Modernūs, išskirtine interjero filosofija išsiskiriantys biurų pastatai šiandien stebina ne tik drąsiomis idėjomis, bet ir harmoninga funkcionalumo bei kūrybiškumo darna. Niekas nedrįs ginčytis, kad neatsiejamas kiekvieno interjero elementas – grindys. Dizaino kūrėjai pripažįsta, kad šiandien jiems tenka iššūkis suderinti biurų klasika tapusią kiliminę dangą ir estetinius akcentus interjere padedančios sudėlioti epoksidinės dangos ir įvairių betono mišinių naudojimą.
Karaliauja ryškios spalvos
Kalbėdamas apie grindų dangas moderniuose biuruose, architektų biuro „Plazma“ architektas Rytis Mikulionis teigė, kad mados vėjai čia didelių permainų neatneša – pačia populiariausia grindų danga biuruose išlieka kilimas. Ypač biurų darbo zonose, nes šiuolaikiniuose pastatuose dažniausiai planuojamos bendros darbo erdvės, tad siekiama ir maksimalaus akustinio komforto. Kilimas pasižymi puikiomis akustinėmis savybėmis, tad laikomas gana praktišku.
Kaina, funkcionalumas ir dizainas – trys pagrindiniai aspektai, į kuriuos, anot pašnekovo, šiandien kreipiamas didžiausias dėmesys. Rinkdamiesi kiliminę dangą biurų patalpoms, užsakovai daug dėmesio skiria ne tik jos dizainui, bet ir funkcinėms savybėms. „Daugėja alergiškų žmonių, tad vis dažniau pageidaujama, kad kiliminė danga pasižymėtų antialerginėmis savybėmis. Įvairūs paminkštinimai, akustinių savybių gerinimas, dangos plauko ilgis, audimo tipas – jau antriniai veiksniai, lemiantys užsakovo pasirinkimą“, – aiškino R. Mikulionis.
Prieš kelerius metus biurų interjeruose karaliavo minimalistinis skandinaviškas stilius, kuriame dominavo pilki atspalviai ir vadinamųjų žemės spalvų tonai. Visgi skandinavišką santūrumą išstumia ryškūs ir drąsesni sprendimai. Šiuo metu interjeruose madingos ryškios spalvos, tai atsispindi ir renkantis grindų dangas. Įdomu tai, kad kai kuriuos sumanymus, kurių nedrįsta įgyvendinti namie, žmonės drąsiai pritaiko biurų interjeruose.
Modernūs šiuolaikiniai biurai dažnai dėmesį traukia unikaliomis interjero idėjomis, kurias įgyvendinant viskas apgalvota iki pačių mažiausių detalių. Kiek dėmesio kuriant modernius interjerus atitenka grindų dangai – ar tai akcentas, nuo kurio prasideda žiūrėjimas į patalpą, ar vis tik juo baigiamas interjero kūrimas? „Tai priklauso nuo konkretaus interjero išskirtinumo. Didžiausios plokštumos, kurios paprastai iš karto krenta į akis, yra grindys ir lubos. Dažnai sakau, kad grindys yra pati svarbiausia apdailos medžiaga bent kokiame statinyje, bet kokiame interjere. Jei bus suklysta priimant sprendimus dėl grindų dangos, padarytos klaidos bus sunkiai ištaisomos – juk bet kurią kitą interjero dalį yra lengviau pakeisti nei grindis“, – pabrėžė architektas.
Kūrėjų fantazija beribė
Vidutinės klasės biuruose, anot pašnekovo, kilimai buvo, yra ir dar kuriam laikui tikrai liks pačiais populiariausiais grindų dangos sprendimais, bet šiuolaikinių aukštesnės klasės verslo centrų interjerų kūrėjų fantazija neturi ribų, tad ir sprendimai – patys netikėčiausi: kaučiukas, guminė, kamštinė danga, lietos dangos, linoleumai (natūralūs ir sintetiniai), austos ar net vadinamosios terasų dangos.
„Nišiniuose biuruose, kuriuose mielai kuriasi nedidelės informacinių technologijų kompanijos ar reklamos agentūros, galima rasti įvairesnių grindų dangų. Tokiuose biuruose madingas betonas, kaučiuko, medienos kamščio ar lietos grindys“, – aiškino specialistas.
Tiesa, nors lietuviškas klimatas šiluma nelepina, biurų darbuotojai šildomųjų grindų suteikiamu komfortu nesimėgauja dėl labai praktiškų priežasčių: „Šildomosios grindys nėra naudojamos dėl to, kad tai daugiau gyvenamiesiems namas būdingas sprendimas, biuruose dažniau pasirenkamos kitokios sistemos. Šiandien verslo sektorius labai dinamiškas ir įvairios transformacijos yra labai dažnos, o šildomųjų grindų sistema tokia, kuri nepasiduoda transformacijai“, – sakė R. Mikulionis.
