tarp Naujosios Uosto gatvės ir Kuršių marių Klaipėdoje atviram projekto konkursui pateikti 4 darbai.

BANGA

BANGA Plansetas Nr. 1

Pasirinktas tvarkomos teritorijos įvaizdžio idėjos motyvas – „Banga“. Šis motyvas tampa vietos kraštovaizdžio skiriamuoju urbanistiniu bruožu ir ašimi tarp Pilies g. ir Kuršių marių. „Bangos“ motyvas šiame projekte suprantamas kaip gerbūvio kylantis ir besileidžiantis „žemės“ elementas, kuriam suteikiamas kūnas- forma ir funkcija.

Pasirinkta gerbūvio formavimo urbanistinė forma kontrastuoja ir kartu išryškina unikalią Klaipėdos istorinės dalies (Senamiesčio) planinę erdvinę struktūrą.  Lūžtančiose trikampių formose galima įžvelgti sąsajas su žemių pylimais- bastionais aplink Klaipėdos pilį.

Pakilimų ir nusileidimų dažnis derinamas su anksčiau suprojektuoto Memelio miesto funkciniais ryšiais, sukuriami tiesioginiai ryšiai tarp naujai projektuojamo Šiaurės Rago skvero ir Memelio miesto.

Urbanistinė „bangos“ struktūra sukuria saugią ribą tarp ramaus Memelio gyvenimo ir aktyvaus pėsčiųjų tako, tuo pačiu išsaugomi vizualiniai ryšiai su istorine miesto dalimi ir Danės upe.

Išsamiau apie projektą – ČIA.

ŠIAURĖS KRANTAS

02 SIAURES KRANTAS

„Šiaurės krantas“ projekto tikslas yra sukurti viešąją erdvę, kuri būtų patogi pasiekti keltą bei jauki ilsėtis prie vandens ir stebėti uostą. Tai siūlome padaryti kuriant dvejus lygius, kuriuos atskirtų senųjų pastatų vietoje esanti želdinių juosta. Du takai tai žemesnis palei Danę esantis istorinio uosto charakterio takas bei funkcionalus takas palei Memelio miestą. Abu susijungia atviroje erdvėje prie marių ir perkėlos į Smiltynę.

​Svarbiausios projekto „Šiaurės krantas“ vertybės:

Saugomas ir atkuriamas istorinis vietovės kontekstas. Tai medinis krantinės takas, medžiagos (akmuo, brukas) bei mažoji architektūra žymi buvusį užstatymą, matomi ir atpažįstami uosto elementai – laivų švartavimosi stulpeliai, krantinė, įvairi įranga.

Moderni ir patogi viešoji erdvė miestiečiams. Tai platūs takai ir praėjimai, žaidybinis elementas-skulptūra prie marių ir kelto, skirtingos poilsio erdvės – daug suolelių su vaizdu į vandenį ir po medžiais, krantinė-turėklas pasirėmus stebėti uostą.

Išsamiau apie projektą – ČIA.

AMO MARE

03 AMO MARE

Projekto sprendiniais siekiama sukurti visais metu sezonais gyvybingą, integruojančią, saugią, šių dienų tendencijas atitinkančią viešąją erdvę, apjungiančią Senojo ir Naujojo miesto teritorijas, įprasminančią įstorinę Krantinės raidą, bei išlaikančia svarbiausias Danės upės Krantinės funkcijas – Smulkių laivų uosto funkcijas. Siekiant kuo labiau integruoti skverą į bendrą Klaipėdos urbanistinį audinį.

Simbolinė Šiaurės rago skvero architektūrinė idėja – Sraunios upės struktūrizuota, turinti daug išsišakojimų vaga, kuri išsiplečia iki plataus baseino, besijungiančio su jūra.

Pagrindinė skvero judėjimo gysla – pėsčiųjų takas – laužtomis linijomis vingiuoja palei buvusio istorinio Šiaurės rago skvero Statinių užstatymo liniją iki multifunkcinės erdvės, kurioje persipina, kelių skirtingų intensyvių veiklų srautai – renginių erdvė, turgaus atmosfera, vandens transporto „stoties“ šurmulys.  Visoje projektuojamoje erdvėje, stengiamasi išlaikyti lankytojų „įveiklinimo“ balansą, kad skveras būtų gyvybingas, lankytojai ir turistai norėtų čia užsibūti ilgiau. 

Išsamiau apie projektą – ČIA.

DUNE

04 DUNE

Atsižvelgiant į esamas Klaipėdos miesto viešąsias erdves, pastebima, kad vyrauja trūkumas viešųjų erdvių prie vandens, kas šiuolaikiniam uostamiesčiui yra būtina.

Pagrindinė aikštės koncepcija yra sukurti naujas rekreacines erdves prie vandens. Inspiruojantis lokalios gamtos motyvų, kaip jūrą, kopos siekiama krantinei įvesti dinamiškos formos elementų (bangavimo), kuris suskaidytų pagrindines erdves į skirtingas funkcijas.

Pagrindinės rekreacinės erdvės yra akcentuojamos amfiteatruose prie vandens, kur lankytojai turi galimybę būtį arčiau vandens. Taip pat aikštėje yra akcentuojamas ir istorinis užstatymas, kuriame yra įveiklinama skirtinga funkcija (kavinės, restoranai, poilsio zonos ir t.t.).

Išsamiau apie projektą – ČIA.

Konkurso darbų ekspozicija vyks 2022 gruodžio 23 – 2023 sausio 8 d. darbo dienomis Lietuvos architektų sąjungos Klaipėdos apskrities organizacijoje, Bažnyčių g. 6, Klaipėda (3 aukštas).

Konkurso projektų vertinimo komisija: dr. Edgaras Neniškis, Edmundas Andrijauskas, Petras Džervus, Mantas Daukšys, dr. Inga Urbonaitė-Vadoklienė, Laima Šliogerienė, Arūnas Kilišauskas. Bei architektai, atstovaujantys Klaipėdos miesto savivaldybės administraciją – Kastytis Macijauskas, Marijus Mockus.

Konkurso prizinis fondas – 20 000 eurų.

Konkurso skelbėjas: UAB Memelio miestas; konkurso organizatorius: Lietuvos architektų sąjungos Klaipėdos apskrities organizacija.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video