Top Baneris

„Į vieną iš planetų galima nukeliauti jau dabar“: įspūdžiai apie J. Urbono kosminės architektūros projektą

2024 sausio 18 d.
13 Julijono Urbono ir Lietuvos erdves agenturos interaktyvi instaliacija Planeta is zmoniu LNDM Taikomosios dailes ir dizaino muziejuje Gintares Grigenaites nuotr scaled
Gintarės Grigėnaitės nuotr.
Pasidalykite straipsniu

„Julijono Urbono „Planeta iš žmonių“ – svaiginanti ir bauginanti ateities vizija“, – sako menotyrininkė, parodų kuratorė ir rašytoja Laima Kreivytė. Iki vasario 25 dienos Lietuvos nacionalinis dailės muziejus kviečia apsilankyti viename iš savo padalinių – Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje, kur eksponuojama Venecijos architektūros bienalės lankytojus sužavėjusi interaktyvi instaliacija. Įspūdžiais dalijasi ir ją aplankę Vilniuje.

Kartu su Lietuvos erdvės agentūra (LEA) menininkas projektą „Planeta iš žmonių“ pristatė 17-oje Venecijos architektūros bienalėje. Prieš kelis metus hipotetinė planeta formavosi Australijoje, Melburno mokslo galerijoje „Science Gallery“, o nuo praėjusių metų pavasario interaktyvią instaliacija galima aplankyti ir Vilniuje. Lietuvos nacionaliniam dailės muziejui padovanotą kūrinį aplankė per 10 tūkstančių lankytojų tarp kurių – įvairių disciplinų atstovai, mokslininkai ir ekspertai. 

Vienoje iš LNDM Taikomosios dailės ir dizaino muziejaus salių šiuo metu įrengta LEA laboratorija. Joje lankytojai kviečiami užeiti į šį specialiai suprogramuotą skaitytuvo įrenginį ir nusiskenuoti pasirinkę norimą choreografinę pozą. Trimačiai nuskenuotų kūnų atvaizdai perkeliami į astrofizikinę vieno iš Lagranžo taškų kosmose simuliaciją, o čia pat įrengtuose ekranuose galima matyti besiformuojantį gniužulą ir save – naujo dangaus kūno bendrakūrėją, rašoma muziejaus pranešime spaudai. 

Pasak Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro virusų tyrėjo, dr. Gyčio Dudo, meno projektų, leidžiančių tapti jų dalimi, nėra daug. „Planeta iš žmonių“ kviečia atsispirti Žemės traukai, pagalvoti apie erdvę ir laiką, galų gale, perlipti save ir tapti didesnės visumos dalimi – įvairiomis prasmėmis. Priklausomai nuo duomenų valymo dažnio, bet nusiskenavę su draugais iš užsienio dar vasarą, tikriausiai vis dar skriejame orbitoje ir virtome didžiausios projekto visumos – planetos iš Žmonių – dalimi. Verta aplankyti. Verta prisijungti. Verta skrieti“, – sako G. Dudas.

Nors projektas skatina susimąstyti apie aktualias estetines, etines ir politines kosmoso problemas, čia paliečiami ir architektūrinės vaizduotės klausimai. Pasak architekto Andriaus Ropolo, ši interaktyvi instaliacija šiuo metu aktyviai architektūros lauke aptariamam aplinkos humanizavimui suteikia naujų, ekstremalių reikšmių: „Dabar, kai visi kalba apie miestus žmonėms, architektūrą žmonėms, viską žmonėms, Julijonas Urbonas šiame kontekste taria – tai tuomet gal pastatykim planetą iš žmonių? – taip pasiūlydamas aukščiausią įmanomą aplinkos humanizavimo ir žmogiškumo lygį.“

Mokslo populiarintoja, edukatorė Goda Raibytė-Aleksa J. Urbono projektus vadina tikrąja moksline fantastika: „visada žavėjausi Julijono kūryba – ypač jo sugebėjimu sujungti mokslą ir meną, sukurti utopines ir distopines koncepcijas, kurios maloniai „pakutena“ smegenis. Kai tik į Lietuvą atkeliavo „Planeta iš žmonių“, skubėjau į parodą, kad galėčiau ją ir pati patirti. Labai patiko įgyvendinimas, galimybė tapti formuojamos hipotetinės planetos dalimi. Juk, jei vieną dieną „Planeta iš žmonių“ taps realybe, visi joje dalyvausime. Ypač rekomenduoju tiems, kuriems kosmosas atrodo tolimas ir neįdomus – esu tikra, kad po šios parodos norėsis paskaityti ir pasidomėti daugiau“.

Patikrinti, kaip ši astrofizikinė fikcija būtų įgyvendinama ir trumpam užmiršus žemiškąją prigimtį perkelti savo kūnus į kosminę tuštumą, lankytojai kviečiami iki vasario 25 d.

Kuratorius, menininkas Julijonas Urbonas

Architektai „Isora x Lozuraityte Studio for Architecture“ (Petras Išora ir Ona Lozuraitytė)

Modulinių struktūrų dizaineris Vladas Suncovas

Grafikos dizaineriai, 3D skenerio programuotojai „Studio Pointer*“ (Asya Sukhorukova ir Jakobas Schlötteris)

Prodiuseris Mindaugas Reklaitis

Bilietų aparato programuotojas Andrius Mikonis

Projektų prototipų dizaineris Paulius Vitkauskas

Partnerė Vilniaus dailės akademija

Informaciniai partneriai LRT, Mediatrafic

Julijonas Urbonas yra menininkas, dizaineris, tyrėjas, inžinierius, Lietuvos erdvės agentūros steigėjas. Taip pat Julijonas dirbo Vilniaus dailės akademijos prorektoriumi menui, buvo Klaipėdos atrakcionų parko direktorius. Daugiau nei dešimtmetį, dirbdamas tarp kritinio dizaino, atrakcionų parkų inžinerijos, performatyvios architektūros, scenografijos, kinetinio meno disciplinų, menininkas sukūrė įvairių projektų, kuriuose tyrinėja gravitacinę estetiką. Manipuliuodamas gravitacija Julijonas kuria koncentruotas dar neišsipildžiusių reiškinių vizijas ir prototipus, o su jomis – ekstremalias patirtis, veikiančias kūną ir vaizduotę. Menininkas yra surengęs parodų Lietuvoje ir užsienyje, sulaukęs tokių įvertinimų kaip prestižinis apdovanojimas už išskirtinumą interaktyviajame mene (Award of Distinction in Interactive Art), Prix Ars Electronica 2010. Julijono darbų yra įsigiję privatūs ir vieši meno kolekcininkai.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video