Gyvenimas ant vandens jau nebeatrodo toks tolimas

Gyvenimas ant vandens jau nebeatrodo toks tolimas

Modulinė statyba, off-grid, architektūra ir statyba ant vandens

Kylantis vandens lygis, potvyniai – gebėjimas prisitaikyti prie kintančių sąlygų yra svarbi architektūros dalis, kuri skatina ieškoti inovatyvių sprendimų. Nors nuolatinis gyvenimas ant vandens dar skamba kiek utopiškai, panašu, kad kai kurioms architektūros studijoms tai atrodo kaip puiki galimybė atliepti žemės stygiaus ir kylančio vandens lygio problemas. Danų architektų studija MAST („Maritime Architecture Studio“) sukūrė prie įvairių sąlygų prisitaikančią plūduriuojančią sistemą „Žemė ant vandens“ (angl. „Land on Water“), ant kurios siūlo kurtis gyvenamiesiems namams, viešosioms erdvėms ir net auginti savo daržus ir burtis į bendruomenes.

Tvarumas – pirmoje vietoje

Jau kurį laiką MAST užsiimą vandens ekosistemos tyrimais ir su tuo susijusiais inovatyviais ir gamtai palankiais sprendiniais. Kartu su „Rhomberg Group“ ir „Fragile“ inžinieriais jie pasiūlė vandens užstatymo koncepciją, o pagrindinis tikslas – sukurti tvarią, aplinkai draugišką sistemą.

Plūduriavimo sistemos struktūrą siūloma pritaikyti prie įvairių modulių formų, o pati sistema pagaminta iš sustiprinto perdirbto plastiko. Konstrukciniai plūduriuojančio modulio „griaučiai“ suprojektuoti gabionų (metalinės „dėžės“, dažnai naudojamos atitvarų, pamatų ir kitose struktūrose) principu. Šiame projekte panaudotos sustiprinto perdirbto plastiko „dėžės“, kurios yra užpiltos vietinės kilmės perdirbtomis medžiagomis, turinčiomis plūduriuojančių savybių. Panaudotos konstrukcinės medžiagos yra pakankamai stiprios, kad išlaikytų namo konstrukcijas kartu su gyventojais.

„Dabartiniai rinkoje esantys sprendiniai, įskaitant polistirenu užpildytus betoninius pamatus ir plastikinius pontonus (plaustus), nėra taip paprastai pritaikomi, taip pat yra netvarūs ir sunkiai transportuojami. „Žemė ant vandens“ projektu mes sukūrėme naują, tvarų ir labai lankstų sprendimą“, – komentuoja architektų komanda.

Minimalus paprastumas, turintis daug galimybių

Tai universalus projektas, kuris galbūt pakeis kai kurių vietovių ateities urbanizaciją. MAST komandai itin rūpi šių dienų problematika, susijusi su architektūra, statyba ir gamta, todėl gyvenviečių kūrimas ant vandens gali tapti puikiu sprendiniu.

Vis dėlto tai nėra tik paprasčiausias plaustas ir ant jo stovintis namas. „Žemė ant vandens“ konstrukcinė sistema yra paprasta, tačiau plačiai pritaikoma: vienas modulis gali būti konstruojamas ir kombinuojamas įvairiais būdais. Architektai siūlo tokią sistemą, kuri prisitaikytų prie kintančio paviršiaus svorio. Todėl MAST numatė daug įvairių galimų sistemos urbanizacijos kombinacijų: nuo individualių namų, dvibučių, prieplaukų iki viešųjų erdvių, parkų ir net visos gyvenvietės. Tai kūrybiškumo ribų neturinti vizija, o patys struktūriniai moduliai yra itin lengvai konstruojami ir transportuojami.

 Jautrus sprendimas povandeninei ekosistemai

Šiame projekte taip pat nepamiršta ir povandeninė aplinka ir ekosistema. Dabartiniuose sprendimuos esantys plieniniai ar betoniniai pamatai dažniausiai yra apdorojami toksiškomis, paviršių saugojančiomis dangomis. Architektų komanda atkreipia dėmesį į tai, kad jų pasiūlymas ne tik išvengia toksiškų medžiagų, bet ir sukuria palankią aplinką įvairiems vėžiagyviams, žuvims, moliuskams ir jūros dumbliams.

Temos: Architektūra, Modulinė statyba, Off grid, Statyba ant vandens

1 komentaras. Leave new

  • Fantastika kažkada virs realybe
    2023-02-22 17:31

    Čia kyla daugiau klausimų, negu projektuotojai galėtų atsakyti.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

Susiję straipsniai
Susiję straipsniai