Top Baneris

Į sutvarkytas saugomas teritorijas siūlo žvelgti iš aukštai

2023 gegužės 8 d.
20190418 140104
L. Balandžio/BNS nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Nacionaliniai ir regioniniai parkai per pastaruosius keletą metų keitėsi: sutvarkyta ir pritaikyta lankymui daug objektų, įrengti pažintiniai takai, atidaryti lankytojų centrai, įkurtos gamtos mokyklos, išpuoselėti kraštovaizdžio kompleksai.

„Pastebėjome, kad pastaruoju metu randasi vis daugiau žmonių, ieškančių galimybių kokybiškai ir atsakingai praleisti laiką gamtoje. Saugomos teritorijos visapusiškai patenkina tokį poreikį. Pasitelkus Europos Sąjungos finansavimą, nacionalinių ir regioninių parkų infrastruktūra tapo patraukli ir pavieniams keliautojams, ir grupėms, ir šeimoms su mažais vaikais. Įkurti lankytojų centrai su unikaliomis interaktyviomis ekspozicijomis bei dėl savo paslaugų asortimento jau vadinami vartais į saugomas teritorijas“, – turizmo sezoną saugomose teritorijose atidaryti kviečia Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos (VSTT) prie Aplinkos ministerijos direktorė Agnė Jasinavičiūtė.

Lankytojai visą aktualią informaciją apie saugomas teritorijas bei jose esančius lankytinus objektus gali rasti informacinėje svetainėje saugoma.lt. „Čia kiekvienas keliautojas pats be jokio vargo gebės susiplanuoti maršrutą: pasirinkti saugomą teritoriją, tuomet atvykti į joje esantį lankytojų centrą, čia apžiūrėti ekspoziciją bei su specialistu suplanuoti tolimesnį žygį – savarankiškai keliauti pažintiniu taku, užsisakyti ekskursiją ar edukaciją“, – aiškina A. Jasinavičiūtė. 

Gamtosaugininkė primena, kad verta aplankyti naujas lankytojų centrų ekspozicijas – Nemuno kilpų ir Dubysos regioniniuose parkuose. Turistų dėmesio nemažai sulaukia ir Kurtuvėnų regioninio parko, Žuvinto biosferos rezervato, Viešvilės gamtinio rezervato lankytojų centrų ekspozicijos bei Aukštaitijos nacionalinio parko bitininkystės muziejaus ekspozicija. 

Į saugomas teritorijas žvelkite iš aukštai 

Jei kyla klausimas, nuo ko pradėti pažintį su Lietuvos saugomomis teritorijomis, VSTT viešųjų pirkimų ir projektų skyriaus vedėja Miglė Bartašė rekomenduoja susidaryti piliakalnių sąrašą, kuriuos norite aplankyti. „Atvažiuokite ir užkopkite į sutvarkytus piliakalnius. Įspūdingi vaizdai atsiveria žvelgiant nuo Liškiavos, Kartupėnų ir Merkinės piliakalnių. Ypatingi Vytauto ir Rambyno kalnai“, – apžvelgia M. Bartašė. 

Specialistė primena, kad išskirtines patirtis grupėms siūlo gamtos mokyklos. Šiuo metu Lietuvoje jų yra devynios. „Šios įstaigos sudaro sąlygas artimiau susipažinti su saugomų teritorijų vertybėmis, objektais, ilgiau pabūti gamtoje. Vasarą organizuojamos stovyklos, naktiniai žygiai ir kiti edukaciniai patyrimai. Pavyzdžiui, Varnių regioninio parko gamtos mokykla organizuoja naktinius žygius per kūlgrindą. Keliaujama Paršežerio pažintiniu taku, mažaug per penkias valandas nueinama vienuolika kilometrų“, – išskirtiniais patyrimais dalinasi M. Bartašė. 

Netrukus duris atvers gamtos mokykla Kuršių Nerijoje – Smiltynėje ir Nidoje, o rudenį lankytojus kvies ir unikalus lankytojų centras Juodkrantėje. 

Gamtinį turizmą vertinantys lietuviai jau mėgaujasi Šilėnų – Naujosios Rėvos, Dubysos, Vainežerio pėsčiųjų takais, pažintiniu dviračių taku Anykščių regioniniame parke, o netoli nuo Kauno nutolęs Arlaviškių kadagyno takas jau tapo trumpus atstumus mėgstančių šeimų su mažais vaikais atradimu. 

Mėgstančius gamtos paveldo objektus pasitinka Stelmužės, Karvelių ąžuolai, Veisiejų uosis, o besidomintys kultūros paveldu gali aplankyti sutvarkytą ir lankymui pritaikytą Vištyčio malūną. 

Ne ką mažiau įdomūs kraštovaizdžio kompleksai: Mergiškių, Rambyno, Germanto, Šventosios aukštupio bei Nemuno kilpų apžvalgos bokštas. 

„Orientuotis saugomose teritorijose padeda informacinė sistema (stendai, ženklinimas). Viskas sudėliota taip, kad kiekvienas žmogus galėtų patogiai pasirinkti, atvykti nepasiklysdamas ir negaišdamas laiko papildomai informacijos paieškai“, – primena M. Bartašė. 

Festivalis „SAUgoma ir TAU“ atkreips dėmesį į saugomas teritorijas 

Prie garsiojo Punios piliakalnio, Alytaus rajone, gegužės 13 d. organizuojamas turizmo sezono atidarymo festivalis „SAUgoma ir TAU“, juo kviečia keliautojus geriau pažinti saugomų teritorijų vertybes. Tai bus galima padaryti dalyvaujant mugėje, kurioje lankytojų centrai pristatys savo naujienas, kvies į edukacijas ir patyrimus.

Renginys yra nemokamas, bet bus raginama nupirkti saugomų teritorijų lankytojo bilietą ir paremti saugomas teritorijas. 


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video