Top Baneris

Idėjas Jono Basanavičiaus skulptūrai pristato 16 menininkų. Įvertinkite!

2017 sausio 13 d.
Sauliaus Žiūros nuotr.
Sauliaus Žiūros nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Sukurti paminklą ir sutvarkyti aikštę, skirtą dr. Jonui Basanavičiui, įamžinti ryžosi 16 skulptorių ir architektų pajėgos – tiek darbų pateikta savivaldybės paskelbtame viešame konkurse. Darbus jau vertina ekspertų komisija. Vilniaus savivaldybės komunikacijos skyrius neatskleidžia, kaip savivaldybė reaguoja į visuomenės pašaipas ir ne vienos meno ekspertų organizacijos pareiškimus, jog vertinimui pateikti žemo meninio lygio darbai diskredituoja konkursą ir ne išaukština, o pažemina tautos patriarchą. Organizacijos ragino sostinės administraciją paskelbti konkursą nepavykusiu ir nebandyti rinkti geriausio iš blogiausių…

Kol kas savivaldybė pabrėžia tik tai, kad konkursas vis dar vyksta (rezultatai turėtų būti skelbiami Vasario 16-ąją), kad tai yra pats atviriausias viešas konkursas, o jo sąlygos buvo parengtos įsiklausius į visuomenės nuomonę, bendradarbiaujant su Dailininkų ir Architektų sąjungos bendruomene. Tikimasi, kad jis pagaliau užbaigs dešimtmečius trukusias diskusijas dėl paminklo vienam iškiliausių Lietuvos veikėjų, paminklo ir aikštės Dr. Jonui Basanavičiui laimėtojus planuojama paskelbti iki vasario 16 d.

Trims projekto konkurso laimėtojams, užėmusiems prizines vietas, numatyta skirti pinigines premijas: pirmosios vietos laimėtojui – 5 tūkst. Eur, antrosios – 4 tūkst. Eur; trečiosios – 3 tūkst. Eur. Dvi paskatinamosios premijos po 2 500 Eur atiteks užėmusiems ketvirtą ir penktą vietas. Paminklo atlikimo ir sutvarkymo projekto rengėjai bus atrinkti iki pavasario neskelbiamų derybų metu.

Į ekspertų komisiją narius delegavo Lietuvos architektų sąjunga, Lietuvos dailės akademijos bendruomenė. Joje – skulptoriai, Lietuvos dailininkų sąjungos nariai Edita Utarienė, Stasys Žirgulis, prof. Arvydas Ališanka, Vilniaus dailės akademijos dėstytojas prof. Dr. Algimantas Mačiulis, VGTU Architektūros katedros prof. Rolandas Palekas, VU Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto Politikos teorijos katedros vedėjas Alvydas Jokūbaitis, VU Istorijos teorijos ir kultūros istorijos katedros doc. Eligijus Raila, Kultūros paveldo departamento Vilniaus skyriaus vedėjas Vitas Karčiauskas ir Vilniaus miesto vyriausiasis architektas Mindaugas Pakalnis. Komisijai pirmininkauja Lietuvos dailininkų sąjungos narys, skulptorius prof. Gediminas Karalius.

j basanaviciaus skultpt idejos 13

Šiame konkurso etape komisija visapusiškai vertina tiek architektūrinius, meninius, technologinius, tiek paminklų apsaugos bei kitus specifinius sprendinius, kad iš konkursui pateiktų projekto idėjų būtų išrinkta geriausia skulptūra ir aikštės įrengimo projektas. Idėjos vertinamos pagal skaidrius ir aiškius kriterijus: skulptūros idėjinių–plastinių sprendimų meninę kokybę, idėjos originalumą, kontekstualumą – skulptūros ir architektūros sprendinių ansambliškumą ir dermę su istorine aplinka, bei projekto ekonominį pagrįstumą.

Aptariant meninę kokybę, ekspertams dabar svarbu įvertinti paminklo idėją, originalų šiuolaikinį interpretavimą esamoje aplinkoje, skulptūros mastelį, estetinius aspektus, stilistinį vientisumą, medžiagų spalvų, faktūrų tarpusavio dermę. Vertindami kontekstualumą, ekspertai žiūri, kiek siūlomi sprendimai atitinka aplinkos mastelį, koks medžiagų ilgaamžiškumas, kokia yra šviesos, medžiagų, formų ir spalvų dermė su aplinka. Ekonominiam pagrįstumui įvertinti yra reikšminga prognozuojama paminklo modelio ir aikštės statybos kaina, kokybės ir kainos santykio optimalumas.

Estetiškai sutvarkyti miesto aikštę ir iškilmingai atidengti skulptūrą dr. Jono Basanavičiaus 167-ųjų gimimo metinių proga planuojama iki 2018 metų spalio 23 dienos. Minėdamas Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį, Vilnius pagaliau sukviestų visus susiburti aplink paminklą tautos patriarchui sutvarkytoje aikštėje priešais Filharmoniją, kurioje 1905 metais įvyko vienas svarbiausių Lietuvos Nepriklausomybės istorijai faktų – lietuvių visuomenės atstovų suvažiavamas – Didysis Vilniaus seimas.

Norintieji pamatyti paminklo dr. Jonui Basanavičiui ir aikštės sutvarkymo idėjų konkurso parodą, kviečiami apsilankyti Vilniaus rotušėje (Kamerinėje salėje, 2 a.), sausio 13–vasario 16 d.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video