Top Baneris

Gyvenimas ant vandens: plūduriuojantys namai

2022 gruodžio 11 d.
1Tik SA
„Sea Nomads“ – Yutian Liu, Yuwanqing Liu, Shucen Liu, Chao Tang
Pasidalykite straipsniu

Tekstas – Julijos Novikovos

Studentai iš Kinijos, įkvėpti su ekologiniais iššūkiais susiduriančių gyventojų, ieškodami alternatyvaus turizmo modelio ir siekdami pritaikyti inovatyvius sprendinius, sukūrė modulinių namų projektą „Sea Nomads“, užėmusį 2 vietą „Buildner“ („Bee Breeders“) organizuotame tarptautiniame konkurse ir pelniusį Studentų apdovanojimą.

Jūros klajokliais (angl. sea nomads) vadinami kai kurių Pietryčių Azijos kaimų gyventojai žinomi dėl savo jūreivystės, žvejybos ir įspūdingų nardymo įgūdžių, o jų gyvenvietės statomos pakrantėse arba ant vandens. Tokios vietos populiarėja tarp keliautojų, pavyzdžiui, Tailande jie pamėgo plūduriuojantį turgų, o kitame šalies kampelyje jūroje įsikūręs kaimelis džiaugiasi naujai sukonstruota plūduriuojančia futbolo aikštele.

„Mūsų nuomone, architektūra turi būti skirta žmonėms ir tik būdama naudinga žmogui ji yra įprasminama. Tikime, kad architektūra nėra tik patrauklus fasadas ar ypatinga forma, be šių aspektų, ji kalba ir apie pačius žmones, jų gyvenamąsias vietas ir dar daugiau“, – savo įžvalgomis dalijasi jaunieji architektai.

Studentai skinasi kelią architektūros pasaulyje

„Xi-an Jiaotong-Liverpool“ universiteto, Architektūros ir Inžinerijos fakultetų studentai Yutian Liu, Yuwanqing Liu, Shucen Liu ir Chao Tang kartu sukūrė modulinės statybos konkursui skirtą projektą „Sea Nomads“, kuris būtų ypatingas ne tik architektūrinės estetikos požiūriu, bet ir spręstų praktines šių laikų problemas. „Mūsų tarpdisciplininis bendradarbiavimas padeda išnaudoti vienas kito stipriąsias puses“, – sako studentai.

Būsimieji architektai džiaugiasi patirtimi ir žiniomis, įgytomis universitete, kur jiems teko atlikti įvairius tyrimus, susijusius su esama pastatų tipologija ir urbanistiniu užstatymu. Tai paskatino gilintis į alternatyvaus turizmo, materialaus ir nematerialaus paveldo išsaugojimo ir vientisumo, biologinės įvairovės apsaugos, racionalaus išteklių ir transporto išnaudojimo bei kovos su klimato kaita temas.

Nors vadinamosios jūros klajoklių vietovės Azijoje yra gana populiarios, visgi jos susiduria su rimtais ekologiniais iššūkiais – kylančiu vandens lygiu. Atkreipdama į tai dėmesį ir įkvėpta per studijas nagrinėtų temų, architektų komanda projektui pasirinko Kiribačio salą Ramiajame vandenyne turėdama tikslą pasiūlyti kūrybiškus bei efektyvius sprendimus esamoms problemoms ir sukurti tvarų, energiškai efektyvų bei inovatyvų gyvenamąjį modulį.

3 1

„Mes, kaip pradedantys architektai, tikimės pasinaudoti šiuo konkursu kaip galimybe pasitikrinti ir patobulinti savo įgūdžius, kadangi susidursime su įvairiausiais dalyviais ir galėsime pamatyti, kaip skirtingais būdais galima prieiti prie tos pačios temos – modulinių namų dizaino. Be to, dalyvaudami konkurse išmokome savarankiškai kontroliuoti projekto eigą, suderinti procesą nuo pradžios iki pabaigos, taip pat įvertinome tarpusavio bendradarbiavimo ruošiant projektą svarbą. Tai puiki galimybė išmėginti save, ji praplečia pasaulėžiūrą ir padeda pažvelgti į skirtingus sprendimus. Mums tai būdas suprasti architektūros prasmę per įgyvendintų projektų prizmę ir giliau suvokti pokyčius, kuriuos šiandien išgyvena pasaulis.“

