Top Baneris

Geriausias vaistas nuo triukšmo sukeltų sveikatos sutrikimų – tinkami langai

2014 rugsėjo 30 d.
Pasidalykite straipsniu

Kasdien beveik 70 mln. europiečių miestuose ir didmiesčiuose kenčia dėl viršnorminio 55 decibelų  (dB) triukšmo, kurio pagrindinis sukėlėjas – transporto eismas. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, naktį tinkamai pailsėti žmogus gali, jei triukšmas neviršija 30 dB.

Kaip rodo matavimai, Vilniaus miesto gatvėse transporto triukšmo lygis dienos metu siekia nuo 73 iki 81dBA, o naktį – nuo 46 iki 68 dBA. Nuovargis, negalėjimas susikaupti, virškinimo trakto, kraujagyslių, klausos aparato ligos ir kiti sveikatos sutrikimai – tokios ilgalaikio gyvenimo triukšmingoje aplinkoje galimos pasekmės.

Specialistų vertinimu, gyvenamieji namai netenka 0,5 proc. savo vertės už kiekvieną decibelą triukšmo, viršijantį 50–55 dB ribą.

Europos Sąjungos šalyse akustinę taršą, nuo kurios kenčia daugiau kaip 20 mln. europiečių, iki 2020 metų siekiama sumažinti iki Pasaulio sveikatos organizcijos rekomenduojamo lygio.

 

Kaip apsaugoti savo būstą ir darbo vietą nuo intensyvaus transporto eismo triukšmo?

Nekokybiški ar nesandarūs langai, pasak specialistų, dažnai tampa pagrindine problema, dėl kurios į patalpas patenka gatvės triukšmas. „Jei pastato viduje triukšmą pavyksta sumažinti bent 3 dB, žmogaus klausa šį skirtumą priima kaip 50 proc. mažesnį triukšmą. Tačiau ne visi langai sulaiko transporto keliamą akustinę taršą – atvirkščiai, būna, kad žmonės pasikeičia senus langus naujais, bet triukšmas iš gatvės tik padidėja“, – pažymi Vaidas Petkevičius, kompanijos „Guardian“ rinkodaros vadovas Baltijos šalims. Jis atkreipė dėmesį – neretai pirkėjai, rinkdamiesi pigesnius sprendimus, įsigyja naujus langus su simetriška stiklo konfigūracija. Tokių langų stiklo paketai pagaminti iš vienodo 4 mm storio stiklo. Todėl langai nuo žemo dažnio triukšmo, kurį sukelia transporto eismas, ima vibruoti ir gatvės triukšmas patenka į vidų..

Pirmas žingsnis, gyvenantiems ar dirbantiems pastatuose intensyvaus eismo zonose ir siekiantiems sumažinti triukšmo lygį, – pasirinkti  langus su skirtingo storio stiklo paketais arba rinktis laminuotą stiklą.

„Ten, kur ypač aktuali triukšmo problema, geriausias sprendimas – langai, kurių stiklo pakete panaudotas laminuotas stiklas su specialia garsą slopinančia plėvele. Tokie langai atliks net 3 funkcijas: bus saugūs ir atsparūs smūgiams, saugos nuo triukšmo, o juos padengus šilumą taupančiomis ir saulės energiją kontroliuojančiomis dangomis – apsaugos nuo saulės kaitros vasarą, o žiemą padės taupyti šilumą“, – aiškino V.Petkevičius.

JAV fasadinio stiklo gamintojas „Guardian“ pasaulio rinkai siūlo „LamiGlass Sound Control“ akustinį stiklą, kuris stiklo pakete sulaiko iki 51 dB triukšmą ir gali atlaikyti daugiau kaip 4 kg svorio plieninio rutulio smūgį (P2A saugumo klasė).

Šis laminuotas akustinis stiklas  dengiamas triukšmo laidumą slopinančia SR PVB plėvele ir dėl ypatingų akustinių savybių yra plačiai naudojamas komerciniuose pastatuose aktyvaus transporto zonose, garso įrašų studijose, oro uostuose ir kt.

Vienas unikaliausių architektūros projektų Vilniuje, kurio fasadams buvo panaudotas „Guardian“ akustinis stiklas – komercinės bei gyvenamosios paskirties kompleksas „Vilniaus vartai“, įsikūręs virš Geležinio Vilko gatvės.


Pasidalykite straipsniu
    Komentarai

    Rekomenduojami video