Top Baneris

Geriausios Europos architektūros paroda – Lietuvos paviljone Dubajuje

2022 sausio 18 d.
lithuania expo 2020 dubai mb baukas
MB „Baukas“ nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Europos komisija, Lietuvos paviljonas „Expo Dubai 2020“ ir Mies van der Rohe fondas pristato parodą „Pokyčių strategijos: besirūpinanti Europos architektūra”. Paroda surengta Europos Sąjungos dalyvavimo Expo Dubai 2020 kontekste.

Parodos atidaryme paskelbti geriausi 40 projektų, kuriuos iš 2022 m. Europos šiuolaikinės architektūros prizui – Mies van der Rohe konkursui („EU Mies Award“) pateiktų darbų atrinko vertinimo komisija.

Paroda prisideda prie „Europos žaliojo kurso“ iniciatyvos, siekiančios iki 2050 metų paversti Europos Sąjungą pirmuoju klimato atžvilgiu neutraliu žemynu, atsiejant ekonomikos augimą nuo gamtinių resursų naudojimo ir tuo pačiu rūpinantis kiekvienu žmogumi ir teritorija. Todėl kultūrinė iniciatyvos dalis – Naujojo Europos Bauhauso judėjimas kuria ryšius tarp mokslo ir technologijų pasaulio ir meno ir kultūros pasaulio, siekiant suderinti tvarumą su estetika, prieinamumu ir įtraukumu.

Atidarymo metu vyko Mies van der Rohe fondo koordinatoriaus Ivan Blasi ir Lietuvos architektų sąjungos pirmininkės Rūtos Leitanaitės pokalbis.

Fondo atstovas pažymėjo, kad tendencija akivaizdi – jau kuris laikas vertintojai prioritetą teikia transformaciniams projektams, siekiantiems naujai, kūrybiškai panaudoti jau egzistuojančias struktūras. Tai prisideda prie vyraujančios krypties – orientacijos į resursų tausojimą ir klimato kaitą stabdančius sprendimus. Taip pat daugelį atrinktų projektų sieja siekis ne vien paklausti visuomenės nuomonės, bet ir iš tikrųjų ją įtraukti į aplinką keičiančių sprendimų priėmimą, kai kuriais atvejais – net ir perduodant iniciatyvą.

Rūta Leitanaitė pažymėjo, kad didelei daliai iš šiemet nuo Lietuvos nominuotų projektų kaip esminė ypatybė būtent ir buvo būdinga vietos, funkcijos transformacija, pokyčio žmonių santykiuose paieškos. Akivaizdu, kad lietuvių autorių darbai šia prasme yra tarp pažangiausių, nors, deja, į trumpąjį sąrašą šiemet nepateko.

„Žinoma, sąlygos ir aktualijos įvairiose šalyse yra skirtingos, bet turime ką įvertini ir su kuo palyginti savo kūrybą – ir nusiteikti pozityviai kitų metų konkursui“, – sako Lietuvos architektų sąjunga pirmininkė Rūta Leitanaitė.

Nuo Lietuvos įsitraukimo 1998 m. konkurse dalyvavo jau 85 Lietuvos architektų darbai.

Konkurso vertinimo komisija, tris dienas posėdžiavusi Barselonoje, finalui atrinko 40 projektų, tarp kurių daugiausia yra daugiabučių – net 9, taip pat 7 kultūrinės paskirties pastatai, po 6 mišrios ir ugdymo paskirties pastatus, 4 urbanistiniai projektai, 2 sporto ir laisvalaikio bei po vieną komercinės, maitinimo ir apgyvendinimo, pramoninį, landšafto, biurų ir socialinės rūpybos objektą.

Mies van der Rohe konkurso finalininkų darbai pateikti konkurso tinklalapyje (https://miesarch.com/archive?editions=18&classification=2).

Penki konkurso finalininkai bus paskelbti vasario 16 d., o nugalėtojai architektūros ir jaunimo kategorijose – balandžio viduryje Briuselyje. Apdovanojimų ceremonija, tradiciškai vykstanti Mies van der Rohe paviljone barselonoje, numatyta šių metų gegužės 9 dieną. Tądien vyks nugalėtojų ir finalininkų paskaitos, architektų, klientų, politikos formuotojų ir vertinimo komisijos narių diskusijos, pristatoma visų konkurse dalyvavusių 532 projektų paroda. Renginys vyks Barselonos architektūros savaitės metu, o jos programojetarp kitų veiklų – ir Tarptautinis architektūros filmų festivalis.

Paroda Dubajuje bus eksponuojama iki 2022 m. vasario 16 dienos.

Geriausių Europos architektūros kūrinių parodą papildė ir specialiai parengta dokumentika apie naujausią, 2019-2021 m. Lietuvoje įgyvendintą architektūrą. Filme, šiemet sukurtame Lietuvos architektų sąjungos (redaktorė Rūta Leitanaitė, režisierius Danielius Buckus, operatorius Jaroslav Gavrin), auditorijai pristatomi septyni įvairius apdovanojimus pelnę pastatai, kompleksai, teritorijos, viešosios erdvės. Tarp jų – Vilkaviškio ir Kauno autobusų stotys, Nidos prieplaukos rekonstrukcija, „Senatorių pasažas“, laisvės alėjos ir „Alia“ biurų pastato rekonstrukcijos Kaune, Vilniaus Paupio kvartalas.

Filmą galima pasižiūrėti Lietuvos architektų sąjungos „YouTube“ paskyroje (https://youtu.be/5UCuhrhf2GE), kurioje yra ir daugiau filmų architektūros tema.

Nuotraukoje – Lietuvos paviljonas „Openarium” Expo 2020 Dubajuje, Jungtiniuose Arabų Emyratuose. Architektūrinio projekto autoriai – MB „Baukas”

pastatas

Rinktinės architektūros, interjero ir paveldo naujienos – gaukite pirmieji!

[mailpoet_form id="8"]

Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video