Humaniškas požiūris į architektūrą

„Architektūra – tai galimybė kažką perteikti žmonėms, pavyzdžiui, kurti pastatą ne kaip objektą, o kaip naują gyvenimo būdą. Todėl mes tikime, kad, kaip visuomenės dalis ir architektai, turėtume sutelkti dėmesį ne tik ties pačiu pastatu, bet ir į tai, ko nori visuomenė iš to pastato, kaip patenkinti jos poreikius, kaip suteikti tinkamą mokslinį pagrindą statybos procesui, projektavimui ir gyvenamosios erdvės estetiniam patrauklumui“, – savo pasaulėžiūra apie architektūros ateitį dalijasi studentai.

Dėl šių priežasčių studentai pasirinko Kiribatį, kuris susiduria su būsto problemomis dėl kylančio vandens lygio. O šiuo projektu tikisi sukurti universalią plūduriuojančių namų koncepciją, pritaikomą visame pasaulyje, kur susiduriama su panašiais sunkumais.

Plūduriuojantys moduliniai namai

Studentų projekte atsispindi bandymas perteikti architektūros idėją kaip naują gyvenimo būdą, kuriame pastatas atliktų savarankiškos sistemos funkcijas. Tai energiškai efektyvus modulinis namas su autonominėmis inžinerinėmis sistemomis: savarankiškai gaminantis energiją iš saulės šviesos, renkantis ir perdirbantis lietaus vandenį, turintis nuotekų ir valymo įrenginius. Taip pat moduliuose yra numatyta galimybė pritaikyti vertikalųjį ūkininkavimą, kuris leistų gyventojams patiems auginti augalinį maistą.

Konstrukciškai šis modulis yra labai universalus ir lengvai pritaikomas įvairiems gyventojų poreikiams. Plūduriuojančiai platformai parinktos medienos, plieno medžiagos ir plastikinės plūdės, kurios suteikia plūdrumo. Plieniniai strypai sujungia platformą su inkarais, kurie užtikrina bendrą stabilumą esant dideliam vėjui ir bangoms. Standartinis platformos dydis – 3,6 x 2,7 x 1 m, o prie jos tvirtinama papildoma 10 cm storio platforma, atliekanti kiemo, balkono funkciją. Vėliau gyventojai renkasi jiems tinkamo dydžio konstrukcinę sistemą, kuri sudaryta iš A formos rėmo modulių, šie gali būti kombinuojami horizontaliai, prie jų galima tvirtinti papildomo antro aukšto platformą. Fasadai konstruojami iš medienos, plieno ir polikarbonato. Fasadinės plokštės yra įvairios struktūros, taip pat gali būti ir funkcionalios – montuojamos medinės grotelės, saulės elementai, vertikalieji ūkiai arba net prailginamas fasadas, sukuriantis papildomos vidinės erdvės. Studentai taip pat pateikia įvairias modulių kombinacijų galimybes planuojant tiek vidų, tiek išorę.

5

Modulio struktūros dalys: fasado dalys su apšiltinimu ir fasadų variacijos
 

Konkurso komisijos vertinimu, šis projektas savo nestandartine trikampio tūrio architektūra skiriasi nuo tradicinės modulinės architektūros. Pasirinkta netipinė forma, nes modulinis namas būtų statomas ant vandens, o tai keltų papildomų iššūkių. Nepaisant kelių planinių trūkumų, šis projektas gali tapti potencialia nauja gyvenamosios architektūros tipologija, kuri būtų vis aktualesnė kylant jūros vandens lygiui: „Tai autentiškiausias ir drąsiausias modulinės statybos projektas. Atsižvelgiant į tai, kad mūsų planeta keičiasi, patinka mums tai ar ne, smagu matyti tokią kūrybingą ir džiugią ateities viziją.“


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video