Top Baneris

Įdomūs faktai apie baseinų statybą: seniausias, didžiausias, sunkiausiai pasiekiamas

2022 balandžio 29 d.
eric deschaintre alSZkWagD54 unsplashTik SA
Unsplash nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Greitai Kaune bus atidarytas „Žalgirio“ arenos vandens sporto centras. Ta proga SA.lt pasižvalgė po baseinų pasaulį, kuriame galima rasti labai įdomių faktų. Tad smagaus skaitymo apie seniausią, sunkiausiai pasiekiamą ir didžiausią pasaulio baseinus.

Seniausias žinomas baseinas

Seniausias pasaulyje žinomas baseinas yra Didžioji vonia, esanti Mohendžo-Daro mieste, Pakistane.  Mohendžo Daras − senovinio miesto liekanos Indo upės dešiniajame krante, pietų Pakistano provincijoje Sinde. Tai buvo vienas pagrindinių Indo slėnio civilizacijos miestų ir vienas svarbiausių miestų senovės pasaulyje, iškilęs tuo pat metu kaip Senovės Egipto, Mesopotamijos ir Kretos miestai. Manoma, kad šis baseinas buvo pastatytas III tūkstantmetyje pr. m. e.

Great bath Mohenjo daro

Didžioji  vonia yra maždaug 12 metrų ilgio ir 7 metrų pločio, jos didžiausias gylis – 2,4 metro. Į baseiną buvo patenkama dviem plačiais laiptais – iš šiaurės ir iš pietų. 1,4 m aukščio atbraila, besitęsianti per visą baseino plotį, yra šių laiptų papėdėje. Viename baseino gale yra kiaurymė, kuri galėjo būti naudojama vandeniui nuleisti.

Nelaidus vandeniui baseino dugnas ir jo sienos išklotos smulkiomis plytelėmis, tikėtina, dugnas ir sienos buvo padengti storu vandeniui atsparaus deguto sluoksniu. Baseino kraštuose aptiktos mūrinės kolonadų su nišomis langams liekanos, kas rodo, kad didžioji vonia buvo uždaras, dengtas baseinas.

Great bath view Mohenjodaro
Seniausias atrastas baseinas buvo uždaras

Šalia baseino, vienoje patalpoje, aptiktas šulinys iš kurio į baseiną galėjo būti tiekiama dalis vandens. Baseinas galėjo būti pildomas ir lietaus vandeniu, tačiau jokių lietaus nuotekų įvadų nerasta.

Dauguma tyrinėtojų sutinka, kad šis baseinas galėjo būti naudojamas religinėms apeigoms, pvz. dvasiniams besimaudančiųjų apsivalymui.

Baltųjų rūmų lauko baseinas

Prisiekęs plaukikas JAV prezidentas Džeraldas Fordas  Baltųjų rūmų pievelėje įrengė atvirą baseiną. Ten net įrengtas slaptas tunelis, leidžiantis patekti į baseiną nepastebint smalsiems žurnalistams.

Baltųjų rūmų baseinas

15 m ilgio ir 6,1 m pločio baseinas Baltuosiuose rūmuose atsirado 1975 m.  Prieš pradėdamas eiti prezidento pareigas, Dž. Fordas savo namuose, Virdžinijos valstijoje, plaukiodavo du kartus per dieną: anksti ryte ir vakare po darbo. Fordas apgailestavo, kad Baltuosiuose rūmuose nėra normalaus baseino, ir sakydavo, kad žaisti golfą jam nėra taip malonu kaip plaukioti. Tuo metu „The New York Times“ rašė, kad Dž. Fordo patarėjai priešinosi baseino statybai, nes 1974 m. pradėjęs eiti pareigas prezidentas Dž. Fordas pabrėžė biudžeto taupymo būtinybę.

Vis tik baseinas buvo pastatytas ir jame Džeraldas Fordas žurnalistams pademonstravo savo, kaip gero plaukiko, sugebėjimus. Vėliau prie baseino buvo įrengti dušai ir persirengimo patalpos, o saugumo sumetimais jas su Baltųjų rūmų Vakariniu sparnu sujungė po žeme išraustas tunelis.

