Individualiųjų namų kvartalo „Lazdynų riešutai“ architektas ir statytojai – bendrovė „Constra“ – šio projekto ėmėsi tik pasitikrinę, kurie sprendimai išties pasiteisinę statant energiškai efektyvius pastatus. Mat iki tol architektui jau buvo tekę projektuoti, o „Constra“ specialistams tokį projektą įgyvendinti, taigi, jie jau žinojo, kuo gresia tokios ambicijos.
Dominantė – pušynas?
Statybų bendrovės „Constra“ pasiryžimas statyti A ir A+ energinio naudingumo klasės individualiuosius namus, nors teisės aktai tuomet reikalavo B klasės, neatsitiktinis – įmonė nevengia augintis ambicijų, kaskart imdamasi vis sudėtingesnių projektų. Bendradarbiaudama su architektų biuro „Tvyro ore“ architektu Vytautu Avietynu, „Constra“ įrodė, kad išspręsti kol kas ne visiems pasisekantį uždavinį – suderinti energinį naudingumą ir estetiką – įmanoma.
Uždaroje teritorijoje, Gudelių miške, suprojektuoti 8 modernūs, kompaktiški 130 kv. m ploto individualieji namai. Apsispręsti dėl architektūrinės raiškos, anot architekto, nebuvo sudėtinga. Viso projekto akcentas – pušynas, į kurį orientuoti visi dviaukščiai namai.
Keturiuose sklypuose žiedu sustatyti 8 individualieji namai sudaro tvarkingos netvarkos kompoziciją. Pastato forma, langų per du aukštus vertikalė, fasado apdailos medžiagų linijos sutampa su mišku ir pušų siluetu. Medžiagos vyrauja natūralios – skalūnas, medis, skarda, stiklas. Langų sudalijimas vertikalus. Į gamtą atgręžtose stiklo vitrinose atsispindi miško vaizdas.
Apdailai – natūralios medžiagos
Dvišlaitis, skarda dengtas stogas suprojektuotas be stogo užlaidų, fasade nėra susikertančių kampų, jis aptakus, suapvalintas visas antras aukštas. Įrengiant lenktą stogo konstrukciją reikėjo išvengti šilumos tiltelių ir užtikrinti jo sandarumą.
Nors energiškai efektyvūs pastatai dažnai vadinami neišraiškingomis dėžutėmis, V. Avietyno nuomone, A ar A+ energinio naudingumo pastatų reikalavimai – optimalus balansas tarp estetikos ir energinio naudingumo.
Apsisprendžiant dėl individualiųjų namų architektūrinės raiškos, esminės įtakos turėjo keturių sklypų forma, jų dydis ir aplink dominuojantis miškas. Kadangi uždarame kvartale 8 individualieji namai, jie spalviškai atskirti vienas nuo kito. Vyraujančios spalvos – artimos gamtos paletei. Taigi, sklype turėjo išlikti maksimaliai daug laisvo ploto, reikėjo reaguoti į aplinką, išspręsti automobilių stovėjimo vietų problemą, sykiu užtikrinti, kad gyventojai jaustųsi komfortiškai.
Buvo apsispręsta, kad individualieji namai bus dviaukščiai, konstruktyvas iš keraminių plytų. Naudoti poliniai pamatai. Šiltinimui pasirinkta mineralinė vata, mat apdaila skalūno plokštelėmis, ilgaamžiškesne ir aplinkos poveikiui atsparesne termomediena reikalavo vėdinamojo fasado.
Kompaktiškame 130 kv. metrų plote sutilpo bendroji erdvė, miegamieji. Naujakuriai galėjo rinktis iš jiems pateiktų 2–3 galimų namų vidaus suplanavimo variantų: atskirti darbo kambarį, pasirinkti vietą virtuvei.
Svarbu kompleksinis požiūris
Statybų bendrovės „Constra“ direktorius Slavomir Volkov pabrėžia, kad, statant energiškai efektyvų pastatą, svarbios visos grandys: kokybiškas projektavimas, konstrukciniai sprendimai, teisingas apšiltinimas, fasado įrengimas, sandarumo užtikrinimas. Suapvalintų formų išpildymas, geresnio, nei reikalaujama, sandarumo užtikrinimas įmonei buvo proga įrodyti, kad ji turi užtektinai ambicijų darbus atlikti taip, kad namas atrodytų ne tik gražiai, bet ir atitiktų aukštus energinio naudingumo reikalavimus. Be to, bendrovės „Constra“ specialistai nuolat domisi naujovėmis, galimybėmis įgyti naujos patirties.
Įmonės Akustinių tyrimų centro, atlikusio sandarumo matavimus, direktorė Laura Nariūnienė patvirtino, kad šiame objekte pasiekti sandarumo parametrai pavyzdiniai, net geresni, nei reikalaujama (A klasei 1, A+ klasei 0,6). Pašnekovė pabrėžė, kad sandarumo rodikliai priklauso nuo kokybiško projektavimo ir kokybiškai atliktų rangos darbų. O svarbiausia – dar projektavimo etape numatyti pastato sandarumo rodiklius ir priemones jiems pasiekti.
Bendrovės „EE plius“ specialistai objekte atliko pastatų energinio naudingumo sertifikavimo procedūrą, taip pat skaičiavo pastatų konstrukcinių mazgų ilginių šiluminių tiltelių koeficientų vertes. „EE plius“ inžinierė-projektuotoja Gintarė Laukytė pasakojo, kad A energinio naudingumo klasę „Lazdynų riešutų“ projekte padėjo pasiekti gerai apšiltintos pastato atitvaros (sienos, stogas, grindys ant grunto) ir geras šilumines charakteristikas turintys langai, apgalvoti konstrukcinių mazgų sprendimai, užtikrintas pastato sandarumas, efektyvi vėdinimo ir šildymo sistema. Dėl pasiekto aukšto sandarumo rodiklio du pastatai iš 8 gavo A+ energinio naudingumo klasės sertifikatą.
Anot pašnekovės, projektuojant ir statant energiškai efektyvius pastatus, svarbu daugybė aspektų, kuriuos kruopščiai įvertinus gaunama darni racionalių elementų visuma. Projektuojant mažai energijos naudosiančius pastatus, labai svarbu pasirinkti aukšto efektyvumo šilumos šaltinius ir inžinerines sistemas, mūsų klimato sąlygoms tinkamas pastato atitvarų izoliacines medžiagas. Ne ką mažiau svarbu užtikrinti pastato sandarumą, statybos darbų kokybę. Sandariuose pastatuose šiltas oras lieka viduje, o šaltas nepatenka į pastatą, sandariame pastate taip pat išvengiama nepageidaujamų vidinių skersvėjų, užtikrinama pastovi oro temperatūra, o tai mažina energijos sąnaudas ir užtikrina šiluminį komfortą.
Projektas „Lazdynų riešutai“ įgyvendintas per 9 mėnesius – tam, anot S. Volkovo, buvo būtina visus darbus suplanuoti ir jiems tinkamai pasiruošti.
Straipsnis paskelbtas žurnale „SA.lt. Individualus namas“.