Top Baneris

Idealaus apšvietimo beieškant: ką žinoti svarbiausia?

2020 gruodžio 23 d.
YCL studio The Gallery photos Norbert Tukaj 23 1
Norbert Tukaj nuotr. (Studijos „YCL“ projektas).
Pasidalykite straipsniu

Dar ne taip seniai visuomenėje vyravo požiūris, kad apšvietimui įrengti pakanka išvestų elektros laidų centrinėje kambario lubų dalyje ir pakabinto šviestuvo. Tačiau pastaraisiais metais įvyko dideli pokyčiai šviestuvų rinkoje ir klientų mąstyme. Šias permainas lėmė ir mokslininkai, pateikę stulbinančių tyrimų rezultatų, kurie atskleidė namų aplinkos apšvietimo reikšmę fizinei ir emocinei žmogaus sveikatai.

Studijos „YCL“ architektas Aidas Barzda tvirtina, kad savo darbe dėmesio apšvietimui skiria itin daug. Jis šį darbo etapą vadina įdomiu ir jaukiu kūrybiniu žaidimu, kuriuo sukuriami skirtingi scenarijai ir išryškinamos erdvės bei formos. Jis pabrėžia, kad viena esminių naujovių yra reguliuojamasis apšvietimas.

„Natūralu, kad šviesa duoda energijos ir išvaiko niūrumą. Namuose turi būti keli apšvietimo scenarijai, nes dienos užduotys keičiasi ir apšvietimas turi prisitaikyti prie žmogaus. Gamini valgyti – stipri šviesa, žiūri televizorių – sukuri tik menką aplinkos apšvietimą, ieškai pamesto pultelio – įjungi tai, kas primeną dieną, grįžti namo – apšvieti taką, garažą ir t. t. Dirbtinė šviesa turi galimybę būti įvairi ir prisitaikanti, nes kitaip sukursime tik žemiausio lygio poreikį, bet nepadėsime žmogui pajusti savo erdvės teikiamų malonumų“, – teigia A. Barzda.

Apšvietimas tapo aktualesnis ir pastatų aplinkoje

Dirbdama su kraštovaizdžio projektais, architektė Vilija Malevičienė pažymi, kad vis dažniau namų, terasų, kiemų savininkai atkreipia dėmesį ir supranta kokybiško apšvietimo svarbą savo aplinkoje. Anot pašnekovės, profesionaliai apšviesta lauko erdvė gali ne tik būti komfortiška, bet ir atskleisti įspūdingiausius vaizdus, kartais netgi gražesnius ir paslaptingesnius nei dieną. Kokybiško apšvietimo rezultatą specialistė apibrėžia trimis aspektais – tai grožis, saugumas ir patogumas.

„Sulig lygiadieniu šviesos mažėja ir mes vis trumpesnį laiką galime pasidžiaugti savo kiemo aplinkos grožiu. Tai, ką kūrėme, puoselėjome visą šiltąjį metų sezoną, po truputį grimzta į tamsą. Tad apšvietimo aspektas mūsų kieme, terasoje ar sode atlieka ypač svarbų vaidmenį mūsų emociniam ir fiziniam komfortui. 

ce4a1d7afe75eee52a6990b54b1cd93e ORIGINAL linealight
werrt
Linealight nuotr.
pastatas

Svarbiausios architektūros, interjero ir paveldo naujienos – nepraleiskite!

[mailpoet_form id="8"]

Apšvietimo projekto dalis – nuo pat erdvės zonavimo, reljefo ir želdynų formavimo užuomazgų iki galutinio rezultato – ypač svarbi. Ne tik dėl estetikos, bet ir dėl saugumo, funkcionalumo, patogumo. Deja, daugeliu atvejų pas mus tapo įprasta namų aplinką apšviesti ant pastatų tvirtinamais prožektoriais, tačiau, kaip žinia, rezultatas akių nenudžiugina – turime plokščią, išpliekstą vaizdą į kiemą, akinantį efektą priešais tokį šviesos šaltinį“, – sako V. Malevičienė.

Kad tamsiuoju paros metu aplink namus nebūtų taip gūdu, architektas A. Barzda siūlo išskirti kelis skirtingus dalykus. „Pirmas būtų privataus namo aplinkos apšvietimas, kur žmonių srautas labai mažas, ir daugiabučio, kur žmonių srautas yra labai didelis. Privačiuose namuose aplinkos akcentinis apšvietimas yra naudojamas retai ir tik tada, kai pats būni lauke ar lauki svečių, jis turi būti labai koncentruotas, ekonomiškas ir netrukdyti būnant namie, nes kartais jis tiesiog akina būnant prie lango.

