Top Baneris

2015 rugpjūčio 7 d.
Pasidalykite straipsniu

Projekto „Grafų rezidencija“ plėtotojams – DNB banko dukterinei įmonei „Intractus“ – teko sunki užduotis – istoriniame pastate suderinti XIX amžiaus pabaigos architektūros tradicijas su moderniosiomis XXI amžiaus technologijomis.

Keliavo iš rankų į rankas

Dabartinėje Trakų gatvėje XVI amžiuje šeimininkavo Radvilų giminė. Žinoma, kad čia stovėję rūmai priklausė Radvilai Juodajam, vėliau – Mikalojui Kristupui Radvilai Perkūnui, galiausiai – Vilniaus vaivadai Mykolui Kazimierui Radvilai. XVIII amžiuje rūmai buvo apleisti.

Žemės valdai perėjus į Sofijos Tiškevičienės, o vėliau – į pirklio aJ. Segalo rankas, kuris vertėsi vaistų ir parfumerijos gamyba, 1888 metais gautas leidimas statyti dviejų aukštų pastatą prie Trakų gatvės pagal architekto Kiprijono Maciulevičiaus projektą. Tuo metu buvo pastatyti ir kiemo korpusai, išlikę iki šiol.

Visi pastatai iki pat sovietmečio sklype priklausė Tiškevičių giminės atstovams, o juos nuomojo pirklys J. Segalas. Pokariu ir iki pat 2006 metų čia buvo įsikūręs Sveikatos apsaugos ministerijos Vaistų departamentas. Statiniai nuo pokario laikų nebuvo remontuoti, todėl kiemo korpusų – buvusių arklidžių, rytinio (triaukštė dalis) ir šiaurinio (dviaukštė dalis) korpusų – būklė buvo avarinė. 2006-aisiais sklypą įsigijus privačiam asmeniui, istoriniame pastate ketinta įrengti butus, tačiau planai neįgyvendinti. Galiausiai projektą realizavo įmonė „Intractus“.

Pritaikyti šiandienos poreikiams nelengva

Anot komplekso „Grafų rezidencija“ projekto vadovės architektės Aušros Gvildienės, XVI amžių pastate šiandien mena keletas atidengtų ir eksponuojamų mūro fragmentų. Atliekant archeologinius tyrimus buvo rastas ir akmuo su Radvilų giminės žyma. Iki šių dienų išlikusios XIX amžiaus pabaigos autentiškos rytinio korpuso pirmo aukšto sienos, laiptai, skliautuoti rūsiai, autentiškas pastato aukštis ir tūris. Išsaugoti autentiški gipsiniai karnizai, atidengti polichrominio istorinio dažymo fragmentai. Taip pat atidengtos ir eksponuojamos istorinės durų, o rūsyje – langų angos. Išsaugoti tinkuoti ir dažyti Trakų gatvės ir šiaurinio korpuso kiemo fasadai bei likusieji – geltonų plytų mūro fasadai.

Trakų gatvėje esančius apleistus pastatus, anot architektės, nebuvo paprasta pritaikyti šiuolaikinei paskirčiai – iššūkių nestigo ir projektuotojams, ir statybininkams. Čia buvo būtina suderinti griežtus gaisrinės saugos, higienos, funkcinius ir paveldosaugos reikalavimus. Pavyzdžiui, pastatuose nebuvo statybos techniniame reglamente numatyto laiptinių skaičiaus, juos buvo privalu pritaikyti neįgaliųjų poreikiams. Nors patys objektai nėra saugomi valstybės, sklypui galioja senamiesčio apsaugos reglamentas, todėl priimant sprendimus tartasi su paveldosaugininkais.

IMGL8847 copy IMGL8991 copy IMGL8837-copy

Rekonstrukcijos darbus „Grafų rezidencijoje“ atliko statybų bendrovės „Sivysta“ specialistai.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video