Projektuotojai juokauja, kad niekas nežino, kaip po dešimtmečio atrodys biurų interjerai ir kokie reikalavimai jiems bus keliami, bet veikiausiai išliks vienas pageidavimas grindų dangoms – tai turės būti kas nors estetiško, funkcionalaus ir minkšto.
Ryški danga – tik tam tikroms zonoms
Architektų biuro „A2SM“ architektas Aurimas Sasnauskas teigė, kad vienas populiariausių grindų dangos pasirinkimų biurų pastatuose – kiliminės dangos plytelės. „Kiliminė danga vertinama dėl to, kad puikiai sugeria garsą ir kuria jaukumą. Kiliminės plytelės – praktiškesnis pasirinkimas nei kiliminė danga rulonais, nes, atsiradus dėmių ar pažeidimų, plytelę labai paprasta pakeisti.
„Kiliminių dangų gamintojai dabar gali išausti ar atspausdinti tokį piešinį, kokio tik užsakovas pageidauja, o raštų ir spalvų paletės – itin gausios. Tiesa, išskirtinė kiliminė danga patuštins užsakovo piniginę. „Dažniausiai labai ryškūs kilimai būna tiesiami tik tam tikrose zonose. Jei visame biure bus patiesta labai ryški kiliminė danga, laikui bėgant ji gali imti šiek tiek varginti, bet jei toks sprendimas pasirenkamas tam tikrose zonose, tokia danga atgaivina, pagyvina aplinką, suteikia erdvėms įvairovėms“, – teigė pašnekovas. Tam tikrais raštais dekoruotą kiliminę dangą užsakovai dažnai renkasi ne tik norėdami pagyvinti biuro aplinką. Tokį sprendimą diktuoja ir labai praktinės priežastys – ant raštuotos kiliminės dangos sunkiau pastebėti atsiradusias dėmes.
Architekto teigimu, sprendimas dėl dangos biuro interjerui turėtų būti priimamas su užsakovu aptariant viso interjero idėją, jo nereikėtų atidėti vėlesniam laikui. „Grindų danga yra glaudžiai susijusi su biuro interjero koncepcija ir estetika. Suradus idėjinį ir spalvinį sprendimą parenkama ir pati danga“, – pabrėžė architektas. Dažnai danga pasirenkama iš katalogų (ne gaminama individualiai), tad ir pasirūpinti ja reikia iš anksto, mat interjero vizijoje numačius labai konkrečią spalvą ar raštą, paskui gali būti labai sunku tokį surasti.
Rinktis yra iš ko
Pasiryžę atsisakyti kiliminių dangų ir norintys sukurti išskirtines darbo erdves turi iš ko rinktis ir drąsiai tai daro. Šiuo metu yra labai plati įvairovė vinilinės dangos, tiek spalvos, tiek piešiniai, formatai, natūralių medžiagų imitacijos, tiek akustinės savybės suteikia pasirinkimo laisvę architektams. Taip pat esama plonasluoksnės liejamosios dangos – tai gali būti epoksidinė danga ar tam tikras betono mišinys, kuris atrodo kaip betonas ir padeda sukurti tam tikrus estetinius akcentus.
Ne darbo zonose, o tokiose patalpose kaip virtuvėlės ar holai, kur yra didesnis žmonių srauto judėjimas, biurų interjerais besirūpinantys specialistai ieško kuo praktiškesnių sprendimų.
„Neseniai teko įrengti biurą ir iš užsakovų išgirdome griežtą „ne“ kiliminei dangai. Užsakovai buvo įsitikinę, kad tokia danga linkusi kaupti dulkes, tad reikės rūpintis itin kruopščiu valymu. Vietoj kiliminės buvo pasirinkta betoninė grindų danga. Žinoma, teko spręsti klausimą, kaip užtikrinti gerą akustiką biure, bet čia radome sprendimą įrengdami kokybiškas lubas“, – pasakojo architektas. Taigi, tai, kokias dangas renkasi užsakovai, labai priklauso nuo biuro interjero filosofijos ir jo specifiškumo.
Taip pat skaitykite:
[su_note note_color=”#FFFFff” radius=”0″] [su_posts id=”127304″ posts_per_page=”3″ tax_operator=”0″ order=”desc” ignore_sticky_posts=”yes”][su_posts template=”templates/teaser-loop.php” tax_term=”163″ tax_operator=”2″ offset=”1″ order=”asc” orderby=”id” ignore_sticky_posts=”yes”][/su_posts] [/su_note]Straipsnis paskelbtas žurnale „SA.lt“ (Statyba. Architektūra) | 2018 lapkritis.