Daugiabutis namas yra vieta, kur malonumas jaučiamas ne tik būnant savo bute, bet ir artėjant prie jo. Svarbu turėti gražią ir įdomiai apšviestą erdvę, takus ar gėlynus, nes visa tai kuria prabangos, jaukumo ir geros nuotaikos užtaisą grįžtant namo ar tiesiog laukiant svečių. Pas mus dar yra šiek tiek užsilikusio mąstymo, kad daugiabučio namai prasideda tik tavo bute, bet ne, tikrai ne, tavo namai prasideda jau lauke, kur supranti ir džiaugiesi, kad pasirinkai būtent šiuos namus, jauti saugumą ir malonumą grįžti, nes tvarkinga aplinka ar apšvietimas būtent ir sukuria tą malonų jausmą grįžti namo“, – sako A. Barzda.

image 2020 12 23 143508

Šiuolaikiški integruoti šviestuvai – komfortas, jaukumas, neprarandant techninių savybių, būtinų kokybiškam, pakankamam, visus reikalavimus atitinkančiam apšvietimui. Linea Light group atstovas Lietuvoje.

www.e-sviestuvai.lt

Mak Klaipeda 1
Interjero dizaino autorius: MAK GROUP (Tomo Čiukšio nuotr.)

Šviesa tarsi iš niekur

Apšvietimo technologijos kinta sparčiai. Gamintojai ieško vienas už kitą įmantresnių būdų, kaip išsiskirti rinkoje. LED šviestuvai išgyvena populiarumo piką, nes jie ženkliai taupo eksploatacijos kaštus ir yra ekologiški, taip pat yra galimybė reguliuoti šviesos galingumą ir spektrą. Parduotuvėse jau galima pastebėti vis daugiau ir OLED šviestuvų, kurie pristatomi kaip naujoji šviestuvų karta. Šie šviestuvai leidžia kurti netikėčiausius šviečiančius paviršius ir lanksčias formas, bet kol kas dalį klientų atbaido aukšta jų kaina.

V. Malevičienė sako, kad pastaruoju metu pačių šviestuvų gamintojai atsižvelgia ne tik į kuriamą apšvietimo estetiką, bet ir į žmogaus regos komforto aspektus. Tampa svarbūs regimųjų spalvų atkūrimo (CRI), akinimo prevencijos (UGR indeksas, asimetrinė optika, „koriniai“ filtrai ir kt.), valdymo patogumo techniniai parametrai (valdymas pultais arba išmaniojo telefono programėlėmis: „Casambi“ ir pan.).

Ypatingas tikslumas projektuojant apšvietimą, dėmesys individualiam dizainui ir unikalaus, efektyvaus rezultato siekimas padeda įmonės projektams tapti išskirtiniams, kartu su architektais bei interjero dizaineriais kuriant saugesnę, ekologišką ir energiją taupančią bei gražesnę aplinką.

superloop lb12 nc page61
sviesos tech logo

Ambicingi tikslai bei 18 metų patirtis dirbant apšvietimo srityje ir atstovaujant pasaulyje žinomiems šviestuvų gamintojams suteikia galimybę įgyvendinti inovatyvias ir technologiškai sudėtingas užduotis. www.svt.lt

„Šiuo metu technologijos pažengusios tiek, kad galime keisti ne tik šviesos trukmę, įjungti ir išjungti vieną kitą grupę. Apšvietimo valdymas įmanomas reguliuojant šviesos intensyvumą, keičiant šviesos spalvos temperatūros spektrą (K) ir visa tai užprogramuojant. Viešosiose erdvėse dabartinės LED apšvietimo technologijos pagaliau leidžia daugiau žaisti su įvairesnėmis geometrinėmis formomis, plastiškomis linijomis – hermetiški, lankstūs LED moduliai suteikia galimybę įgyvendinti netikėčiausias idėjas.

Šviesa tampa tartum nepastebima. Tai dar viena apšvietimo technologijų kryptis. Atsiranda apšvietimo elementų, modulių, sistemų, kuriose šviesos šaltinis – įgilintas, paslėptas. Šviesa tarsi iš niekur kuria komfortą, jaukumą, bet kartu nepraranda visų techninių savybių, būtinų kokybiškam, pakankamam, visus reikalavimus atitinkančiam apšvietimui. Tai – jau ir tamsios spalvos lankstieji LED modulių elementai, magnetinės sistemos, – tvirtina architektė.