Kadangi baseinas ir jam priklausantys statiniai yra Baltųjų rūmų teritorijos dalis, už jį atsakinga Nacionalinių parkų tarnyba, tvarkanti visų JAV nacionalinių parkų, daugelio nacionalinių paminklų ir kitų saugomų bei istorinių objektų reikalus. Šis baseinas kainavo apie 52 400 JAV dolerių, kas šiais laikais atitinka 264 000 JAV dolerius. Jis buvo finansuojamas privačiomis lėšomis, o aukos neviršijo 1 000 JAV dolerių

Lauko baseinas ne vienintelis Baltųjų rūmų baseinas 1933 m. birželį Baltuosiuose rūmuose buvo atidarytas uždaras baseinas. Vienas šio baseino iniciatorių –  laikraštis „Daily News“, organizavęs  kampaniją, kurios metu buvo renkamos lėšos baseino, reikalingo poliomielitu sergančiam Prezidentui Franklinui D. Ruzveltui, statybai. Ruzveltas dažnai plaukiodavo terapiniuose baseinuose savo namuose Niujorke arba reabilitacijos centre Warm Springse, Džordžijos valstijoje. Stačiakampio formos baseinas, apsuptas arkinių lubų ir aukštų langų, buvo pastatytas vakarinėje terasoje tarp Baltųjų rūmų ir Vakarinio sparno. Vėliau prezidentas Ričardas M. Niksonas uždengė baseiną ir toje vietoje įrengė spaudos konferencijų salę. Pats baseinas nebuvo užpiltas, tik uždengtas.  Hilary Klinton, dažnai lankiusis atvirame Baltųjų rūmų baseine, svarstė galimybę atkurti Baltųjų rūmų vidaus baseiną ir sukurti naują erdvę žiniasklaidai.

Baltųjų rūmų baseinas
Šį baseiną prezidentas R. Niksonas pertvarkė į spaudos konferencijų salę

Didžiausias pasaulio baseinas

2015 m. Gineso rekordų knyga paskelbė, kad didžiausias pasaulyje dirbtinis plaukimo baseinas yra Šarm el Šeiche, „Citystars“ viešbutyje įrengtas 120 000 m² ploto baseinas Krištolinė lagūna. Tai dar vienas tarptautinės bendrovės „Crystal Lagoons“ projektas. Šio baseino užpildymo vandeniu procesas truko 21 dieną. „Citystars“ viešbučio baseinas didžiausio titulą perėmė didžiausio iš Čilėje esančio San Alfonso del Mar kurorto baseino, kuris yra 20 olimpinio dydžio plaukimo baseinų ilgio ir savyje talpina 290 mln. litrų vandens.

Didžiausias pasaulyje baseinas. Baseinas dykumoje
Didžiausias pasaulio baseinas yra dykumoje

Krištolinė lagūna yra „Citystars Sharm El Sheikh“ viešbučio centrinė dalis. Baseino pakrantės palmių linija – 22 km ilgio, baseiną supa balto smėlio paplūdimiai, jo centre yra La Voile Rouge sala, be to šiame gigantiškame baseine plaukioja ne tik žmonės, bet ir valtys ir burlentės.

Baseinas pastatytas dykumoje – 60 m virš jūros lygio iškilusiose Nabko dykumos kalvose. Jį supantis viešbutis „Citystars Sharm El Sheikh“ yra išskirtinė 7,5 mln. m² ploto prabangi ir uždara pramogų ir poilsio vieta, kurioje be baseino rasite ir 18 duobučių golfo aikštyną, teniso akademiją, kavines, naktinius klubus, restoranus, prekybos centrus, kino teatrus.

Didžiausias pasaulyje baseinas Egipte
Didžiausias pasalio baseinas
120 000 m² ploto baseinas Krištolinė lagūna

Tarptautinė inovacijų bendrovė „Crystal Lagoons“ –  šiuo metu aktyviai vysto daugiau kaip 40 baseinų projektų Artimuosiuose Rytuose ir Šiaurės Afrikoje, įskaitant Jordaniją, Saudo Arabiją, Jungtinius Arabų Emyratus ir Omaną. „Crystal Lagoons“ yra, sukūrusi ir užpatentavusi technologiją, leidžiančią nebrangiai statyti ir prižiūrėti neriboto dydžio krištolo skaidrumo vandens telkinius. Bendrovės technologijos, užpatentuotos 160 šalių, taikomos įvairiose srityse – nuo rekreacinės veiklos, kuri leidžia svajoti apie idilišką gyvenimą paplūdimyje bet kuriame pasaulio kampelyje, iki pramoninių aušinimo, vandens gėlinimo sistemų.

kranas

Svarbiausios statybų, NT, inžinerijos naujienos – nepraleiskite!

[mailpoet_form id="7"]

Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video