Mokslininkų dėmesys – apšvietimo poveikio tyrimams

Anot V. Malevičienės, naujos apšvietimo technologijos yra kuriamos atsižvelgiant į fizinę ir emocinę sveikatą. Atsiradus LED technologijoms, kurį laiką jų kūrėjams ir gamintojams svarbiausi aspektai buvo šviesos kiekis, pritaikymo galimybės ir kt. Tačiau kai kurie gamintojai jau atkreipia dėmesį ir į dirbtinės šviesos su LED šviesos šaltiniais poveikį fizinei ir psichinei žmogaus sveikatai.

„Apšvietimo technologijų specialistai ir mokslininkai, tirdami įvairių parametrų šviesos šaltinių poveikį centrinei žmogaus nervų sistemai, kuria apšvietimo sistemas, kurios, atsižvelgdamos į biologinį žmogaus paros ritmą, suteiktų sąlygas išlaikyti aukštą darbingumo lygį, neišvarginant, nenualinant organizmo. Tai – apšvietimo sistemos su šviesos spalvos temperatūros reguliavimo programavimo galimybėmis. Tokios technologijos ypač aktualios biuruose ir kitose darbo vietose, kur dirbtinis apšvietimas naudojamas visą darbo dieną.

YCL studio SPLIT foto Andstep 4
Šviesa gali išryškinti formas irakcentuoti svarbias interjero detales. A. Stepankevičiaus nuotr. (Studijos „YCL“ projektas)

Dar viena įspūdinga technologija, kurios pritaikymas itin specifinis, yra vadinamasi langas su tariamai natūralia saulės šviesa. Ši technologija įdomi tuo, kad šviesos šaltinis, kaip ir saulė, priklausomai nuo dienos laiko, keičia kryptį, vietą ir šviesos spalvą – panašiai, kaip tai vyksta gamtoje. Pasak šios apšvietimo sistemos gamintojų, ji ypač aktuali ten, kur žmogus neturi galimybės ilgą laiką matyti tikros saulės šviesos, kur saulės šviesa padeda emocinei sveikatai ir pan. Tai gydymo įstaigos, reabilitacijos, poilsio vietos“, – teigia architektė.

Ar verta derinti vidaus ir lauko apšvietimą?

A. Barzda išskiria tris scenarijus, kuriais jis su kolegomis kaskart įrengia apšvietimą, išryškina erdves ir formas. Specialistas taip pat atskleidžia, kodėl derinant lauko ir vidaus apšvietimų sistemas galima pasiekti aukštesnę darbo kokybę.

„Visada vadovaujamės pamatine apšvietimo ideologija, kai kuriami keli scenarijai: pirmas – pagrindinis, antras – koncentruotas ar kitaip darbinis, trečias – kuriantis nuotaiką ar kitaip akcentinis. Kai sutvarkomi atitinkami scenarijai, jų kombinacijos atveria dar daugiau estetikos erdvėse ir formose. Šviesos projektavimas kartais yra sunkiai nuspėjamas. Turi viziją, bet visgi tik galutinis rezultatas atveria kažką netikėto. Ne visos mintys turi aiškią pabaigą, tad kiekvieno darbo rezultatas duoda patirtį ir naujų tikslų ateities kūrybai.

Visas apšvietimas turi sukurti bendrą architektūrinį ar interjero ansamblį. Žinoma, jie gali būti skirtingi, bet visas apšvietimas turi kalbėti apie tuos pačius namus ir būti pritaikytas tiems patiems namams. Yra tam tikrų tipologinių niuansų, į kuriuos reikia atsižvelgti, bet iš esmės viskas veikia kartu ir vienas kitą papildo. Šviesa yra vienas tų aspektų, kuris sukuria jausmą jau artėjant prie pastato ar užėjus į jį. Šviesa, dirbtinė ir natūrali, išryškina formas, pabrėžia erdves ar akcentuoja atitinkamai svarbius to pastato fragmentus, kurie gali sukurti malonius jausmus ar sukelti teigiamas, emocijas lankytojui bei pabrėžti akcentuojamas vietas. Šviesa veikia dvejopai: kaip orientyras ir kaip emociją pabrėžiantis veiksnys“, – sako A. Barzda.

GE Logo 1 Black2

„Geras elektrikas“ komanda, pasiryžusi pakeisti supratimą apie buitinę elektros instaliaciją. Suteikti jaukumo ir komforto Jūsų naujai statomiems ar rekonstruojamiems namams. Visa tai galime pasiekti derindami šviesos spalvą, koncentraciją ir kiekį skirtingose patalpose. www.knx.lt

Straipsnis paskelbtas žurnale „SA.lt“ (Statyba. Architektura) | 2020 lapkritis

Norite žurnalo tiesiai į namus ar biurą?

Prenumeruokite metams vos už 27 eurus!

PARTNERIO TURINYS


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video